Pop Idol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pop Idol – program telewizyjny typu talent show, emitowany w brytyjskiej telewizji od 5 października 2001 do 2003 roku. Program miał na celu wyszukiwanie nowych talentów wokalnych w Wielkiej Brytanii. Pierwszym etapem były przesłuchania, w których sędziowie decydowali o przejściu do rundy finałowej, gdzie o odejściu z programu decydowała publiczność za pomocą wiadomości tekstowych lub połączeń telefonicznych. Co tydzień osoba z najmniejszą liczbą głosów odchodziła z programu, aż do wielkiego finału, gdzie ujawniany był zwycięzca. Program został zastąpiony, na kanale ITV, show The X Factor w 2004 roku.

ITV (Independent Television, Niezależna Telewizja) - dawna sieć regionalnych stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, wspólnie obejmujących swym zasięgiem cały obszar kraju. Powstała na mocy ustawy Television Act z 1954, której celem było stworzenie konkurencji na rynku telewizyjnym wobec ówczesnego monopolisty, BBC.Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

Seria Idol stała się międzynarodową franszyzą medialną, jednakże twórcy zastrzegli, że w nowych narodowych wersjach nie można używać słowa pop. Nowe wersje powstały m.in. w Stanach Zjednoczonych (American Idol), Australii (Australian Idol), Niemczech (Deutschland sucht den Superstar), Polsce (Idol) oraz w ponad 100 innych krajach na całym świecie.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • American Idol
 • Idol
 • The X Factor
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pop Idol na Internet Movie Database
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.
  Warto wiedzieć że... beta

  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  American Idol (w 2002 podtytuł: The Search for a Superstar) — amerykański program telewizyjny typu reality i talent show. Jest adaptacją brytyjskiego Pop Idol, który został stworzony w 2001 roku przez Simona Fullera, a później pojawił się w regionalnych wersjach w ponad stu państwach na świecie. Kolejne edycje American Idola są produkowane od 2002 nieprzerwanie do dziś, a każdego kolejnego roku pojawia się następna. Od pierwszego odcinka, którego premiera odbyła się 11 czerwca 2002, emisją programu zajmuje się amerykańska stacja telewizyjna Fox. Pierwsza edycja odbyła się między czerwcem a wrześniem, a wszystkie kolejne między styczniem a majem. Obecnie odcinki nadawane są w środowe i czwartkowe wieczory.

  Reklama