Pongola (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pongolarzeka w Republice Południowej Afryki, dopływ rzeki Maputo. Ma swoje źródła w pobliżu miasta Utrecht, w północnej części prowincji KwaZulu-Natal. Rzeka przepływa przez góry Lebombo i w pobliżu granicy Mozambiku uchodzi do rzeki Maputo.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Maputo River (port. Rio Maputo, także Great Usutu, Lusutfu, Suthu) - rzeka w Republice Południowej Afryki i Mozambiku, największa rzeka w Suazi.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Afryki
 • (1305) Pongola
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pongola history & information, www.kznnorthhappenings.co.za [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:KwaZulu-Natal – prowincja Republiki Południowej Afryki zamieszkana głównie przez ludność wywodzącą się z grupy ludów Bantu. Powstała w 1994 roku w wyniku włączenia bantustanu KwaZulu do prowincji Natal. Największe miasto i zarówno ośrodek przemysłowy to Durban. W latach 1839-1843 istniała na tym terytorium republika burska o nazwie Natal. Prowincja stanowi tradycyjną ojczyznę Zulusów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Utrecht małe miasto u stóp gór Balele w prowincji KwaZulu-Natal, w Republice Południowej Afryki. W roku 1854 Burowie proklamowali tu krótkoistniejącą republikę Utrecht zajmującą obszar 32 km na 64 km.

  Reklama