Port Wojenny Gdynia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port Wojenny Gdynia – polski port wojenny nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Port stanowi bazę logistyczną Marynarki Wojennej, którą zarządza oddział logistyczny Komenda Portu Wojennego Gdynia zabezpieczający okręty w nim stacjonujące. Port wojenny Gdynia jest główną bazą morską 3 Flotylli Okrętów.

Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Położenie[ | edytuj kod]

Port wojenny jest położony we wschodniej części Gdyni, w dzielnicy Oksywie. Port usytuowany jest nad Zatoką Gdańską, we wschodniej części Pobrzeża Kaszubskiego.

Port wojenny jest administracyjnie wyłączony z granic portu morskiego Gdynia.

Port wojenny mimo że sąsiaduje z cywilnym portem morskim, może funkcjonować niezależnie. Ma osobne podejście i wejście północne.

Port morski Gdynia – handlowy port morski nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). W 2008 roku przeładunek kontenerów obejmował 610 767 TEU, przez co port zajmował 4. miejsce pod tym względem na Morzu Bałtyckim. W 2008 roku obroty ładunkowe portu wynosiły 15,467 mln ton towarów. W 2006 roku wynosiły 14,182 mln, co lokowało port na 2. miejscu pod względem przeładunku w Polsce. Należy do Europejskiej Organizacji Portów Morskich.Port wojenny – baza okrętów marynarki wojennej. Stacjonują tu okręty, które w danym czasie nie wykonują żadnej misji na morzu. Zazwyczaj w porcie wojennym dokonuje się także drobnych napraw okrętów. Często porty wojenne są także bazami piechoty morskiej i innych oddziałów wsparcia.

Historia[ | edytuj kod]

Chrzest ORP „Sokół” w porcie wojennym Gdynia

Budowa portu wojennego w Gdyni rozpoczęła się w 1923 roku, port zaczął funkcjonować jako „Tymczasowy Port Wojenny i Przystań dla Rybaków” (dzisiejsze nabrzeże Francuskie portu handlowego Gdynia). Budowę portu wojennego na Oksywiu rozpoczęto w 1925 roku. W 1926 roku przeniesiono komendę portu wojennego z Pucka do Gdyni.

Puck (kaszub. Pùck lub też Pùckò, niem. Putzig) – miasto w województwie pomorskim, siedziba władz powiatu puckiego i gminy Puck. Leży na Kaszubach u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej. Według danych z 30 grudnia 2011 miasto miało 11 562 mieszkańców. Puck jest powiatowym centrum ratunkowym, przeciwpożarowym oraz porządku publicznego, ośrodkiem oświatowym w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i specjalnego, lokalnym centrum kulturalnym oraz sportowo-rekreacyjnym.Oksywie (kaszb. Òksëwié, niem. Oxhöft) – nadmorska dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Babie Doły (od północy), Obłuże (od zachodu) oraz Śródmieście (od południa), a także z Morzem Bałtyckim od wschodu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie granicy portu morskiego w Gdyni (Dz.U. z 2015 r. poz. 2111).
  2. Najważniejsze wydarzenia okresu 1923 – 1939. Komenda Portu Wojennego Gdynia, 2010. [dostęp 2017-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-30)].
  3. Historia Komendy Portu Wojennego Gdynia. 3 Flotylla Okrętów, 2007. [dostęp 2010-06-29].
Reklama