Pomnik pierwszego satelity (Moskwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik pierwszego satelity (ros. Первый спутник) – pomnik zlokalizowany w dzielnicy Mieszczanskij, w Centralnym okręgu administracyjnym Moskwy, u wyjścia ze stacji metra moskiewskiego Riżska w Rosji. Pomnik wzniesiono w pierwszą rocznicę wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity Ziemi Sputnika 1.

Metro moskiewskie (ros. Московский метрополитен) – system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w stolicy Rosji- Moskwie, liczący łącznie 317,5 km długości i składający się z 12 linii na których znajduje się 190 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiadają codziennie 2.392.200 pasażerów (2002).Pomnik – w architekturze, dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego.

Rzeźba przedstawia robotnika, który wznosi ku górze rękę trzymając w dłoni pierwszego satelitę, na cokole pomnika umieszczono napis: „Twórcom pierwszego sztucznego satelity Ziemi, 1957 roku” (imiona realnych twórców pierwszego satelity były przez długie lata utajniane w ZSRR, dlatego rzeźba przedstawia postać symboliczną – niejakiego „robotnika”). Rzeźbę wykonano z brązu, jej wysokość wraz z cokołem wynosi około 7 metrów. Pomnik wzniesiono w 1958 przed wejściem do nowo zbudowanej stacji metra Riżska.

Sputnik 1 (ros. „towarzysz podróży”) – pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wystrzelony przez ZSRR 4 października 1957 roku. Wraz z 3 innymi satelitami serii Sputnik, był radzieckim wkładem w Międzynarodowy Rok Geofizyki. Wyniesienie Sputnika 1 na orbitę stało się początkiem wyścigu kosmicznego między ZSRR a USA. Obserwacje wizualne i radiowe Sputnika były prowadzone na całym świecie.Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.

Druga replika tego samego pomnika umieszczona jest w największym mieście na południu Rosji Rostowie nad Donem.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Памятник создателям первого спутника 1957 года (ros.). onFoot.ru. [dostęp 2010-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
Warto wiedzieć że... beta

Robotnik – osoba świadcząca pracę najemną w zakładzie przemysłowym lub na terenie budowy. W sporej części przypadków niewymagającą szczególnych kwalifikacji lub wykształcenia. Najczęściej jest to prosta praca fizyczna pod nadzorem. Wymagająca jednak dobrego stanu fizycznego. W niektórych przypadkach niezbędne są także szczególne kwalifikacji do wykonywanych zadań. W klasycznym marksizmie robotnicy tworzą osobną klasę społeczną - proletariat.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Riżska (ros. Рижская - Ryska) – stacja moskiewskiego metra (kod 092) linii Kałużsko-Ryskiej, położona przy skrzyżowaniu ulic Prospekt Mira i Suszczewskij Wał, na placu Ryskim. Nazwa pochodzi od pobliskiego Ryskiego dworca kolejowego. Stacja jest jednopoziomowa, posiada jeden peron. Charakterystyczny wystrój został zaprojektowany przez łotewskich architektów A. Reinfeldsa i V. Apsītisa.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
Centralny okręg administracyjny Moskwy (ros. Центральный административный округ Москвы, Centralnyj administratiwnyj okrug Moskwy) to dystrykt administracyjny w Moskwie, położony w jej centrum. Liczba mieszkańców: 701.353 (2002). Centralny okręg administracyjny Moskwy dzieli się na 11 rejonów:

Reklama