Popular (utwór muzyczny Erica Saade)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Popularangielskojęzyczny utwór szwedzkiego wokalisty Erica Saade, napisany przez Fredrika Kempe, wydany w formie singla w 2011 i umieszczony na płycie pt. Saade Vol. 1.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.Eric Khaled Saade (ur. 29 października 1990 w Helsingborgu) – szwedzki piosenkarz pop i dance. W latach 2007–2009 członek szwedzkiego boysbandu What’s Up!, reprezentant Szwecji podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011 z piosenką „Popular”, gdzie ostatecznie zajął trzecie miejsce w finale.

Utwór wygrał w finale Melodifestivalen 2011, dzięki czemu reprezentował Szwecję podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie.

Utwór trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w Szwecji.

Historia utworu[ | edytuj kod]

Fredrik Kempe – współtwórca utworu

Muzykę do piosenki stworzył Fredrik Kempe. Producentem singla został Peter Boström, który wykonał też miks singla. Za mastering odpowiedzialny był Erik Broheden. Utwór został zgłoszony do szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011Melodifestivalen 2011.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Saade Vol. 1 – drugi album studyjny szwedzkiego piosenkarza Erica Saade, który został wydany 29 czerwca 2011 roku na terenie Szwecji i Norwegii przez wytwórnię płytową Roxy Recordings.

Poza oryginalną wersją singla, 14 maja opublikowany został oficjalny remiks utworu oraz wolną wersję piosenki. W 2012 autorską wersję piosenki nagrała Elena Paparizou.

Nominacje, nagrody i certyfikaty[ | edytuj kod]

Utwór zapewnił twórcom nagrodę ESC Radio 2011 w kategorii Najlepsza piosenka oraz podczas Scandipop Award 2012 w kategorii Najlepszy singel artysty. Ponadto był nominowany do Rockbjörnen Award 2011 w kategorii najlepsza szwedzka piosenka i szwedzkiej nagrody Grammy 2012 w kategorii piosenka roku. SoundFactory Remix zdobył nominację do Nagrody Scandipop Award 2012 w kategorii Najlepszy Remix.

Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

W lipcu 2011 singiel został sprzedany w ponad 40 tys. egzemplarzach, co zapewniło mu status podwójnej platynowej płyty w Szwecji.

Teledysk[ | edytuj kod]

14 kwietnia opublikowano dwie wersje oficjalnego teledysku do utworu „Popular”. Jedna z nich została ocenzurowana – usunięto z niej scenę bijatyki. Klip, który wyreżyserowała firma Mikadelica Videos, przedstawia sceny bitwy tanecznej.

Występy na żywo: Melodifestivalen i Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Eric Saade w trakcie wykonywania „Popular” podczas drugiego półfinału 56. Konkursu Piosenki Eurowizji

19 lutego 2011 utwór został wykonany w trzecim półfinale szwedzkich selekcji do 56. Konkursu Piosenki EurowizjiMelodifestivalen 2011. W pierwszej rundzie głosowania utwór zdobył 89 175 głosów i zakwalifikowany został do finału. 12 marca Saade wykonał piosenkę w finale eliminacji jako ostatni, dziesiąty uczestnik. Ostatecznie wygrał rundę finałową, zdobywając łącznie 193 punkty. Jurorzy przyznali propozycji 81 punktów, które uplasowało go na 1. miejscu wśród 10 finalistów w finałowym rankingu sędziów. Dzięki 314 229 głosom widzów Saade otrzymał 112 punktów od publiczności (pierwsze miejsce). Wygrał selekcje z 44-punktową przewagą nad zdobywcą drugiego miejsca w finale, Dannym Saucedo. 15 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której Saade przyznano w drodze losowania ósmy numer startowy w drugim półfinale Eurowizji 2011. Kilka dni później w ESPRIT Arena zaczął próby generalne do występu. Podczas jednej z nich pojawiły się problemy ze szklaną klatką, która była głównym rekwizytem piosenkarza w trakcie występu. Podczas przygotowań szyba nie rozbijała się, przez co pojawiły się obawy przed prezentacją w półfinale. Z tego powodu szwedzka reprezentacja miała dodatkową próbę. Przed półfinałem konkursu utwór uznawany był za jednego z faworytów, a w głosowaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Eurowizji (OGAE) zajął czwarte miejsce z wynikiem 238 punktów. W czwartek 12 maja został zaprezentowany w drugim półfinale konkursu i awansował do finału, który zorganizowano 14 maja. Podczas konferencji prasowej dla finalistów Saade wylosował siódmy numer startowy. Ostatecznie utwór zdobył 185 punktów i zajął trzecie miejsce. Na scenie wykonawcę wsparł chórek w składzie: Joel Börjesson i Fernando Fuentes, a także tancerze: Robin Haghi, Alvaro Estrella i Daniel Gill. Choreografię do występu przygotował Fredrik "Benke" Rydman

Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Danny Saucedo, właśc. Daniel Gabriel Alessandro Saucedo Grzechowski (ur. 25 lutego 1986 w Sztokholmie) – szwedzki piosenkarz, którego kariera rozpoczęła się po występie w szwedzkiej edycji Idola w 2006 roku.
Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
Elena Paparizou, (gr.Έλενα Παπαρίζου, ur. 31 stycznia 1982 w Borås) – grecka piosenkarka, urodzona i wychowana w Szwecji, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2005 z utworem "My Number One".
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

Reklama