Polskie Towarzystwo Parazytologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Towarzystwa ul. Twarda

Polskie Towarzystwo Parazytologiczne – stowarzyszenie naukowe z siedzibą w Warszawie. Terenem działalności Towarzystwa jest cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą Zarządu Głównego jest Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie przy ul. Twardej.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Towarzystwo ma na celu pielęgnowanie i rozwijanie różnych dziedzin parazytologii.

Towarzystwo posiada oddziały terenowe w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku. Towarzystwo wydaje kwartalnik „Wiadomości Parazytologiczne” - od 2012 r. jako "Annals of Parasitology".

Towarzystwo nadaje Nagrodę Naukową im. Witolda Stefańskiego, ustanowioną na posiedzeniu Zarządu Głównego PTP, 29 marca 1974 dla uczczenia pamięci Profesora Witolda Stefańskiego. Nagroda przyznawana jest za opublikowaną, oryginalną, wyróżniającą się pracę (lub cykl prac) z zakresu parazytologii ogólnej, weterynaryjnej lub lekarskiej.

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.
  Parazytologia (z gr. parasitos – współbiesiadnik, logos – nauka) – nauka zajmująca się badaniem pasożytów i pasożytnictwa w przyrodzie.
  Annals of Parasitology, dawniej Wiadomości Parazytologiczne – czasopismo naukowe, kwartalnik wydawany przez Polskie Towarzystwo Parazytologiczne.

  Reklama