Port Said

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port Said (arab. بورسعيد, transliteracja: Būr Saʻīd) – miasto egipskie leżące na północnym wschodzie tego kraju, nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu Kanału Sueskiego. Zostało założone w 1859 r. w związku z rozbudową tego kanału. Nazwane na cześć Said Paszy, wicekróla Egiptu. W 2006 roku liczyło około 570 tysięcy mieszkańców.

Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Podstawą gospodarki Port Saidu jest rybołówstwo i przemysł spożywczo-tytoniowy oraz chemiczny. Port miejski odgrywa dużą rolę w eksporcie (np. bawełny i ryżu) Egiptu, jak również w żegludze śródziemnomorskiej (jako port przystankowy). Duże dochody przynosi również strefa wolnocłowa, jaką jest port, jak i lokalne ośrodki wypoczynkowe. Port Said jest strefą przemysłową. Na wschód od miasta, po drugiej stronie Kanału Sueskiego leży Port Fuad, który wchodzi w skład tej samej aglomeracji.

Al-Ahly (النادى الاهلى للرياضة البدنية ) – egipski klub piłkarski założony w kwietniu 1907 roku w Kairze.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W Port Saidzie rozpoczyna się akcja powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, mieszkali tam jej główni bohaterowie Staś i Nel. Ich ojcowie, inżynierowie, doglądali robót przy wale i przy pogłębianiu łożyska Kanału Sueskiego.

1 lutego 2012 r. po piłkarskim meczu El-Masry i Al-Ahly Kair, doszło do zamieszek, w których zginęło 79 osób.

Obecnie znajduje się tam polski konsulat honorowy.

Nelly Rawlison, Nel – pierwszoplanowa bohaterka powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, Angielka, ośmioletnia córka jednego z dyrektorów przedsiębiorstwa budującego Kanał Sueski, towarzyszka przygód Stasia, z którym pod koniec fabuły wzięła ślub.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Port Said (pocztówka z ok. 1915 r.)

 • Port Said - nabrzeże

 • Zdjęcie satelitarne


 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Rosja Wołgograd


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanał Sueski (arab. قناة السويس, trl. Qanā al-Suways) – kanał głębokowodny dla statków morskich łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, wykopany w latach 1859-1869. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie.
  Wołgograd (ros. Волгоград, do roku 1925 Carycyn (ros. Царицын), od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 Stalingrad (ros. Сталинград)) – miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Przed przybyciem Rosjan na tereny, na których leży obecnie Wołgograd, miejscowość nazywała się Cary czin – "żółta wyspa", tj. wysepka, na której została pierwotnie założona osada, a która została utworzona przez "żółtą rzekę" (niosącą pokłady piasku i gliny), tat. Sarysu, później nazwaną przez Rosjan Carycą. Miasto w styczniu 2010 liczyło 979 617 mieszkańców przy powierzchni 565 km².
  El-Masry Club (arab. لنادي المصري) - egipski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Port Said, leżącym nad Kanałem Sueskim.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  W pustyni i w puszczy – powieść dla młodzieży z 1911 autorstwa Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison w Afryce.
  Muhammad Sa’id Pasza, arab. محمد سعيد باشا (ur. 17 marca 1822 w Kairze, zm. 18 stycznia 1863 tamże) – wali (gubernator) Egiptu i Sudanu od 1854 do swojej śmierci. Był czwartym synem Muhammada Alego.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Reklama