Pool (bilard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niels Feijen na mistrzostwach Europy w poolu 2008

Pool – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu o długości 7 lub 8 lub 9 stóp, z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników lub dwie drużyny). Zwany również bilardem amerykańskim, tzw. pool-billiards. Każda specyficzna gra w pool ma swoją własną nazwę; do najbardziej znanych należą ósemka, ósemka angielska i jego wariant casino, dziewiątka, dziesiątka, siódemka, czternaście plus jeden, one-pocket i bank pool.

Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.Cowboy pool, czasami nazywana cowboy, to gra bilardowa będąca przeniesieniem znanych gier ze stołu francuskiego na amerykański.

Pojęcie pocket-billiards jest czasem używane i preferowane przez niektóre organizacje branżowe, ale jest to z technicznego punktu widzenia szersza klasyfikacja, w tym gry takie jak snooker, ruska piramida oraz kaisa, które nie są określane jako gry poolowe.

Istnieją również gry hybrydowe łączące aspekty zarówno poolu jak i karambolu, takie jak czwórka, bottle pool, cowboy pool i bilard angielski.

Sprzęt[ | edytuj kod]

Do gry stosowany stół prostokątny o wymiarach: 7' (198 х 99 cm), 8' (224 х 112 cm), 9' (254 х 127 cm) (najpopularniejszy 9'). Posiada 6 łuz (w rogach i na środkach dłuższych boków). Bile kolorowe mają średnicę 57.2 mm. Bila biała może mieć różne średnice (48 mm, 52.4 mm, 57.2 mm, 60.3 mm) oraz może być wykonana w wersji magnetycznej.

Golf to mało popularna odmiana bilardu, rozgrywana na stole do ósemki. Jest ona zaliczana do bilardów amerykańskich. Cribbage pool – odmiana bilarda w której ważną rolę odgrywają "pary". Parą nazywamy dwie bile, których suma wynosi 15.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Karambol (fr. carambolage, ang. carom lub carambole, zwany także bilardem francuskim) to gra bilardowa i zarazem sport, który narodził się we Francji. Obecnie jest najmniej popularną odmianą bilardu.
Equal offense jest grą bilardową wywodzącą się z Czternaście plus jeden. Każdy gracz dostaje dziesięć tur z rzędu. Oznacza to, iż najpierw podchodzi gracz pierwszy, wykonuje dziesięć tur, a następnie drugi i wykonuje swoje dziesięć. Za faul nie odejmuje się punktu. Po faulu następuje koniec tury, a gracz otrzymuje bilę rozgrywającą do umieszczenia w "kuchni".
Convergence 8-Ball to gra bilardowa będąca odmianą ósemki, nawiązująca regułami do dziewiątki. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Rozgrywana jest na standardowym stole do bilarda, standardowym zestawem bil (15 ponumerowanych bil oraz biała rozgrywająca). Gra ta nadaje się dla graczy na wyższym poziomie zaawansowania.
Piętnastka (ang.: fifteen-ball) jest grą bilardową rozgrywaną na stole do ósemki. Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy w dowolnym stopniu zaawansowania.
One-pocket jest grą bilardową w której gracz dysponuje swą własną łuzą. Gra przeznaczona jest dla dwojga graczy w dowolnym stopniu zaawansowania.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama