Pomada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puszka z pomadą

Pomadakosmetyk do pielęgnacji włosów dla nadania im połysku i miękkości oraz układania fryzury. Produkowany na bazie tłuszczu, wosku i substancji zapachowych. Pomady dzieli się na trzy rodzaje: pomady wodne, pomady woskowe i pomady kremowe. Każda nich daje inny efekt wykończenia i ma inną siłę chwytu.

Włos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae).

Historia pomad[ | edytuj kod]

Pomada, z francuskiego pommade, wykorzystywana była już w XVIII wieku. Była produkowana z tłuszczu zwierzęcego i pudru, co dawało jej matowy efekt i biały kolor. Służyła wówczas do układania wysokich koafiur, typowych dla ówczesnych trendów kreowanych przez francuską arystokrację. W kolejnym stuleciu, w XIX wieku, pomada do włosów zmieniła swoje przeznaczenie i skład. Zaczęto używać jej do układania gładkich, ciasno zaczesanych fryzur. Do wytwarzania tego rodzaju kosmetyków wykorzystywano wówczas głównie gęsi smalec, rzadziej niedźwiedzie sadło. Największą popularność pomady do włosów zyskały jednak w XX wieku i mimo chwilowego spadku popytu w latach 60. i 70. są w powszechnym użytku do chwili obecnej. Aktualnie, pomady również służą do stylizacji i utrwalania fryzur, ale ich skład opiera się jednak na kombinacji wosków roślinnych, pochodzenia zwierzęcego (wosk pszczeli), olejów i innych substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Inne nazwy: brylantyna, fiksatuar.

Reklama