• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poprawka Platta

  Przeczytaj także...
  Longin Hieronim Pastusiak (ur. 22 sierpnia 1935 w Łodzi) – polski polityk, historyk i politolog, amerykanista, działacz PZPR, SdRP i SLD; w latach 1991–2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2001–2005 senator i marszałek Senatu V kadencji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Pierwsza strona "Poprawki Platta".

  Poprawka Platta (ang. Platt Amendment) - poprawka do ustawy o wydatkach wojskowych z 2 marca 1901 roku. Nazwana została od zgłaszającego ją senatora Orville'a H. Platta. Regulowała stosunki amerykańsko-kubańskie w myśl założeń sekretarza wojny Elihu Roota.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Elihu Root (ur. 15 lutego 1845 w Clinton, zm. 7 lutego 1937 w Nowym Jorku) – amerykański prawnik i polityk, laureat pokojowej Nagrody Nobla.

  W myśl tej poprawki Stany Zjednoczone mogły okupować Kubę do czasu utworzenia tam konstytucyjnego rządu, który uchwali konstytucję, regulującą przyszłe stosunki między obydwoma państwami.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pastusiak L., Prezydenci, t. 2, Warszawa 1987, s. 254-255.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.