Port lotniczy El Alto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Port Lotniczy El Alto (kod IATA: LPB, ICAO: SLLP) – międzynarodowy port lotniczy w stolicy Boliwii La Paz, w dzielnicy El Alto.

Aerosur – była boliwijska linia lotnicza z siedzibą w Santa Cruz. Głównym węzłem jest port lotniczy Viru Viru. Ogłosiła zawieszenie operacji lotniczych 31 marca 2012 roku.Línea Aérea Amaszonas - boliwijska linia lotnicza z siedzibą w La Paz. Obsługuje połączenie pasażerskie do miast północnej i północno-wschodniej Boliwii. Głównym węzłem jest Port lotniczy El Alto.

Położony jest na wysokości ok. 4150 m n.p.m. Jest jednym z najwyżej położonych międzynarodowych lotnisk pasażerskich na świecie.

Obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Jest to miasto focus dla byłych narodowych linii lotniczych Lloyd Aéreo Boliviano i jest węzłem dla Aerosur, obecnie największe w kraju prywatne linie lotnicze.

Port lotniczy El Alto służył jako lotnisko dla La Paz od pierwszej połowy XX wieku, został zmodernizowany w latach 60 XX wieku, wydłużono pas startowy i zbudowany nowy terminal. Nowe lotnisko, nazywane "John F. Kennedy", ale nadal nazywane El Alto (jak to jest znane od kilkudziesięciu lat), zostało otwarte w 1969 roku. Od tego czasu został wyprzedzony przez bardziej nowoczesne lotnisko Viru Viru, w Santa Cruz.

Grupo TACA – grupa 5 linii lotniczych z Ameryki Środkowej. Jest największym przewoźnikiem lotniczym w tej części świata.Sky Airline - chilijska linia lotnicza z siedzibą w Santiago. Obsługuje połączenia krajowe z portu lotniczego Santiago de Chile. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą w kraju. Linia została założona w 2001.

Informacje podstawowe[ | edytuj kod]

Położony na wysokości 4061,5 m n.p.m., El Alto jest jednym z najwyżej położonych międzynarodowych portów lotniczych na świecie. Posiada dwa pasy startowe: 10/28 o nawierzchni betonowej o długości 4000 × 46 m i 10L/28R o nawierzchni trawiastej i długości 2050 × 91 m.

Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.LAN Perú – peruwiańskie linie lotnicze, z siedzibą w Limie. Ma połączenia z 11 krajami. Głównym węzłem jest Port lotniczy Lima-Jorge Chávez.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association = IATA) – światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie (Szwajcaria) skupiająca dziś 230 przewoźników linie lotnicze. Przewoźnicy powietrzni zrzeszeni w IATA byli oskarżani m.in. o działania kartelowe ze względu na powszechne ustalanie cen za pośrednictwem organizacji. Z tego też względu wiele tanich linii lotniczych nie stało się pełnoprawnym członkiem IATA. Głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji oraz jednorodności cen biletów: z tego względu IATA podzieliła świat na trzy regiony:
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Santa Cruz de la Sierra, bardziej znane jako Santa Cruz – miasto we wschodniej Boliwii, położone nad rzeką Piraí, na wysokości 320 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 17°46′S 63°13′W/-17,766667 -63,216667. Ośrodek administracyjny departamentu Santa Cruz. Ludność: 1115,4 tys. (2001). Obecnie jest największym miastem Boliwii, wyprzedzając w latach 90. XX wieku siedzibę rządu La Paz. Jeszcze w połowie lat 70. zamieszkiwało je ok. 257 tys. osób. Od tego czasu nastąpił gwałtowny przyrost demograficzny.
El Alto (z hiszp.: Wysokie) – drugie co do wielkości miasto w Boliwii, na wyżynie Altiplano, w zespole miejskim La Paz. W 2005 roku liczba mieszkańców według danych ze spisu powszechnego wynosiła 775.836, w 2006 wzrosła do 827.239, a w roku 2010 zwiększyła się do 1 184 942 mieszkańców . 79% populacji stanowią Ajmara, 6% Keczua a 19% ludność pochodzenia europejskiego. Od 1952 roku, czyli od przeprowadzenia reformy rolnej, miasto jest najszybciej rozwijającym się ośrodkiem w Boliwii. W 1987 roku zostało formalnie włączone do La Paz, jednak fizycznie jest oddzielone rogatkami kontrolującymi ruch na jedynej drodze łączącej oba miasta.
American Airlines – amerykańskie linie lotnicze, jedna z czterech nadal istniejących wielkich amerykańskich linii, założonych przed deregulacją branży w 1978 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Fort Worth w Teksasie. Firma powstała w 1930.
Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. International Civil Aviation Organization, ICAO), jest odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ekonomię transportu lotniczego.

Reklama