Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – współczesny pomnik wykonany przez Yossoufa Toure (pseudonim Derme) dla Szczecina. Upamiętnia Jana Czekanowskiegopolskiego antropologa i etnografa, zasłużonego w badaniach Afryki, który w ostatnim okresie życia przebywał w Szczecinie, gdzie zmarł. Pomnik został zaprojektowany w typie pomnika-ławeczki, w formie podróżnego kufra z siedzącą na nim postacią podróżnika.

Jan Czekanowski (ur. 6 października 1882 w Głuchowie, zm. 20 lipca 1965 w Szczecinie) – polski antropolog, etnograf, statystyk i językoznawca.Uniwersytet Szczeciński – polska wyższa uczelnia publiczna znajdująca się w Szczecinie. Został powołany 1 października 1985 r. na mocy ustawy z 21 lipca 1984 r. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. W jego skład wchodziły 4 wydziały, 2 instytuty kierunkowe działające na prawach wydziałów oraz pięć jednostek międzywydziałowych. Rektorami byli: prof. dr hab. Kazimierz Jaskot (1985-1989), prof. dr hab. Tadeusz Wierzbicki (1989-1993), prof. dr hab. Hubert Bronk (1993-1999), prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski (1999-2005), prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (2005-2012). Obecnym rektorem jest prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Pomnik umieszczony został w jednej z alejek, w Parku Generała Andersa w centrum Szczecina.

Historia[ | edytuj kod]

Pomnik został ufundowany przez instytucje naukowe i kulturalne Szczecina oraz przez osoby prywatne. Największy wkład w powstanie pomnika wniosły: Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne i Stowarzyszenie Afryka Nowaka.

Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Kufer – przenośny pojemnik w kształcie zbliżonym do dużego prostopadłościanu, najczęściej z wypukłym otwieranym wiekiem. Służył do transportu lub przechowywania przedmiotów, dla których stanowił zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Dzisiaj wykonywany z różnych materiałów: drewna, sklejki, blachy, często z dodatkowym dekoracyjnym wykończeniem powierzchni tkaniną i metalowymi okuciami na narożnikach. Posiada zwykle zamek lub skobel do założenia kłódki.

Pomnik wykonany został w Afryce przez Yossoufa Toure (pseudonim Derme) – artystę pochodzącego z Burkiny Faso. Drogą lotniczą przetransportowany został do Berlina, skąd trafił do Szczecina. Pomnik odsłonięto w maju 2012 roku.

Opis[ | edytuj kod]

Pomnik przedstawia prof. Jana Czekanowskiego w pozycji siedzącej. Profesor ubrany jest w strój używany przez podróżników po Afryce w drugiej połowie XIX w. Kufer, który stanowi istotną część pomnika wzorowany jest na tego typu sprzętach z końca XIX w. Na kufrze umieszczono tabliczki z nazwami firm i instytucji, które przyczyniły się do powstania pomnika. Całość wykonana została w czarno-złotej kolorystyce.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Cmentarz wojskowy (obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa), (niem. Militär Kirchhof) – dawny cmentarz wojskowy położonym na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha (Karkutsch Str.), pl. Zwycięstwa (Platz der Republik) i Stanisława Więckowskiego (Alte Falkenwalder Str.).

Pomnik nie jest ogrodzony i nie ma postumentu, a jego usytuowanie przy parkowej alejce zachęca do zajęcia wolnego miejsca na kufrze i wykonania atrakcyjnej fotografii. Jest to pierwszy monument w formie „ławeczki pomnikowej” w Szczecinie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marcin Górka: Nowy pomnik w Szczecinie. Oryginalny, fajny i praktyczny (pol.). W: Gazeta.pl Szczecin [on-line]. Agora SA, 2012-05-20. [dostęp 2012-11-20].
Warto wiedzieć że... beta

Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

Reklama