Port lotniczy Wuxi-Shuofang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Wuxi-Shuofang (IATA: WUX, ICAO: ZSWX) – port lotniczy położony w Wuxi, w prowincji Jiangsu, w Chińskiej Republice Ludowej. Obsługuje również sąsiednie obszary Suzhou.

China Southern Airlines (chiń. upr.: 中国南方航空公司; chiń. trad.: 中國南方航空公司; pinyin: Zhōngguó Nánfāng Hángkōng Gōngsī) - chińskie linie lotnicze z siedzibą w Guangzhou. Są największą linią lotniczą w Azji. Główne huby stanowią port lotniczy Guangzhou i port lotniczy Pekin. Linie rozpoczęły działalność 1 lipca 1988, od tego czasu dynamiczny rozwój sprawił że dziś znajdują się w trójce największych chińskich przewoźników lotniczych obok Air China i China Eastern Airlines. W 2010 China Southern Airlines przewiozły 76,5 miliona pasażerów w ruchu krajowym i międzynarodowym ze średnim wypełnieniem 79,2%.Shenzhen Airlines (chiń.: 深圳航空; pinyin: Shēnzhèn Hángkōng) - chińska linia lotnicza z siedzibą w Shenzhen, w prowincji Guangdong. Jest jedną z największych linii lotniczych w Chinach.

Linie lotnicze i połączenia[ | edytuj kod]

 • Air China (Pekin-Capital, Chengdu)
 • China Eastern Airlines (Chengdu, Chongqing, Guangzhou, Hongkong, Wuhan)
 • China Southern Airlines (Guangzhou, Shenzhen)
 • China United Airlines (Pekin-Nanyuan)
 • Shenzhen Airlines (Pekin-Capital, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Makau, Osaka-Kansai, Shenzhen, Wuhan)
 • Sichuan Airlines (Chengdu)
  1. http://web.archive.org/web/20110321203927/http://www.caac.gov.cn/I1/K3/201103/P020110315385388029023.xls
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sichuan Airlines (chiń.: 四川航空; pinyin: Sìchuān Hángkōng) – chińskie linie lotnicze z siedzibą w Chengdu. Obsługują połączenia krajowe. Głównym węzłem jest Port lotniczy Chengdu-Shuangliu i Port lotniczy Chongqing-Jiangbei.
  Wuxi (chin.: 无锡; pinyin: Wúxī) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 243 036. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 334 222 mieszkańców. Ośrodek kultury, szkolnictwa wyższego, przemysłu włókienniczego, maszynowego, odzieżowego, spożywczego i wysokich technologii oraz wyrobu figurek z gliny; uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy. Miasto posiada własny port lotniczy.
  China Eastern Airlines (chiń.: 中国东方航空; pinyin: Zhōngguó Dōngfāng Hángkōng) – chińskie linie lotnicze z siedzibą w Szanghaju. Obsługują połączenia z całym światem z wyjątkiem Ameryki Południowej. Głównym hubem jest Port lotniczy Szanghaj-Pudong.

  Reklama