Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SPSK nr 1. Klinika Pediatrii
SPSK nr 2. Po prawej stronie Sala Wykładowa im. M. Kopernika (tzw. Nowa Sala)
Biblioteka Główna PUM (dawniej: klub studencki „Trans”)
Szpital przy ul. Siedleckiej w Policach (Osiedle Gryfitów)

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym utworzona w 1948 w Szczecinie jako Akademia Lekarska (później przemianowana na Akademię Medyczną). Od 2010 uczelnia nosi obecną nazwę.

Tadeusz Markiewicz (ur. 10 lipca 1905 w Poznaniu, zm. 13 lutego 1950 w Szczecinie) – polski lekarz neurolog i neuropatolog, profesor neurologii Akademii Lekarskiej w Szczecinie.Zbigniew Jańczuk (ur. 31 lipca 1924, Połaniec) – polski lekarz stomatolog, profesor nauk medycznych, zajmuje się periodontologią, stomatologią dziecięcą i stomatologią zachowawczą; jest redaktorem naczelnym Magazynu Stomatologicznego.

Według Webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2013, opracowywanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas, uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2479. pośród wszystkich typów uczelni.

Historia[ | edytuj kod]

W 1948 została utworzona Akademia Lekarska w Szczecinie. Pierwszymi jej organizatorami byli profesorowie: Jakub Węgierko (pierwszy rektor), Tadeusz Chorążak, Artur Chwalibogowski, Tadeusz Markiewicz, Czesław Murczyński, Tadeusz Sokołowski, Witold Starkiewicz, Kazimierz Stojałowski, Józef Taniewski, January Zubrzycki. Dołączyli do nich wkrótce m.in.: Adam Krechowiecki, Edward Gorzkowski, Edward Drescher i inni. W 1949 Akademia składała się z ośmiu klinik i dwóch zakładów. W latach 1949–1992 uczelnia nosiła nazwę Pomorska Akademia Medyczna im. gen. Karola Świerczewskiego. W 1992 uczelni nadano nazwę Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie, a w 2010 nazwę Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Tadeusz Mieczysław Sokołowski (do 1914 r. Gedeon Mieczysław), ps. Marcin (ur. 28 października 1887 w Worobinie w pow. rówieńskim, zm. 21 stycznia 1965 w Szczecinie) – polski lekarz-chirurg, pułkownik Wojska Polskiego; uczestnik m.in. walk I Brygady Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, kampanii włoskiej II Korpusu, jeden z założycieli i profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce i specjalista w dziedzinie traumatologii i chirurgii ręki.Erwin Mozolewski (ur. 8 kwietnia 1917 w Porażynie, zm. 17 lutego 2007) – polski lekarz, otolaryngolog, profesor nauk medycznych, nauczyciel akademicki, a w latach 1971–1978 rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Czesław Murczyński, Teofil Blühbaum (ur. 2 września 1900 w Krakowie, zm. 27 grudnia 1971 w Szczecinie – polski lekarz-radiolog, profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, twórca drugiego w Polsce Ośrodka Izotopowego (1957) oraz Oddziału Radioterapii (1964), członek Komitetu Nauk Medycznych PAN
Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – jeden z czterech wydziałów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jego siedziba znajduje się przy ul. ul.Żołnierskiej 48 w Szczecinie.
Seweryn Wiesław Wiechowski (ur. 3 stycznia 1935 w Białymstoku, zm. 22 czerwca 2018) – polski lekarz, kardiochirurg, profesor nauk medycznych, działacz opozycji demokratycznej w PRL, w latach 1990–1996 rektor Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie.
PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Pielęgniarstwo – termin używany do różnego rodzaju zadań i działań zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz nauki, wiedzy, techniki i sztuki z tymi czynnościami związanymi.
Edward Gorzkowski (ur. 6 marca 1908 w Łodzi, zm. 8 lutego 1982 w Poznaniu) – polski lekarz-internista, naukowiec i nauczyciel akademicki, profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Reklama