Ponte della Costituzione

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ponte della Costituzione (pol. Most Konstytucji) – most stalowy w Wenecji, zbudowany w latach 2003–2007, najmłodszy z czterech mostów nad Canal Grande. Łączy dworzec kolejowy Venezia Santa Lucia z placem Piazzale Roma. Zaprojektował go hiszpański architekt Santiago Calatrava. Nazwę otrzymał z okazji 60. rocznicy wejścia w życie Konstytucji Włoch.

Corriere della Sera (wł. Kurier wieczorny) jest jednym z czołowych dzienników we Włoszech. Reprezentuje orientację centrolewicową. Jego nakład sięga 690 tysięcy egzemplarzy (największy we Włoszech), ma też cztery tzw. wydania lokalne. Stanowi konkurencję dla wydawanego w Rzymie dziennika La Repubblica oraz w Turynie La Stampa. Jest trzecią najchętniej czytaną przez Włochów gazetą – zaraz po La Gazzetta dello Sport i La Repubblica.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

Historia[ | edytuj kod]

W 1999 roku Gmina Wenecja zleciła architektowi i inżynierowi Santiagowi Calatravie przygotowanie architektonicznego i inżynierskiego projektu czwartego mostu na Canal Grande. Calatrava opracował projekt zgodnie z zasadami i przepisami oraz we współpracy z agencjami i licznymi organami państwowymi i komunalnymi (Koleje Państwowe, ACTV, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Straż Pożarna, Policja, i inne). Projekt ten został następnie poddany rewizji i szczegółowym badaniom przez Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Wenecji i Komisję ds. Nadzoru nad artystycznym i kulturowym dziedzictwem Wenecji. Z projektem zapoznał się zwłaszcza niezależny organ, ICMQ, uznając go za zgodny z obowiązującymi przepisami. Projekt wykonawczy został następnie zatwierdzony przez Gminę Wenecja. Na tej podstawie przygotowano wszystkie procedury dotyczące dokumentacji przetargowej projektu, ustanawiając wymogi dla wszystkich firm biorących udział w konkursie. Szacunkowy kosztorys budowy wahał się między 4 a 4,5 miliona euro. Prace budowlane rozpoczęły się w 2003 roku. Ze strony Gminy realizację projektu nadzorowała grupa pod przewodnictwem Roberta Scibilii, natomiast od strony architektonicznej i artystycznej za realizację odpowiadał projektant. Budowa została ukończona w listopadzie 2007 roku.

Canal Grande – cieśnina w Wenecji o długości 3,8 km. Ma kształt odwróconej litery "S" i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice (siestery): Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro.Venezia Santa Lucia (św. Łucji) (włoski: Stazione di Venezia Santa Lucia) – stacja kolejowa we Włoszech, znajdująca się w Wenecji, w regionie Wenecja Euganejska. Posiada 8 peronów. Oprócz niej, w Wenecji jest także druga stacja w części lądowej, o nazwie Venezia Mestre. Zalicza się do 13 najważniejszych włoskich dworców Grandi Stazioni.

Most początkowo nosił nazwę Quarto Ponte sul Canal Grande (Czwarty Most na Canal Grande), ale zgodnie z sugestią burmistrza Massima Cacciariego, wyrażoną na forum Zarządu Gminy otrzymał we wrześniu 2008 roku nazwę Ponte della Costituzione (Most Konstytucji). Postanowiono w ten sposób podkreślić znaczenie Konstytucji Włoch w 60. rocznicę jej wejścia w życie. Zwracano przy tym uwagę na fakt, iż wymagania dotyczące ochrony wartości historycznych i kulturowych w Wenecji znalazły również uznanie w podstawowych zasadach Konstytucji.

Istria (słń. i chor. Istra, wł. Istria) − półwysep w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Za północno-wschodnią granicę półwyspu uznaje się zazwyczaj pasmo górskie Ćićarija i dolinę rzeki Rosandra (słń. Glinščica). Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km². Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).Kościół Santissima Trinità dei Monti, w skrócie: Trinità dei Monti (pol. kościół Trójcy Świętej na Górze [Pincio]) – rzymskokatolicki kościół w Rzymie, w diecezji rzymskiej. Położony jest w rione Campo Marzio na szczycie wzgórza Pincio, od którego wziął swoją nazwę. Od jego podnóża prowadzą w dół Schody Hiszpańskie. Należy do katolików francuskich (Wspólnota Emmanuel). Od 21 października 2003 roku jest kościołem tytularnym kardynała Philippe’a Barbarina (SS. Trinità al Monte Pincio).

Most zainaugurowano 11 września 2008 roku, tuż przed północą. Podczas inauguracji burmistrz Massimo Cacciari wyraził opinię, iż nowy most będzie wielkim dziełem współczesnej architektury w Wenecji, mogącym konkurować z rzymskim kościołem Trinità dei Monti. Wtórował mu Santiago Calatrava, nazywając most swoim najpiękniejszym projektem. Krytycy z kolei podnosili fakt dużych kosztów budowy mostu – 11 milionów euro plus dodatkowy milion na budowę kolejki gondolowej w celu przystosowania mostu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Lokalizacja i dane techniczne[ | edytuj kod]

Schody oraz szklane balustrady z poręczami z brązu

Most Konstytucji jest przeznaczony dla pieszych. Łączy od północy dworzec kolejowy Venezia Santa Lucia z położonym od strony południowej placem Piazzale Roma, na którym znajduje się parking dla autokarów i samochodów osobowych. Przybywającym daje pierwsze wrażenie miasta, ukazując panoramiczny widok Canal Grande. Ma 94 m długości, natomiast rozpiętość między jego przyczółkami wynosi 81 m. Szerokość waha się od 5,58 m po obu stronach wejścia do 9,38 m w środkowej części. Wznosi się na wysokość od 3,20 m na brzegach do 9,28 metrów w części środkowej. Elementy konstrukcyjne, wykonane w całości ze stali, składają się z łuku centralnego o promieniu 180 m, dwóch łuków bocznych i dwóch dolnych. Łuki połączone są belkami wykonanymi ze stalowych rur i blach. Schody i pokład mostu składają się z ułożonych naprzemiennie odcinków szkła hartowanego i kamienia z Istrii, które to rozwiązanie zastosowano na innych mostach w Wenecji. Balustrady wykonane zostały ze szkła, a ich poręcze – z brązu. Poręcze oświetlają w nocy lampy fluorescencyjne, zwiększając efekt dzięki światłu pochodzącemu z dołu, od podświetlonego, przezroczystego pokładu. Zadbano o połączenie mostu z nabrzeżami na obu brzegach Canal Grande. Stopnie schodów i rampy zostały tak zaprojektowane, aby maksymalnie ożywić obie strony kanału, a ramiona w kształcie półksiężyców umożliwiają pieszym dostęp do nabrzeży. Od strony południowej przewidziano również nowe przejście między Piazzale Roma, a miejscami cumowania firmy przewozowej ACTV.

Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Kolej gondolowa – rodzaj kolei linowej, która wwozi turystów lub narciarzy na górną stację w kilkuosobowych wagonikach podwieszonych na linie nośno-napędowej. Poza wielkością wagoników, tym różni się od kolei kabinowej, że w przypadku tej ostatniej, dana kolej ma jedynie 2 kabiny, będące dla siebie przeciwwagą i przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. Na stacjach dolnej i górnej (lub większej liczbie) gondole są wyprzęgane i spowalniają swój ruch, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Città di Venezia: Ponte della Costituzione: La storia del progetto (wł.). www.comune.venezia.it. [dostęp 2017-08-05].
  2. Città di Venezia: Quarto Ponte, la Giunta approva il toponimo "Ponte della Costituzione" (wł.). www.comune.venezia.it. [dostęp 2017-08-05].
  3. Corriere.it: Venezia, aperto il Ponte di Calatrava (wł.). www.corriere.it. [dostęp 2017-08-05].
  4. Città di Venezia: Ponte della Costituzione: I dati dell'opera (wł.). www.comune.venezia.it. [dostęp 2017-08-05].
Autokar (autobus turystyczny, autobus dalekobieżny) – autobus przystosowany do przewozów pasażerskich na duże odległości, na trasach międzymiastowych i międzynarodowych. Według definicji Europejskiej Komisji Gospodarczej, Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu jest to pasażerski mechaniczny pojazd drogowy przeznaczony do przewozu więcej niż 24 osób (wliczając kierowcę) i posiadający wyłącznie miejsca siedzące.Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.
Reklama