Port lotniczy Dubaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Dubaj (IATA: DXB, ICAO: OMDB) – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na północ od centrum Dubaju, w 2017 r. trzeci pod względem liczby pasażerów i szósty pod względem ruchu towarowego, port lotniczy świata. Obsługiwany przez Departament Lotnictwa Cywilnego ZEA, jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates i Emirates SkyCargo. W 2017 obsłużył 88,2 mln pasażerów. Położony w dzielnicy Al Garhoud, 4 km na południowy wschód od Dubaju, jest największym węzłem linii lotniczej na Bliskim Wschodzie; Emirates obsługuje 60% wszystkich pasażerów, i stanowi 38% wszystkich statków powietrznych na lotnisku. W lipcu 2010 r. obsługiwał ponad 6000 lotów tygodniowo, wykonywanych przez 130 linii lotniczych do ponad 220 miejsc we wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

VOR (ang. VHF Omni-directional Range) to rodzaj radiolatarni stosowanej w lotnictwie, wykorzystującej pasmo radiowe 108-118 MHz.Metro w Dubaju – w pełni zautomatyzowany system kolei w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Linie Czerwona i Zielona przebiegać będą estakadą i pod ziemią tylko na odcinku w centrum miasta. W dniu otwarcia 9 września 2009 roku Metro w Dubaju stało się jednym z najdłuższych w pełni zautomatyzowanych systemów kolei na świecie. Po przewidywanym na luty 2010 otwarciu Linii Zielonej, pobije ono rekord długości linii metra (Driverless - bez maszynisty) używanej obecnie w Vancouver w Kanadzie o 3 km.

Terminal 3, który kosztował 4,5 mld dolarów, otwarty 14 października 2008 r., zbudowany wyłącznie do użytku linii Emirates, był w momencie powstania największym budynkiem na świecie pod względem powierzchni (obecnie 2 miejsce). W związku z ciągle zwiększającym się ruchem, oprócz budowania kolejnych terminali, zdecydowano również o stworzeniu nowego lotniska w położonym o 35 km od Dubaju porcie Jebel Ali. Nowe lotnisko, Dubai World Central – port lotniczy Al Maktoum, ma być połączone z DXB linią metra.

Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

Historia[ | edytuj kod]

Historia lotnictwa cywilnego w Dubaju rozpoczęła się w lipcu 1937 r., kiedy została podpisana umowa powietrza dla bazy łodzi latającej dla samolotów z Imperial Airways z najmu bazy na około 440 rupii miesięcznie. Łodzie latające także rozpoczęły działalność raz w tygodniu lotem do Karaczi na wschód i do Southampton, w Anglii. W lutym 1938 roku odbyły się 4 loty łodzi latających w tygodniu.

ILS (z ang. instrument landing system) – radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widoczności. ILS CAT 3c(ILS kategorii 3c) pozwala na automatyczne lądowania..Ramadan (po arabsku: رمضان, ramaḍān – per., paszto i czecz. ramzan; tur. ramazan) – dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

W 1940 roku loty z Dubaju przez statki pływające obsługiwane były przez British Overseas Airways Corporation (BOAC), działających w linii Horseshoe z Południowej Afryki przez Zatokę Perską do Sydney.

29 października 2010 lotnisko obsłużyło ponad 402 milionów pasażerów ze średnim rocznym wzrostem o 15,5 procent i 3,87 mln samolotów ze średnim rocznym wzrostem o 12,4 procent.

Budowa[ | edytuj kod]

Budowa lotniska rozpoczęła się na zlecenie władcy Dubaju, szejka Rashida bin Saeed Al Maktoum, w 1959 roku. Oficjalnie otwarto go w 1960, w czasie którym był on w stanie obsłużyć samolot wielkości Douglas DC-3 na 1800 m długości pasa startowego z ubitego piasku. Trzy obszary zawracania, fartuch i mały terminal został zbudowany przez Costain.

Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Al Ajn – miasto na wschodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w emiracie Abu Zabi. Około 614,1 tys. mieszkańców - czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

Wraz z ekspansją straży pożarnej lotniska konieczne było znalezienie bardziej odpowiedniego miejsca i stylu budynku w stylu hangaru został udostępniony dla nich pod koniec 1976 roku. Było to w połowie drogi pomiędzy pasem startowym w celu ułatwienia skutecznego działania. Nowy budynek został zbudowany również dla inżynierów utrzymania lotniska, sekcja elektroniki i jednostki handlowe. Rozbudowa lotniska i restauracji Lounge Transit w tym remont górnego poziomu i świadczenia nowej kuchni zakończono w grudniu 1978 roku.

Malaysia Airlines – malezyjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Sultan Abdul Aziz Shah. Obsługuje połączenia niemal z całym światem ze swojej bazy na lotnisku Kuala Lumpur International Airport, oraz oferuje bogatą sieć połączeń z Kota Kinabalu. Przewoźnik jest własnością rządu.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

W maju 1963 roku rozpoczęto budowę 2804 m asfaltowego pasa startowego. Ten nowy pas startowy, oraz oryginalny pas z piasku i drogi kołowania, otwarte w maju 1965 roku, wraz z kilkoma nowymi rozbudowami zostały dodane do budynku terminalu, wzniesiono hangary lotniska i zainstalowano pomoce nawigacyjne. Instalację oświetlenia kontynuowano po oficjalnym otwarciu i została ona zakończona w sierpniu tego roku. W drugiej połowie lat 60 rozbudowano i zmodernizowano kilka urządzeń jak VOR i Instrument Landing System (ILS), jak również nowe budynki były zbudowane. W 1969 r., lotnisko obsługiwało 9 linii lotniczych i około 20 kierunków.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.

Pojawienie się samolotów szerokokadłubowych spowodowało zapotrzebowanie na dalszy rozwoju portu lotniczego w 70, które zostały już przewidziane w Dubaju z planami nowego terminalu, pasów startowych i dróg kołowania będących w stanie poradzić sobie z lotami międzynarodowymi. Budowa nowego budynku terminalu składała się z trzech piętrowych budynków o 110 m długości i zamkniętej powierzchni 13.400 metrów kwadratowych. Nowa wieża kontroli o wysokości 28 metrów była zbudowana.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Rozbudowę kontynuowano w latach 70, w tym urządzeń ILS II kategorii, wydłużenie istniejących pasów startowych do 3810 m, instalację latarni bezkierunkowych (NDB), generatory prądu, dróg kołowania, itp. Prace wykonane miały za zadanie obsługę Boeingów 747 i Concorde. Kilka pasów startowych i rozbudowa fartucha zostały przeprowadzone przez dekady, aby zaspokoić rosnący popyt.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

Nowa kategoria precyzja 2 podejścia i system oświetlenia drogi startowej została zlecona do wykonania. Budowa straży pożarnej lotniska i instalacja generatorów zostały zakończone w grudniu i były w pełni operacji od marca 1972 roku.

Kolejnym etapem rozwoju była budowa drugiego pasa startowego, który został zakończony trzy miesiące przed terminem i otwarty w kwietniu 1984 roku. Ten pas, położony 360 metrów na północ od istniejącego pasa startowego i równoległy do niego jest wyposażony w najnowsze urządzenia meteorologiczne, oświetlenie i ILS kategorii II. Również kilka modernizacji terminali i systemów wsparcia zostały przeprowadzone. W dniu 23 grudnia 1980 r. lotnisko stało się członkiem zwyczajnym Airports Council International (ACI).

Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W latach 80, Dubaj był punkt zatrzymania dla linii lotniczych takich jak Air India, Cathay Pacific, Singapore Airlines, Malaysia Airlines i innych przewoźników kursujących między Azją i Europą, które potrzebowały postojów handlowych w Zatoce Perskiej. Wyeliminowanie tego procesu nastąpiło z nadejściem samolotów większego zasięgu wprowadzonych pod koniec lat 80 i na początku lat 90, takie jak Airbus A340, Boeing 747-400 oraz Boeing 777 samolotów, których zasięg umożliwił bezpośrednie loty między Europą i Azją Południowo-Wschodnią.

Singapore Airlines – singapurskie narodowe linie lotnicze. Posiadają połączenia ze wszystkimi kontynentami oprócz Ameryki Południowej. Głównym węzłem jest Port lotniczy Changi. Należą do sojuszu Star Alliance. Mają połączenia ze 140 miastami w 40 państwach. Są właścicielem (od 1989 roku) lokalnej linii lotniczej SilkAir.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

Rozbudowa[ | edytuj kod]

Otwarcie Terminalu 2 w 1998 roku jest pierwszym etapem nowego planu rozwoju rozpoczętego w 1997 roku. W drugim etapie, Pirs 1 otwarto w kwietniu 2000 roku pod nazwą Terminal Sheikh Rashid. Hala ma 0,8 km długości i łączy się z check-in przez 0,3 km podziemny tunel zawierające ruchome chodnik (przenośnik taśmowy). Zawiera także hotel, centrum biznesowe, centrum odnowy biologicznej, kantor, restaurację i lokale rozrywkowe, usługi internetowe, centrum medyczne, pocztę, salę modlitwy. Następnym krokiem było rekonfiguracji systemu pasa, już jako część fazy 2, jak również fartuchy i drogi kołowania rozbudowano i wzmocniono w latach 2003-2004. Ponadto, w ramach rozwoju otwarto Dubai Flower Centrum w 2005 roku.

Port lotniczy Dubaj-Al Maktoum (IATA: DWC, ICAO: OMDW) – międzynarodowy port lotniczy położony 37 km na południowy-zachód od Dubaju.Emirates SkyCargo - linie lotnicze cargo mające bazę w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będące częścią pasażerskich linii Emirates. Rozpoczęły działalność w 1985 roku i obsługują loty do 20 portów lotniczych w 15 krajach. Ponadto, posiadają dostęp do dodatkowych 79 portów lotniczych, obsługiwanych przez Emirates. Linie należą w całości do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirates SkyCargo posiadają siedem szerokokadłubowych samolotów cargo. W 2009 roku wygenerowały 17,2% dochodu linii Emirates.

Budowa Terminalu 3 rozpoczęła się w 2004 roku jako kolejny etap fazy 2 rozwoju, szacunkowy koszt około 4,55 miliardów dolarów. Pierwotnie planowano go do oddania w 2006 r., data ta została opóźniona o dwa lata. W dniu 30 maja 2008, Wiecha na terminalu została zawieszona. Terminal rozpoczął działalność w dniu 14 października 2008 r., lotem Emirates (EK2926) z Dżuddy.

Imperial Airways Ltd. – dawne brytyjskie linie lotnicze działające w latach 1924-1939, obsługujące połączenia pasażerskie i pocztowe na terenie Europy oraz pomiędzy Europą a posiadłościami imperium brytyjskiego w Afryce i Azji. Siedzibą przedsiębiorstwa było podlondyńskie Croydon, a macierzystym portem lotniczym – Croydon Airport.14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.

Terminal lotniska zwiększył maksymalną pojemność roczną o 43 mln, a łączna roczna wydajność do 60 mln pasażerów.

Wraz z pojawieniem się Airbusów A380, lotnisko wprowadziło prace o wartości 230 mln dolarów. Obejmowały one budowę 29 bramek zdolnych do obsługi dużych samolotów, z których pięć jest w Terminalu 3 i 2 w Terminalu 1. Inne ważne projekty na lotnisku to kolejny etap 2 fazy rozwoju, który obejmuje budowę pirsu 3. Będzie to mniejsza wersja pirsu 2, który jest połączony z terminalem 3. Budowa już się rozpoczęła i ma być ukończona w ciągu dwóch lat, planowane otwarcie pod koniec 2011 roku.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Cathay Pacific Airlines (chiń.: 國泰航空; pinyin: Guótài Hángkōng) – czołowe linie lotnicze Hongkongu z siedzibą i główną bazą w międzynarodowym porcie lotniczym Hongkong. Linie oferują loty pasażerskie i cargo pomiędzy 117 lotniskami w 37 krajach, za pomocą floty składającej się ze 126 szerokokadłubowych samolotów. Ponadto Cathay Pacific jest właścicielem, powstałej w 1985 r., regionalnej linii Dragonair, z którą w 2009 przewiozły prawie 25 mln pasażerów i ponad 1,5 mln ton cargo. Głównymi udziałowcami linii są Swire Pacific i Air China.
Samoloty Emirates w Terminalu 3

Również w ramach planu rozwoju, lotnisko będzie w stanie obsłużyć co najmniej 75 mln pasażerów rocznie dzięki otwarciu pirsu 3, który będzie częścią Terminala 3. Jednak ostatnie komunikaty przewidują dalszy wzrost do 80 milionów pasażerów po ponownej ocenie istniejących możliwości. W 2009 roku, Terminal 2 został rozbudowany do obsługi o 5 mln więcej pasażerów rocznie, z łączną pojemnością lotniska do 62 mln pasażerów. Departament Lotnictwa Cywilnego powiedział również, że Terminal 2 będzie stale aktualizowany i rozszerzany, aby całkowita przepustowość lotniska z początkową dawkę 75 mln pasażerów wzrosła do 80 mln pasażerów w 2012 roku.

Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.Abu Zabi, także Abu Dhabi, Abu Dabi (arab. أبو ظبي) – stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju.

Terminal Mega Cargo, który ma zdolność do obsługi 3 mln ton ładunków rocznie, jest ważnym elementem, ale ma być zbudowany w perspektywie długoterminowej. Zakończenie dla Mega terminalu ma być nie później niż w 2018 roku. Terminal 2 zostanie całkowicie przebudowany do stanu dwóch innych terminali. Z wszystkich tych projektów w 2012 r., lotnisko spodziewa się obsługę co najmniej 75-80 mln pasażerów i ponad 5 mln ton ładunków.

Szardża, Ash-Shāriqa (arab. الشارقةّ) - miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Półwyspie Arabskim, stolica emiratu Szardża.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Obiekty naziemne na lotnisku przeszły zmianę w celu umożliwienia budowy dwóch stacji na czerwonej linii metra w Dubaju. Jedna stacja została zbudowana w Terminalu 1, a druga na Terminalu 3. Linia została uruchomiona w dniu 9 września 2009 roku i otwarta w fazach w następnym roku. Druga zielona linia z metra przejdzie przez Airport Free Zone, i będzie obsługiwać lotnisko w północno-wschodniej części z Terminalu 2 od połowy 2011 roku. Proponuje się budowę 52 km linii fioletowej, która połączy lotnisko w Dubaju i Al Maktoum International Airport, które jest obecnie budowany w Jebel Ali.

Karaczi (ang. Karachi, urdu کراچی, Karaći) – największe miasto w Pakistanie, położone w południowej części kraju, nad Morzem Arabskim, na północnym skrawku delty Indusu. Stolica prowincji Sindh. Miasto w 1998 roku zamieszkiwało 9 339 023 osób.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Po pełnym programie rozbudowy fazy 2 w 2011 r. lotnisko będzie miało trzy terminale i trzy hale, dwa terminale mega cargo, Airport Free Zone, centrum wystawowe z trzema dużymi halami wystawowymi, głównym ośrodkiem obsługi technicznej statków powietrznych. Faza 3, która została włączona w masterplan obejmuje budowę nowego pirsu 4.

Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.Luty – drugi miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 28, a w latach przestępnych 29 dni.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Concorde – naddźwiękowy samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, realizacja idei transportu naddźwiękowego. Powstał jako produkt międzynarodowego porozumienia między Francją i Wielką Brytanią przy udziale państwowych konsorcjów lotniczych Aérospatiale i British Aircraft Corporation. Jego pierwszy oblot odbył się w 1969 roku, a siedem lat później miało miejsce wprowadzenie do służby trwającej 27 lat. Drugi nadźwiękowy pasażerski seryjny odrzutowiec świata zbudowany na świecie po Tu-144.
Dżudda (czasami Dżidda, Dżedda, arab. جدّة Ǧuddah) – miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Jest głównym ośrodkiem miejskim w zachodniej Arabii Saudyjskiej. To największe miasto prowincji Mekka, największy port nad Morzem Czerwonym, a także drugie co do wielkości miasto Arabii Saudyjskiej. Liczba ludności w mieście przekracza 3,4 mln. Dżudda jest głównym portem do którego zawijają statki z pielgrzymami udającymi się do Mekki. Zmarł tu ugandyjski dyktator Idi Amin. W Dżuddzie znajduje się także polski konsulat honorowy. W 2016 roku planowane jest oddanie do użytku najwyższej budowli świata – ponad tysiącmetrowej Kingdom Tower.
British Overseas Airways Corporation (BOAC) – dawne brytyjskie linie lotnicze, powstałe w 1939 roku z połączenia Imperial Airways i British Airways. Przedsiębiorstwo funkcjonowało do 1974 roku, gdy doszło do jego połączenia z British European Airways (BEA) w British Airways, które operuje do dziś.
Boeing 777 – dwusilnikowy szerokokadłubowy samolot pasażerski produkowany przez amerykańską wytwórnię Boeing Commercial Airplanes. Znany również jako "triple seven". Jest to największy na świecie samolot dwusilnikowy. Mieści na swoim pokładzie ponad 300 pasażerów, a jego zasięg wynosi w zależności od wersji od 9 695 do 17 370 km (5235 – 9380 mil morskich). Cechami charakterystycznymi maszyny są: największa średnica silnika zamontowanego kiedykolwiek w samolocie i sześciokołowe wózki główne. Maszyna, rozwijana przy udziale ośmiu linii lotniczych, została zaprojektowana, aby zastąpić starsze szerokokadłubowe odrzutowce i uzupełnić lukę w ofercie pomiędzy modelami 767 i 747. Jako pierwszy samolot firmy Boeing, Worldliner został wyposażony w elektroniczny system sterowania statkiem powietrznym (ang. Fly-by-wire), a jako pierwszy samolot komercyjny został w całości zaprojektowany przy użyciu komputera.
DC-3 (Douglas Commercial 3) – amerykański samolot pasażerski i transportowy w układzie dolnopłata. Jeden z najpopularniejszych samolotów w historii transportu lotniczego. Znacznie przyczynił się do popularyzacji podróży lotniczych w latach 30. i 40. XX wieku, jest uznawany za jeden z najbardziej udanych i znaczących samolotów w historii lotnictwa.
Air India – indyjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Mumbaju. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Głównym portem przesiadkowym jest Port lotniczy Chhatrapati Shivaji i Port lotniczy Indira Gandhi.

Reklama