Poppon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Poppon ewentualnie Gompon, jako ta sama osoba (ur. w X w., zm. w 1008) – pierwszy biskup krakowski od 1000 r.

Kościół św. Gereona, noszący także wezwanie św. Marii Egipcjanki – nieistniejący już kościół, którego szczątki znajdują się na wzgórzu wawelskim w Krakowie. Powstał prawdopodobnie około połowy XI wieku (na miejscu starszej budowli) i być może pełnił funkcję reprezentacyjnej kaplicy pałacowej (choć istnieją również inne teorie na ten temat, m.in. łączące tę świątynię z benedyktynami).Biskupi krakowscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1925) archidiecezji krakowskiej.

Był Niemcem pochodzącym z Turyngii, kształcił się w magdeburskiej szkole archikatedralnej. Wzniósł na Wawelu kościół św. Gereona, nawiązujący stylem do podobnych budowli w marchiach saskich. Prawdopodobnie za jego posługi wybudowano w Krakowie rotundę Najświętszej Marii Panny. Wymieniony przez Thietmara, który zapisał, że utworzonej właśnie (999–1000) metropolii gnieźnieńskiej poddano wówczas 3 biskupów: Reinberna, biskupa katedry Solno-Kołobrzeskiej, Poppona krakowskiego i Jana wrocławskiego (Reinbernum Salsae Cholbergiensis aeclesiae episcopum, Popponem Cracuaensem, Iohannem Wrotizlaensem).

Magdeburg (dolnoniem. Meideborg; pol. hist. Dziewin) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Siedziba zarówno biskupstwa ewangelickiego, jak i katolickiego. Działają tu dwie uczelnie: Uniwersytet Ottona von Guerickego (Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg) i Wyższa Szkoła Magdeburg-Stendal (Hochschule Magdeburg-Stendal). W roku 2005 Magdeburg obchodził 1200 lat swego istnienia.Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Biliński , Żywoty sławnych Biskupów Krakowskich: POPPON (GOMPON) (X-XI w.), "Tygodnik Salwatorski", nr 33/191 z 16 sierpnia 1998.
  2. Józef Mitkowski, Kraków wczesnodziejowy [w:] Celina Bobińska (pod red.), Kraków i Małopolska przez dzieje, Kraków 1970, s.101
Reinbern (zm. 1013(?)) – pierwszy i jedyny biskup kołobrzeski, sprawujący swój urząd od 1000 roku. Osoba Reinberna znana jest jedynie dzięki informacjom w kronice biskupa merseburskiego Thietmara.Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Dietmar; ur. 25 lipca 975 prawdopodobnie w Walbeck, zm. 1 grudnia 1018 w Merseburgu) – biskup merseburski, kronikarz, autor kroniki Thietmara, ważnego źródła historii Niemiec i Polski.
Warto wiedzieć że... beta

Gompon, pisany także Gompo (? - 1016), biskup krakowski w latach 1008-1016, następca biskupa Poppona, z którym utożsamiają go niektórzy historycy. Wymieniony w "Katalogu biskupów krakowskich", którego najstarsza redakcja znana jest z 1266 r.
Jan (Johannes Wrotizlaensis episcopus) – pierwszy biskup Wrocławia, który objął władzę nad diecezją wrocławską w chwili jej utworzenia w roku 1000. Oprócz imienia nie wiadomo o nim nic pewnego. Prawdopodobnie za jego panowania wybudowano we Wrocławiu murowaną katedrę przedromańską, zastępując starszy kościół.

Reklama