Pomniki przyrody w gminie Lniano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na terenie gminy Lniano, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się 20 pomników przyrody w tym 19 przyrody ożywionej i 1 nieożywionej.

Cis pospolity (Taxus baccata L.) – gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Występuje naturalnie w Europie; na północy do południowej Skandynawii, na wschodzie do Iranu (w Azji) oraz w północnej Afryce (Algieria). Największe osobniki znane są z Kaukazu i Szkocji. Na Kaukazie rosną do wysokości ok. 2000 m n.p.m., osiągając wysokość do 25 m i średnicę w pierśnicy do 150 cm. W Szkocji (Fortingall) osiągają do 32 m wysokości i 9 m obwodu pnia.Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych (według systemu Reveala). Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy lub zadomowiony.

Wśród nich wyróżniono 2 aleje lipowe, 7 grup drzew, 10 pojedynczych drzew i 1 głaz narzutowy. W strukturze gatunkowej przeważają lipy drobnolistne, a duży odsetek stanowią dęby bezszypułkowe.

Na uwagę zasługują: jesion wyniosły i dęby bezszypułkowe w parku w Brzemionach, wielopienna lipa drobnolistna i dąb szypułkowy w Słępiskach, lipy drobnolistne w Lnianku oraz cisy pospolite w Ostrowitem.

Prawne zestawienie pomników przyrody w gminie prezentuje się następująco:

Lnianek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano wschodzi w skład sołectwa Mszano.Powiat świecki - powiat w Polsce (w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.

Zniesione pomniki przyrody:

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Gmina Lniano – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl.) – gatunek dębu, drzewa liściastego z rodziny bukowatych, występujący w Europie Środkowej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, południowej Skandynawii, aż po tereny Włoch i Bułgarii. W Polsce występuje rzadziej od dębu szypułkowego. Ma u nas swoją północno-wschodnią granicę zasięgu.
Brzemiona – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano. W skład sołectwa Brzemiona wchodzą miejscowości Jakubowo i Zalesie Szlacheckie.

Reklama