Port Elizabeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port Elizabeth – miasto w południowej części Republiki Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej, w aglomeracji Nelson Mandela Bay, nad zatoką Algoa Oceanu Indyjskiego. W 2011 roku liczyło ok. 876 tys. mieszkańców. Ważny ośrodek handlu oraz przemysłu samochodowego, stoczniowego, maszynowego, spożywczego, chemicznego, cementowego, włókienniczego, drzewnego, papierniczego, skórzano-obuwniczego, szklarskiego, petrochemicznego (rafineria ropy naftowej). Ponadto duży port handlowy i rybacki, a także ważny węzeł komunikacyjny. W mieście działa uniwersytet.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Puchar Narodów Afryki 2013 – 29. edycja turnieju o mistrzostwa Afryki w piłce nożnej, która odbyła się w Republice Południowej Afryki. RPA zorganizuje Puchar Narodów po raz drugi, po PNA 1996, gdzie zwyciężyła drużyna gospodarzy. Pierwotnie gospodarzem turnieju miała być Libia, jednak został on jej odebrany ze względu na trwającą w kraju wojnę domową.

Miejscowość została założona w 1820 roku przez kolonistów brytyjskich na miejscu Fortu Frederick wzniesionego w 1799 roku. Status miasta otrzymało Port Elizabeth w 1913 roku. Nazwę nadał Sir Rufane Donkin, gubernator Kolonii Przylądkowej, na cześć zmarłej żony Elizabeth.

W mieście znajduje się Nelson Mandela Bay Stadium, na którym odbywały się finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 i Puchar Narodów Afryki 2013.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Nelson Mandela Bay – obszar metropolitalny w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Obejmuje miasta Port Elizabeth, Uitenhage oraz Despatch.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 2 z Kapsztadu do Ermelo.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. South Africa: Provinces and Major Urban Areas (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2015-07-08].
  2. Port Elizabeth, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-07-08].
  3. Port Elizabeth (ang.). W: Encyclopedia Britannica [on-line]. [dostęp 2015-07-08].
  4. N2 Route (ang.). routes.co.za. [dostęp 2015-11-16].
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Ermelo - miasto w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga, na wschód od Johannesburga. Około 41 tys. mieszkańców.
Nelson Mandela Bay Stadium – stadion w Republice Południowej Afryki. Posiada 44000 miejsc (na MŚ w 2010 roku liczba ta zostanie zwiększona do 48000). Koszt budowy wyniósł 1,1 mld ZAR (około 150 mln USD). Nelson Mandela Bay Stadium jest zlokalizowany na pd-wsch od jeziora North End w sercu miasta Port Elizabeth. Jest jednym z trzech stadionów, które zostały zbudowane obok zbiornika wodnego specjalnie na MŚ 2010.
Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.
Prowincja Przylądkowa Wschodnia (ang. Eastern Cape, afrikaans Oos-Kaap) jest prowincją RPA. Jej stolicą jest Bisho. Jednym z lepiej znanych miast w tamtych okolicach jest Grahamstown, ponieważ występuje tam jedna z najstarszych szkół w RPA - St Andrews College.

Reklama