Polskie Radio Program I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Program Pierwszy Polskiego Radia, Program 1, Warszawa I, Rozgłośnia warszawska, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.

Solec Kujawski (do 1924 Solec; niem. Schulitz) – miasto w centralnej części Kujaw i województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie bydgoskim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Solec Kujawski. Leży na lewym brzegu Wisły w odległości 20 km od Bydgoszczy (zachód) i 35 km od Torunia (wschód). Tereny położone na południe od miasta porasta jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce – Puszcza Bydgoska. Miasto na pograniczu Kujaw i Pomorza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.RTCN Jemiołów – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie, maszt o wysokości 314 metrów i betonowa wieża o wysokości 99 metrów. Centrum zbudowano w latach 1960-1962 z funduszy zebranych społecznie. Jest to główna stacja nadawcza RTV województwa lubuskiego. Obsługiwana jest przez spółkę Emitel Sp. z o.o..

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Radiowa Jedynka nadaje program o charakterze uniwersalnym, adresowany do szerokiego grona słuchaczy, wyróżniający się dużą ilością informacji, które przygotowuje m.in. Redakcja Aktualności PR 1. Program nadawany jest na falach długich w systemie modulacji amplitudy na częstotliwości 225 kHz z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim i na falach UKF z nadajników na terenie całej Polski, cyfrowo, a także za pośrednictwem Internetu, HbbTV oraz satelitarnie w systemie cyfrowym bez kodowania (emisja FTA). Rozgłośni można słuchać przy użyciu łącza telefonicznego - numer (22) 645 91 00.

RTCN Chwaszczyno – największa stacja nadawcza na Pomorzu znajdująca się w sąsiadującej z Gdynią miejscowości Chwaszczyno, ul. Rewerenda. Zasięg anten radiowych zamontowanych na tym maszcie dociera nawet do Szwecji i Danii (Bornholm).Opoczno – miasto w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opoczno. Położone nad rzeką Wąglanką, na krańcu Wyżyny Przedborskiej, historycznie w Małopolsce. Stare Opoczno i Nowe Opoczno były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego.

Łączny zasięg odbioru PR1 w paśmie UKF (stan na lipiec 2012) obejmuje 92,33% ludności kraju oraz 90,19% powierzchni Polski. Dopełnieniem jest emisja na falach długich.

Głosami Radiowej Jedynki są Maciej Gudowski (jingle oraz czołówki audycji), Dorota Kopka (wokal w głównych dzinglach), Agnieszka Kunikowska (jingle "Reklama", "Autopromocja" oraz "Ogłoszenie Społeczne") oraz Zbigniew Moskal (zapowiedzi programowe).

Historia[ | edytuj kod]

Okres międzywojenny:

Elżbieta Maria Nowak (w latach 1996-2012 po mężu Trześniewska), (ur. 2 września 1972 w Jeleniej Górze) – polska koszykarka, wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, mistrzyni Europy z 1999, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000.Śnieżne Kotły (niem. Schneegruben, czes. Sněžné jámy) — kotły polodowcowe w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce.

18 kwietnia 1926, o godz. 17:00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Pierwszy raz w eter popłynęły słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”. Otwarcia dokonał ówczesny premier i minister spraw zagranicznych dr. Aleksander Skrzyński. Obecni byli także Władysław Grabski i Władysław Raczkiewicz. Podczas uroczystości przemawiał także prezes zarządu PR inż. Tadeusz Sułowski oraz dyrektor PR dr. Zygmunt Chamiec. Z powodu braku własnej stacji nadawczej, Polskie Radio nadawało audycje przy pomocy nadajnika fabrycznego PTR. Datę tę uznano za oficjalny początek polskiej radiofonii.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Katarzyna Rutkowska, po mężu Jankowska (ur. 14 stycznia 1994) – polska lekkoatletka, biegaczka średnio i długodystansowa.

2 stycznia 1927 Program I Polskiego Radia rozpoczyna nadawanie audycji z własnego nadajnika na fali o długości 1115 m (269 kHz). Zbudowany został na Forcie Mokotowskim przy ul. Racławickiej 99. Zastosowano typ to: QD8 o mocy 10 kW, seryjny produkt firmy Marconi Wireless Co.Ltd. Na owe czasy stacja należała (pod względem mocy) do europejskiej czołówki, nie ustępowała takim stajom jak Rzym, Wiedeń czy Berlin. Antena o długości 130 m rozpięta była na masztach o wysokości 75 m. Wzniesienie fortu o 10 m ponad poziom terenu dawało efektywną wysokość 85 m, co pozwalało na odbiór detektorowy w odległości 90 km.

RTCN Żagań-WichówRadiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Żagań-Wichów. Maszt radiowy w pobliżu miejscowości Wichów w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Brzeźnica, o wysokości 280 m n.p.t. (wysokość posadowienia konstrukcji 158 m n.p.m.). Właścicielem jest Emitel Sp. z o.o.. Obiekt wybudowany został w 111 dni w 2003 roku przez firmę Atem. W dniu 1 października 2010 r. emisja testowa kanałów TVP w standardzie DVB-T została zakończona, a pozostawione zostały kanały z tzw. drugiego multipleksu.Henryk Urbaś (ur. 28 stycznia 1953 w Szczecinie) – polski dziennikarz radiowy, rzecznik prasowy PKOl, z wykształcenia ekonomista.

W 1928 roku Program I rozpoczyna codzienną transmisję hejnału z Wieży Maricackiej, chociaż rozgłośnia krakowska emitowała go już od sierpnia 1927 roku.

Na początku 1929 Polskie Radio zdecydowało się na budowę nadajnika wielkiej mocy. Zaciągnięto w tym celu długoterminową pożyczkę w Wielkiej Brytanii w wysokości 10 milionów złotych (termin spłaty ostatniej raty przypadał na rok 1942). Równocześnie zamówiono w firmie Marconi Wireless Co.Ltd. aparaturę nadawczą o mocy 120 kW. Pozostałe urządzenia wchodzące w skład wyposażenia stacji miały być pochodzenia krajowego. Jako miejsce lokalizacji wybrano Raszyn, gdzie Polskie Radio wykupiło przy szosie Warszawa-Grójec teren o powierzchni 15,5 ha. Radiostację wzniesiono poza terenem miasta, by silny sygnał nie zakłócał mieszkańcom stolicy odbioru zagranicznych stacji na odbiornikach lampowych. W tym samym roku rozgłośnia warszawska przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Zielnej.

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Śrem to 290-metrowy stalowy maszt, wzniesiony w 1964 w celu emisji sygnału radiowego i telewizyjnego. Plany budowy ośrodka nadawczego dużej mocy dla Poznania powstały już w roku 1958. Prace rozpoczęto trzy lata później. Ważący 220 ton maszt wykonany został przez Mostostal Zabrze. Jego montaż zaczął się wiosną 1963 roku, w czerwcu tegoż roku osiągnął już wysokość 160 metrów, a 1 września 287 metrów. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło w przeddzień święta XX-lecia PRL – 21 lipca 1964 roku o godzinie 13:00. Maszt usytuowany jest dokładnie we wsi Góra/k. Śremu. Dzięki jego korzystnej lokalizacji, znacznej wysokości i dużych mocach promieniowania, nadajniki umieszczone na tym maszcie pokrywają zasięgiem znaczną część woj. wielkopolskiego, w tym m.in. miasta: Poznań, Leszno, Gniezno, Jarocin, Śrem. Za wzniesienie konstrukcji odpowiadało Poznańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.RTCN Kraków / Chorągwica, popularnie Chorągwica – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze dla Krakowa i okolic zlokalizowane we wsi Mietniów w pobliżu Wieliczki.

24 maja 1931 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej stacji Warszawa I. Pracowała ona na fali o długości 1339 m (224 kHz). Była najsilniejszą stacją nadawczą w Europie. Detektorowy zasięg "Raszyna" wynosił do 300 km, a na aparatach lampowych słyszalny był nawet z odległości 4000 km. Antena o długości 280 m zawieszona była na dwóch masztach stalowych o wysokości 200 m każdy. Było to najwyższe umieszczenie anteny radiofonicznej na świecie. Każdy z masztów ważył 90 ton, a podtrzymujące go liny odciągowe - 30 ton.

Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Bogdan Fabiański – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny. Prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, w USA i w Kanadzie. Kiedyś (lata 70 i 80) DJ w klubach: Alfa, Stodoła, Hybrydy, Park, Orfeusz, Cyganeria, Olszynka, Nimfa, Stolica, Underground w Warszawie, a później (od roku 1990) także za granicą: Miami, Chicago, Detroit, Nowym Jorku i Filadelfii oraz w Toronto, Londynie i Vancouver. Silnie związany z Radiem dla Ciebie (aktualnie RDC). Autor słynnej audycji "Wieczór i Noc DJ-ów" w Radiu dla Ciebie oraz kontynuacji dzisiaj w formie "Noc DJ-ów" w Radiu ZET Gold.

Więcej informacji: RTCN Raszyn.

W międzyczasie rozpoczęto produkcję odbiornika detektorowego „Detefon”. Konstruktorem był inż. Wilhelm Rotkiewicz. Urządzenie to (z uwagi na stosunkowo niską cenę i prostotę konstrukcji) sprawiło, że liczba abonentów - Słuchaczy ogólnopolskiego Programu I, jak również regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w II RP - z każdym rokiem rosła.

Andrzej Adam Zaorski (ur. 17 grudnia 1942 w Piaskach koło Lublina) – polski aktor i artysta kabaretowy, występujący w telewizji, filmie i teatrze, a także w radiu. Syn Tadeusza Zaorskiego, starszy brat Janusza Zaorskiego, teść Andrzeja Butruka.RTON Luboń Wielki (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Luboń Wielki) – obiekt nadawczy z wieżą o wysokości 51 m, umiejscowiony na Luboniu Wielkim, kilka kilometrów na północ od Rabki-Zdroju. Służy przede wszystkim do emisji sygnału radia i telewizji dla centralnej części województwa małopolskiego. Ośrodek zbudowano w sześć miesięcy roku 1961. Jest on obecnie własnością spółki Emitel. Programy radiowe zaczęto emitować z wieży w 1995 r., wcześniej bowiem obiekt służył jako przemiennik telewizyjny.

W maju 1935 roku na antenie Warszawy I prowadzono transmisję uroczystości pogrzebowych marszałka Józefa Piłsudskiego. Trwała ona łącznie 15 godzin i 16 minut (w tym najkrótsza 4 godziny 30 minut). Transmisje nadawane były na żywo przy udziale 11 sprawozdawców, 44 techników, za pośrednictwem 34 mikrofonów i 51 linii telefonicznych. Był to rekord światowy. Dla porównania - transmisje z pogrzebu króla Belgów, Alberta I w lutym 1934 trwały w sumie 6 godzin. W tym samym roku spółka akcyjna "Polskie Radio" została wykupiona przez Skarb Państwa, co w praktyce oznaczało jej upaństwowienie.

RTCN Sucha Góra (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Sucha Góra) – wieża o wysokości 116 m, oddana do użytku w sierpniu 1962 r. Obiekt usytuowany jest na Suchej Górze (ok. 585 m n.p.m.), koło Krosna. Jest to stacja dużych mocy pokrywająca zasięgiem Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Bieszczady i zachodnią część Kotliny Sandomierskiej, w tym takie miasta, jak Krosno, Rzeszów, Brzozów, Sanok, Jasło czy Dębica. Nieco słabszy odbiór z tego obiektu jest jednak możliwy praktycznie w całym województwie podkarpackim, a także na wschodzie woj. małopolskiego, południu woj. lubelskiego oraz punktowo w woj. świętokrzyskim, jak również na północno-wschodnich krańcach Słowacji. W zasięgu ośrodka znalazło się ponad pół miliona osób. Właścicielem jest Emitel sp. z o.o.Przysucha – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, położone na krańcu Wzniesień Południowomazowieckich, w pobliżu rzeki Radomki. Historycznie leży w Małopolsce.

5 maja 1939 roku Program I transmitował słynne exposé ówczesnego ministra spraw zagranicznych - Józefa Becka. Wydarzenie to wzbudziło ogromne zainteresowanie na świecie i w związku z tym Polskie Radio stanęło przed koniecznością sprostania zamówieniom wielu radiofonii zagranicznych. Bezpośrednio z Sejmu przemówienie transmitowały wszystkie trzy koncerny amerykańskie: NBC, CBS i MBS — na 500 stacji, za pośrednictwem kabla oraz — na wszelki wypadek — także przez krótkofalówki. Transmisję przemówienia oraz tłumaczeń na obce języki przejęło wiele radiofonii europejskich: Wielka Brytania, Francja, Belgia, Szwecja, Estonia, Norwegia, Jugosławia, Szwajcaria, Dania, Finlandia, Litwa i Węgry. Niemcy nie transmitowały bezpośrednio, lecz przejęły niemieckie tłumaczenie.

RCN Solec Kujawski (Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim) – stacja nadawcza fal długich o częstotliwości 225 kHz, mająca za zadanie nadawanie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Za pomocą fal długich Program I Polskiego Radia można usłyszeć zarówno na obszarze całej Polski jak i w krajach sąsiadujących z Polską.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

6 września 1939 roku, w związku z wybuchem II Wojny Światowej, radiostacja w Raszynie została wysadzona, aby uniemożliwić Niemcom korzystanie z niej. Tym samym ogólnokrajowy Program I zamilkł. Warto wspomnieć, że przedwojenne plany rozbudowy sieci nadawczej zakładały zwiększenie mocy nadawania Warszawy I do 600 kW.

Przykładowe ramówki:

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.
 • Program ze środy, 7 stycznia 1931r. (Źródło: "Dzień Dobry! - Dziennik ilustrowany" nr. 4/7.01.1931)
 • 11:58 Sygnał czasu, hejnał z Krakowa
  12:10 Muzyka z płyt gramofonowych (do 13:25)
  15:50 Radjokronika - wygł. dr. M. Stępowski
  16:15 Kwadrans dla najmłodszych. Obrazek pióra H. Choynowskiej p. t. "Migdałowy król". Program dla dzieci starszych: listy od dzieci omówi p. W. Tatarkiewicz
  16:45 Muzyka z płyt gramofonowych 
  17:15 Odczyt z Katowic 
  17:45 Koncert popularny ork. P. R. 
  19:10 Skrzynka pocztowa roln.
  19:25 Muzyka z płyt gramofonowych
  20:00 "Testament Starego Tygrysa" red. C. Jellenta 
  20:30 Muzyka lekka, wyk: Ork. P. R., I. Łosiówna (piła) i M. Fogg (baryton)
  21:10 "Powrót do kraju" - fragm. z pow. St. Strumph-Wojtkiewicza p. t. "Dramat w ojczyźnie"
  21:25 Dalszy ciąg koncertu
  22:00 Felieton p. t. "Europa pod lodem" wygł. prof. W. Goetel 
  22:15 Płyty gramofonowe
  23:00 Muzyka taneczna ork. braci Sienkiewiczów
  
 • Program z niedzieli, 24 maja 1931r. (Źródło: "Kurjer Warszawski - wydanie poranne" nr. 140/23.05.1931)
 • 10:00 Transmisja nabożeństwa z placu alarmowego korpusu kadetów Nr. 1 we Lwowie 
  11:58 Sygnał czasu i hejnał 
  12:15 Poranek symfoniczny z Filharmonji warszawskiej 
  14:00 Pogadanka dla gospodyń wiejskich 
  14:20 Muzyka 
  14:30 Odczyty rolnicze 
  16:10 "Bitwa pod Ostrołęką" - wygł. dr. Marjan Kukiel 
  16:30 Muzyka gramofonowa 
  16:40 "W skamieniałym lesie pod Warną" - wygł. dr. Kazimierz Simm 
  16:55 Muzyka gramofonowa 
  17:15 "Wiadomości przyjemne i pożyteczne" 
  17:40 Koncert popularny 
  19:25 P. Marja Znatowicz-Szczepańska wygł. felieton p. t. "Amerykańskie dziecko" 
  19:40 Program na poniedziałek 
  19:45 Odczytanie komunikatu "Z przed stu lat" 
  19:50 Muzyka gramofonowa 
  20:00 Słuchowisko "Wycieczka na Bielany" napisał Jerzy Nel, oprac. muzyczne St. Nawrot 
  20:30 Koncert wieczorny, wykonawcy: Orkiestra P. R. pod dyr. Józefa Ozimińskiego, Olga Didur (sopr.) i Adam Didur (bas) 
  21:20 Kwadrans literacki: Nowela Piotra Chojnowskiego p. t. "Wyznanie" 
  21:40 Dalszy ciąg koncertu 
  22:00 p. Ferdynand Goetel wygł. felieton p. t. "Mój pierwszy dzień w Indjach" 
  22:15 Recital na klawesynie p. Margerity Trombini-Karuzo 
  23:00 Muzyka lekka i taneczna (Transmisja ze Lwowa) 
  
 • Program z poniedziałku, 25 maja 1931r. (Źródło: "Kurjer Warszawski" nr. 141/24.05.1931)
 • Warszawa - fala 1411,8 m
  10:30 Transmisja obchodu setnej rocznicy bitwy pod Ostrołęką. Msza polowa, przemówienie i odsłonienie pomnika
  12:30 Poranek muzyczny z Filharmonji warszawskiej 
  14:00 Odczyty rolnicze
  15:40 Program dla dzieci
  16:10 "Mickiewicz i Rosjanki" - wygł. prof. Adam Czartkowski 
  16:30 Muzyka gramofonowa
  16:40 "Wypoczynek poza miastem, jako czynnik zdrowotny" - wygł. płk. Stefan Rudzki
  16:55 Muzyka gramofonowa
  17:15 "W mieście 1001 nocy" - wygł. prof. Bogdan Richter 
  17:30 Inż. Eugeniusz Porębski wygł. felieton p. t. "Zmienione oblicze ziemi"
  17:45 Koncert popularny. Wykonawcy: Orkiestra reprezentacyjna policji państw. m. st. Warszawy
  19:25 P. Stanisław Knauff wygł. felieton p. t. "W ruinach Chocimia" 
  19:40 Program na wtorek
  19:45 Odczytanie komunikatu "Z przed stu lat"
  19:50 Muzyka gramofonowa
  20:00 Odczyt muzyczny p. t. "Taniec XX wieku, jako czynnik kultury współczesnej" - wygł. dr. Stefanja Łobaczewska
  20:15 Dyrektor Wiktor Hulewicz wygłosi felieton p. t. "Majorka - wyspa błękitno-złota" (Transmisja z Wilna)
  20:30 Transmisja z teatru Nowości operetki Abrahama p. t. "Wiktorja i jej huzar" 
  23:30 Muzyka taneczna z płyt gramofonowych
  
  

  Program z niedzieli, 2 października 1938r. (Źródło: "Kurjer Warszawski - wydanie poranne" nr. 269/1.10.1938)

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Krzysztof Michalski (ur. 4 października 1954 w Przedczu) – polski dziennikarz i komentator naukowy, z radiem związany od 1981 roku. Pracował we wszystkich programach Polskiego Radia, zajmując się przede wszystkim popularyzacją nauki i techniki. Przygotowywał takie programy jak: Człowiek i Nauka, Klub Trójki, Bliskie Spotkania, Wieczór Muzyki i Myśli, Widnokrąg, Eksperyment – Teoria – Praktyka, WIST – quiz popularnonaukowy, Cudowny Świat Nauki, Echo, Wieczór z Jedynką.
  Warszawa I - Raszyn
  7:15 Pieśń "Bogurodzica"
  7:20 Orkiestra reprezentacyjna policji państwowej pod dyr. kpt. Wincentego Janiszewskiego
  8:15 Audycja dla wsi
  9:15 Regionalna transmisja z Zaleszczyk (przez Lwów)
  ok. 9:30 Nabożeństwo z kościoła parafialnego w Zaleszczykach. Kazanie wygł. ks. Mieczysław Węglewicz
  11:45 Nasz program muzyczny w sezonie jesienno-zimowym - omówi Edmund Rudnicki, kierownik wydziału muzycznego P. R.
  11:57 Sygnał czasu i hejnał z Krakowa 
  12:03 Koncert symfoniczny w wyk. krakowskiej orkiestry symfonicznej pod dyr. Bronisława Wolfstafa - transm. z sali "Starego Teatru" w Krakowie 
  13:00 Przegląd kulturalny
  13:10 Muzyka obiadowa w wyk. rozgłośni poznańskiej
  14:10 Transmisja z kongresu dziecka
  14:40 Audycja dla dzieci
  15:00 Audycja dla wsi
  15:55 Słuchowisko z życia H. Sienkiewicza 
  16:35 Utwory fortepianowe w wykonaniu Aleksandra Orachockiego (z Katowic)
  17:00 Transmisja z Kielc - uroczystości otwarcia Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego i odsłonięcie pomnika Czynu Legionów 
  17:30 Przemówienie min. W. R. i O. P. prof. Wojciecha Świętosławskiego do młodzieży akademickiej 
  17:40 Podwieczorek przy mikrofonie - transmisja z sali hotelu "Bristol"
  W przerwie ok. godz. 18:20 Chwila biura studiów
  19:15 "Henryk Sienkiewicz", szkic literacki Zofii Kossak (z Krakowa)
  19:30 Przemówienie min. Juliusza Urlycha na zebraniu Związku Legionistów i Peowiaków w Kielcach
  20:00 "Damy i huzary", opera komiczna w 3-ch aktach Łucjana Kamieńskiego, wg komedii Aleksandra Fredry (prapremiera). Transmisja z Teatru Wielkiego w Poznaniu, z okazji "Tygodnia Muzyki Polskiej w Poznaniu"
  
 • Program z wtorku, 4 października 1938r. (Źródło: "Kurjer Warszawski - wydanie poranne" nr. 271/3.10.1938)
 • Warszawa I - Raszyn
  6:30 Pieśń poranna
  6:35 i 7:15 Płyty
  7:45 Gimnastyka
  8:00 i 11:00 Audycje dla szkół
  11:15 Płyty
  11:57 Sygnał czasu i hejnał
  12:03 Audycja południowa
  15:00 Powieść dla młodzieży
  15:15 Skrzynka ogólna
  15:30 Muzyka obiadowa w wyk. orkiestry rozgł. poznańskiej
  16:00 Wiadomości gospodarcze
  16:15 Przegląd aktualności finansowo-gospodarczych 
  16:25 Koncert solistów: Krystyna Madeyska i Władysław Wochniak - skrzypce
  W przerwie ok. 16:50 Pogadanka p. t. "Palestyna w oczach przyrodnika"
  17:30 Z pieśnią po kraju
  18:00 Audycja dla wsi
  18:30 Audycja dla robotników
  19:00 Muzyka taneczna w wyk. małej orkiestry P. R. 
  19:40 Koncert rozrywkowy (Lustiges Allerlei) (zdjęcia dźwiękowe) z Berlina
  21:00 Koncert symfoniczny w wyk. orkiestry m. Poznania poddyr. Zygmunta Latoszewskiego. Transm. z Tygodnia Muzyki Polskiej w Poznaniu 
  22:00 Istota czystej sztuki ludowej - odczyt ze Lwowa
  23:05 Wiadomości z Polski (w j. obcych)
  

  Po 1945 roku:

  RTCN Raszyn (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Raszyn) – maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego pod Warszawą, w miejscowości Łazy. Jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wysokości budowlą w Polsce (stan z 2012 roku). Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie.Kronika sportowa – codzienna audycja nadawana na antenie Programu I Polskiego Radia emitowana o godz. 22:35, podsumowująca wydarzenia sportowe.

  Więcej w artykule: Polskie Radio, w sekcji Okres powojenny.

  W lutym 1945 roku po pięcioletniej przerwie w Warszawie przy ulicy Targowej otwarto filię Polskiego Radia. W programie usłyszeć można było przede wszystkim skrzynkę poszukiwania rodzin. Wanda Tatarkiewicz-Małkowska zainicjowała nadawanie audycji dla dzieci, a 19 lutego recitalem Władysława Szpilmana rozpoczęto codzienne nadawanie koncertów. Z pierwszej powojennej siedziby przy ulicy Targowej w sierpniu 1945 roku Polskie Radio przeniosło się w Aleje Ujazdowskie. 19 sierpnia 1945 roku odbudowano warszawską rozgłośnię centralną w Raszynie. W tym samym czasie Polskie Radio stało przed trudnym zadaniem radiofonizacji ziem zachodnich oraz odbudową zniszczonej infrastruktury - od podstaw. Ostatecznie, poza warszawską - uruchomiono siedem rozgłośni regionalnych. W 1949 roku Raszyn rozbudowano o nowy nadajnik pracujący z mocą 200 kW, wkrótce zwiększoną do 500 kW. Uroczystość uruchomienia wyremontowanej stacji odbyła się 24 lipca. W międzyczasie, wraz z oddaniem do użytku siedziby przy ul. Myśliwieckiej - rozpoczęto eksploatację magnetofonów. Ich wprowadzenie zrewolucjonizowało ofertę programową. Odtąd niemalże 90% audycji nadawana była właśnie z nagrań.

  UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra.Piotr Gociek (ur. 25 sierpnia 1969 we Wrocławiu) – polski dziennikarz, publicysta, redaktor i pisarz związany z fantastyką.

  Lata 50. XX wieku:

  Lata 50. to dalszy rozwój techniczny oraz merytoryczny. To właśnie wtedy na antenie Programu I pojawiły się legendarne już pozycje: "Muzyka i Aktualności" od 1950, "Kronika sportowa" od listopada 1954, magazyn informacyjny "Z kraju i ze świata" od 1955 r, czy słuchowisko "Matysiakowie" od 1956.

  W 1958 roku powrócił nadawany od 1936 roku, satyryczny program "Podwieczorek przy mikrofonie" (do 1989r.). Na początku dekady pojawiła się również audycja "Fala 49", która była symbolem stalinizmu w Polsce. Prowadzili ją Stefan Martyka oraz Wanda Odolska z "Trybuny Ludu". Po zapowiedzi "Tu Fala 49, tu Fala 49", która przerywała audycje muzyczne, na antenie odczytywane były oficjalne komunikaty polityczne. Audycja została zlikwidowana po bestialskim zamordowaniu Stefana Martyki tzw. "żołnierzy wyklętych".

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Giżycko (niem. Lötzen, pol. (dawniej) Łuczany, Lec, prus. Lēcai) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

  Lata 60. XX wieku:

  W 1960 na antenie zadebiutował serial "W Jezioranach". W latach 1965 - 1973 pojawiało się Młodzieżowe Studio "Rytm". Jego twórcy - kompozytor Andrzej Korzyński i dziennikarz Witold Pograniczny, udostępnili antenę Programu Pierwszego oraz studio nagraniowe Polskiego Radia muzykom młodej generacji, grającym bardzo popularny od początku lat 60. bigbit. Od 1966 Studio Rytm przygotowywało audycje do bloku "Popołudnie z młodością", które emitowano codziennie na antenie radiowej Jedynki. Był to dwugodzinny blok słowno-muzyczny, który prowadzili Małgorzata Gerlicz i Piotr Kaczkowski. Tematyka młodzieżowa: praca, nauka i obyczaje. Forma: reportaże, rozmowy, dyskusje, audycje muzyczne, lista przebojów. Prowadzący prostym językiem zwracali się wprost do słuchacza. "Popołudnie" odniosło wielki sukces. Pogawędki prowadzących nie były improwizowane, a audycji nie transmitowano na żywo. Autor wydania pisał je rano, natomiast prowadzący nagrywali je w studiu w południe. Całość była swobodna i dowcipna. W tych audycjach debiutowali młodzi ludzie, późniejsi dziennikarze radiowi. Oba bloki popularność zyskały nie tylko dlatego, że prezentowały muzykę do tej pory nieobecną na antenach Polskiego Radia, lecz także z powodu luźnego sposobu prowadzenia, tak odmiennego od sztywnych spikerskich zapowiedzi, jakie wówczas dominowały. Od początku 1966 roku zaczęto nadawać programy nocne, w których dominowały muzyka oraz serwisy informacyjne.

  Radiowe Centrum Kultury Ludowej – jednostka organizacyjna Polskiego Radia. Powstało w 1994 roku, a jego główną rolą jest informowanie o wydarzeniach z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata. Centrum przygotowuje cykliczne audycje radiowe na antenie Pierwszego i Drugiego Programu PR, cykl płytowy Muzyka Źródeł oraz coroczny Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.Jarosław Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie) – polski polityk, doktor nauk prawnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Twórca i prezes partii politycznych Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość, senator I kadencji, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007 prezes Rady Ministrów. Kandydat na urząd Prezydenta RP w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010.

  Lata 70. XX wieku:

  Od 1973 roku Warszawa I nadaje swój program przez całą dobę. 22 lipca 1974 emisję programu z "Raszyna" przejęła Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 30 lipca 1974. Pracowała na falach długich o częstotliwości 227 kHz do 1 lutego 1988 roku. Później na częstotliwości 225 kHz. Zaletą radiostacji była możliwość bezpośredniego odbioru z klasycznego radioodbiornika (AM) Programu Pierwszego z Warszawy przez rodaków w Kazachstanie, pracowników polskich firm pracujących w Iraku, Iranie, prawie całej Europie i nawet Ameryce Północnej. Wszystko za sprawą masztu o wysokości 646,38 metrów, jak również nadajników o mocy 2×1000 kW. Maszt, którego konstruktorem był inż. Jan Polak, stanowił najwyższą w świecie budowlę.

  RTON Nowa Karczma – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Nowa Karczma z masztem o wysokości 134 metrów, zbudowany w 1995 roku w miejscu zdemontowanego niższego 70 metrowego masztu. Usytuowany jest około 13. kilometra drogi krajowej nr 30 ze Zgorzelca do Jeleniej Góry w miejscowości Nowa Karczma na wzniesieniu o wysokości 333 m n.p.m.Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka.

  Więcej w: Maszt radiowy w Konstantynowie.

  Lata 70. to przede wszystkim rozwój audycji prowadzonych "na żywo". Przykładem tej koncepcji są Lato z radiem (audycja zaistniała na antenie 1 lipca 1971; w 1973 program zagościł na stałe), "Sygnały dnia" (od 1 marca 1973) oraz "Cztery pory roku" (od 2 stycznia 1978) - prowadzone przez takie osobowości, jak: Andrzej Matul, Tadeusz Sznuk, czy Sławomir Szof. Nie sposób pominąć również programu "Radiokurier, nadawanego od 1971 do 11 grudnia 1981 roku w godzinach od 17:30 do 18:00. Audycja prowadzona była m.in. przez Andrzeja Turskiego, Sławomira Zielińskiego oraz Grażynę Dobroń. Na lata 70. przypada również tzw. "dekada Gierka". Jednym z symboli rzeczonej propagandy sukcesu była (uruchomiona wiosną 1978) audycja "Tu Jedynka". W dwugodzinnym bloku programowym nadawano materiały gloryfikujące triumfy socjalistycznej ojczyzny oraz zohydzające przeżarte patologiami społeczeństwa Zachodu. Magnesem, który miał przyciągać (zwłaszcza młodych) słuchaczy, była niedostępna na innych antenach anglosaska muzyka rozrywkowa. "Tu Jedynka" zapisała się w świadomości społecznej jako narzędzie indoktrynacji podobne do "Trybuny Ludu", w której, jak głosił dowcip z tamtych lat, prawdziwa była jedynie data. Audycja została zdjęta z anteny po strajkach w sierpniu 1980 roku.

  Kędzierzyn-Koźle (czes. Kandřín-Kozlí, niem. Kandrzin-Cosel) – miasto w województwie opolskim, powiat kędzierzyńsko-kozielski, położone na Nizinie Śląskiej, na Górnym Śląsku.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Lata 80. XX wieku:

  Początek dekady wiąże się z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981 roku). Radiowa Jedynka była jedyną rozgłośnią (w porównaniu do np. Programu II, czy Programu III), która nie przerwała emisji programu. Z anteny zdjęto, bądź tymczasowo zawieszono wiele programów, np. Sygnały dnia, które na antenę Jedynki wróciły dopiero 1 lipca 1983 roku, ze zmienioną nazwą - "Poranne sygnały". 2 kwietnia 1982 roku pojawiła się "Radiowa lista przebojów Programu I. Była to kontynuacja obecnej kilka miesięcy wcześniej "Listy Przebojów Studia Gama", którą prowadzili na zmianę Bogdan Fabiański oraz Marek Niedźwiecki. Program ten wkrótce został przekształcony w "Radiową piosenkę tygodnia". 23 maja 1982 roku w bloku „Muzyczne Studio Młodych” zadebiutował jeden z najbardziej cenionych dziennikarzy muzycznych w historii Polskiego Radia - Tomasz Beksiński. Tam właśnie, u boku Bogdana Fabiańskiego, stawiał pierwsze kroki jako profesjonalny radiowiec. Prezentował nowości płytowe w „Muzycznym Studiu Młodych”, a następnie jego kontynuacji, „Magazynie Muzycznym Rytm”. Z Fabiańskim, a czasami z Witoldem Pogranicznym, współprowadził audycję „Muzyka Nocą”. Sporadycznie prezentował nowe piosenki także w „Lecie z Radiem”. W lipcu 1983 roku rozpoczął autorską audycję pt. „Na rockową nutę”, którą prowadził do końca października 1990 roku. Sierpniem 1983 roku dyrektorem, redaktorem naczelnym programu został Andrzej Turski. W 1987 roku do zespołu dołączył Wiesław Molak, którego charakterystyczny, ciepły głos pokochały rzesze radiosłuchaczy.

  Matysiakowie – cykliczne słuchowisko radiowe, serial radiowy, emitowany w weekendy na antenie Programu I Polskiego Radia, zapoczątkowany w sobotę 15 grudnia 1956 na antenie Programu II o godzinie 20:35 i obecnie nadawany w soboty o 13:10, w 25-minutowych odcinkach.Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) – organizacja międzynarodowa krajów bloku wschodniego koordynująca procesy ich integracji gospodarczej. Działała w okresie od 25 stycznia 1949 do 28 czerwca 1991.

  Lata 90. XX wieku:

  Koniec lat 80. wiązał się ze zmianami politycznymi w Polsce. W związku z tym w Polskim Radio, powstała Redakcja Programów Katolickich. Rozpoczęto nadawanie m.in. mszy świętej na falach długich. Taki zabieg sprawił, że Polacy zamieszkujący dawne kresy Rzeczypospolitej mogli wysłuchać, uczestniczyć w nabożeństwie, transmitowanym bezpośrednio z kraju. Poza tym ówczesny dyrektor stacji - Krzysztof Michalski - postanowił wykorzystać propagacyjne walory Radiofonicznego Centrum Nadawczego w Konstantynowie i w ramówce pojawiały się specjalne bloki oraz programy kierowane do Rodaków za wschodnią granicą. Zmiany objęły również inne audycje, np. "Poranne Sygnały" wróciły do pierwotnej nazwy "Sygnały dnia".

  Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.

  8 sierpnia 1991 roku, o godz. 19:10 maszt Warszawskiej Radiostacji Centralnej runął w czasie prac konserwatorskich. Katastrofę, której efektem było czasowe zaprzestanie nadawania na falach długich Programu I Polskiego Radia, odbieranego dotychczas w odległych zakątkach Europy przez Polonię (a także na wielu obszarach Polski), usiłowano niekiedy wiązać z celowym dążeniem do ograniczenia informacji m.in. podczas mającego miejsce kilkanaście dni później puczu Janajewa w Moskwie (oraz rozpadem ZSRR) czy innych ważnych wydarzeń w ostatnich miesiącach (np. rozwiązanie RWPG i Układu Warszawskiego). Po katastrofie wznowiono nadawanie w radiostacji Raszyńskiej, która od 1978 nadawała Program II Polskiego Radia na częstotliwości 200 kHz, co związane było z zaniechaniem nadawania Programu II i nadawaniem tylko Programu I z częstotliwością 225 kHz i mocą 500 kW. Ponownie pojawiły się problemy z odbiorem Jedynki - Raszyn obejmował swym zasięgiem zdecydowanie mniejszy obszar kraju. W związku z tym zwalniano także częstotliwości radiowej Dwójki oraz Czwórki na UKF. Taki stan rzeczy doprowadził do tego, że oba programy dzieliły ze sobą czas antenowy i nadawały w okrojonym kształcie. W kwietniu 1992 powstały pierwsze rządowe plany odbudowy masztu z uwagi na jego znaczenie dla Polaków przebywających poza granicami kraju i we wrześniu 1995 zapadła decyzja o odbudowie masztu w Gąbinie. Odbudowa była możliwa w tym samym miejscu, jednak protesty okolicznych mieszkańców związane z obawami przed skutkami oddziaływania na nich pól elektromagnetycznych promieniowanych przez maszt udaremniły odbudowę. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Łodzi z 11 października 1996 r. uchylający decyzję wojewody płockiego o odbudowie masztu radiowego w Gąbinie ostatecznie przekreślił te plany. Nowa lokalizacja masztu została wyznaczona w Solcu Kujawskim na dawnym wojskowym poligonie bombowym. Miejsce to nie wzbudziło takich protestów okolicznej ludności jak odbudowa w Gąbinie. Pierwotnie planowano wzniesienie jednego wysokiego masztu, ostatecznie zdecydowano się na budowę szyku antenowego złożonego z dwóch masztów o wysokości 330 i 289 metrów, promieniującego niesymetrycznie, by zapewnić równomierne pokrycie kraju falą przyziemną wobec niecentralnego położenia radiostacji. Budowa zrealizowana została w latach 1998–1999 i otwarcie nastąpiło 4 września 1999 roku. Radiowe Centrum Nadawcze Solec Kujawski posiada nadajnik o mocy 1200 kW i nadaje na częstotliwości 225 kHz. Mimo powrotu Warszawy I na fale długie - nadawca nadal rozbudowywał sieć nadawczą UKF dla Programu 1.

  Maszt radiowy w Miłkach koło Giżycka (Maszt RTV w Miłkach koło Giżycka) – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Miłkach koło Giżycka, maszt o wysokości 327 metrów, zbudowany w 1998 roku. Wzniesiono go na wzgórzu, nieopodal jeziora Wojnowo. Pod względem wysokości, maszt znajduje się na 9. miejscu w Polsce i 2. miejscu w województwie warmińsko-mazurskim.Oda do radości (Ode „An die Freude”) – poemat Fryderyka Schillera powstały w listopadzie 1785 a ogłoszony drukiem w 1786. Ostateczna wersja autorska pochodzi z 1803 roku (w stosunku do pierwszej wersji ma trochę zmieniony szósty i siódmy wers pierwszej zwrotki oraz jest krótsza – nie zawiera ostatniej zwrotki). Utwór znany z fragmentów pochodzących z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Na początku lat 50. dwudziestego wieku w RFN próbowano wprowadzić Odę do Radości jako hymn Niemiec, jednak w 1952 roku powrócono do Das Lied der Deutschen, który pozostaje hymnem do dziś. Wersja instrumentalna ody została przyjęta jako hymn Unii Europejskiej. Oda jest też oficjalnym motywem muzycznym Copa Libertadores.

  Jedną z najbardziej cenionych audycji, które pojawiły się w tym czasie był "ZSYP" Marcina Wolskiego oraz Marka Ławrynowicza, czyli Zjednoczenie Satyryków Y Politykierów. Ten satyryczny program - nadawany był od listopada 1989 roku do 2009 - współtworzyli: Joanna Jeżewska, Lucyna Malec, Ewa Złotowska, Dorota Lanton, Andrzej Fedorowicz, Marek Frąckowiak, Stefan Friedmann, Stanisław Klawe, Jerzy Kryszak, Marek Majewski, Ryszard Makowski, Waldemar Ochnia, Sławomir Pacek oraz Andrzej Zaorski.

  RTON Przehyba – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, z metalową wieżą o wysokości 87 m, zlokalizowany na górze Przehybie w sąsiedztwie Szczawnicy, Starego i Nowego Sącza, 10 km od granicy ze Słowacją.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1995 roku wydana została pierwsza płyta z przebojami audycji „Lato z radiem”, której sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy i pod koniec wakacji otrzymała ona status złotej płyty. Od tej pory co roku wydawane są płyty z przebojami, zarówno najnowszymi, jak i tymi sprzed lat. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9:00 rano a 12:00 w południe. W późniejszych latach zmieniono ich formułę.

  Jędrzej Kodymowski, ps. "Kodym" (ur. 8 listopada 1965 w Gdyni) – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Katarzyna Gójska, primo voto Hejke (ur. 30 lipca 1977) – polska dziennikarka. Redaktor naczelna miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie”.

  XXI wiek:

  W nocy z 30 maja na 31 maja 2007 roku, 5 minut po północy, została przeprowadzona Akcja Alokacja. Ze względu na słaby zasięg stacji na falach UKF zamieniono większość częstotliwości Radiowej Jedynki z częstotliwościami Dwójki i Radia Bis. Dzięki temu I Program jest słyszalny na falach ultrakrótkich niemal w całej Polsce. Operacja była pomysłem prezesa Krzysztofa Czabańskiego i miała na celu zwiększenie słuchalności. Stało się inaczej, po alokacji, mimo większego zasięgu, słuchalność zmniejszyła się.

  Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz i długości 10-1 km. Zakres ten jest przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych w I regionie ITU (Europa, Afryka i Bliski Wschód).Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

  22 września 2012 Radiowa Jedynka zyskała oprawę muzyczną, przygotowaną między innymi przez Leszka Możdżera. Hasło rozgłośni to: Muzyka i Aktualności. Tego samego dnia wraz z nową ramówką i oprawą muzyczną Hejnał Mariacki został skrócony z czterech do jednej zwrotki hejnału. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w październiku zaprotestowała listem otwartym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka w sprawie hejnału. 21 stycznia 2016 przywrócono nadawanie go w całości.

  RTCN Krynice – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Krynicach koło Białegostoku, oddane do użytku 23 grudnia 1962 roku. Operatorem obiektu jest spółka EmiTel.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Po 2015 roku:

  Wiosną 2016 roku Informacyjna Agencja Radiowa dokonała centralizacji - zaczęła przygotowywać serwisy informacyjne dla wszystkich rozgłośni Polskiego Radia. Zdaniem anonimowego dziennikarza IAR, cytowanego przez „Gazetę Wyborczą”, IAR stanął na straży tego, by „o rządzie mówić takim językiem, jakiego chce rząd”. Poza tym na antenę wróciły niektóre, kultowe już audycje i programy, np. "Koncert Życzeń", "Kiermasz pod kogutkiem". Ponadto w ramach audycji "Lato z radiem" pojawiły się serwisy informacyjne w językach obcych, przygotowywane przez dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy. Od 3 września 2016 roku ponownie nadawana jest pełna, śpiewana wersja hymnu narodowego. W ramach jesiennej ramówki, która obowiązywała od 23 września pojawiły się nowości, np. "Tu jest muzyka", "Muzyczny Wehikuł Czasu" (autorskie pasmo Dariusza Michalskiego), czy "Labirynt Historii" Jacka Raginisa-Królikiewicza. Zmiany personalne i programowe oraz przesunięcie publicystyki i informacji w kierunku prorządowym i konserwatywnym, jak również przerywanie audycji na rzecz transmisji przemówień prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego - z tzw. "Miesięcznic smoleńskich", a także wieców wyborczych innych polityków rzeczonej partii - spotkało się z ostrą krytyką znacznej części słuchaczy, czego odzwierciedleniem są rekordowo niskie wyniki słuchalności.

  TON Góra Jawor (Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Góra Jawor) – wieża o wysokości 98 m i budynek zarządu, położone 741 m n.p.m., oddane do użytku w 2000 roku. Obiekt usytuowany jest na szczycie góry Jawor, nad Jeziorem Solińskim. Nadajnik, mimo statusu TON, emituje stacje radiowe i telewizyjne z mocami średnimi i pokrywa zasięgiem tereny w promieniu 40–60 km, m.in. Sanok, Brzozów, Zagórz, Lesko i Ustrzyki Dolne.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

  Według badania Radio Track (wykonane przez Millward Brown SMG/KRC) za okres kwiecień – czerwiec 2016, wskaźnik udziału w rynku słuchalności Pierwszego Programu Polskiego Radia wynosił 8 proc., co dało tej stacji 4. pozycję w Polsce (za RMF FM, Radiem Zet i Trójką). Od marca do maja 2019 roku jej udział wyniósł 5,9 proc. W 2020 roku, w okresie od marca do maja - udział stacji ponownie zmalał i wyniósł 5,2 proc.

  Magdalena Agnieszka Ogórek (ur. 23 lutego 1979 w Rybniku) – polska historyczka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Wyższej Szkole Cła i Logistyki w Warszawie.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  21 czerwca 2019 roku, o godz. 9:00 wprowadzono nową oprawę muzyczną stacji. Jej autorami są Sergiusz Łubiański oraz Michał Sęk. Na stanowisku lektora Macieja Gudowskiego zastąpił Mateusz Drozda. Wspomniane zmiany dotyczą przede wszystkim serwisów informacyjnych oraz wybranych audycji, np. "W samo południe", "Muzyczna Jedynka". Jednak 1 września 2019 roku o 00:00 zmodyfikowano oprawę w ramach jesiennej ramówki wprowadzone zostały nowe jingle audycji m.in. "Cztery Pory Roku", "Jedynka Dzieciom" czy magazynu Polska i Świat, w tym samym czasie przywrócono głos Macieja Gudowskiego.

  RTCN Ślęża – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża. Wieża RTV o wysokości 136 metrów, zbudowana w 1958 roku. Właścicielem jest Emitel.Zbigniew Moskal (ur. 24 września 1953 w Krakowie) – polski aktor dubbingowy, teatralny, filmowy i telewizyjny, lektor telewizyjny, filmowy i radiowy, dramaturg, pisarz, rysownik, malarz, listonosz, policjant (wcześniej milicjant), prawnik, polityk, działacz samorządowy, strzelec sportowy, piłkarz, działacz sportowy, publicysta, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i przedsiębiorca.

  Od soboty, 22 sierpnia 2020 roku Program Pierwszy, wykorzystując propagacyjne właściwości nadajnika w Solcu Kujawskim - radiowa Jedynka swym zasięgiem obejmuje niemal całą Europę - rozpoczął nadawanie trzy razy dziennie (o 6:30, po godzinie 12:00 w ramach audycji "W samo południe" oraz po godzinie 22:00 w trakcie pasma "Polska i świat") serwisów informacyjnych w j. białoruskim, przygotowywanych przez dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy, skierowanych do mieszkańców Białorusi w związku z trwającymi tam protestami.

  Szczawnica – miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem.Lubaczów (ukr. Любачів, jid. ליבעטשויוו, ros. Любачув) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, u ujścia rzeczki Sołotwy do Lubaczówki, blisko granicy państwa z Ukrainą.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Raczkiewicz (ur. 28 stycznia 1885 w Kutaisi w Gruzji, zm. 6 czerwca 1947 w Ruthin w Walii) – polski działacz polityczny, społeczny i wojskowy, uczestnik I wojny światowej i walk z bolszewikami, minister spraw wewnętrznych w czterech rządach II RP (w latach 1921, 1925–1926, i 1935–1936), senator (z list BBWR) i marszałek Senatu III kadencji (1930–1935), wojewoda nowogródzki (1921–1924), wileński (1926–1931), krakowski (1935), pomorski (1936–1939), prezes Światowego Związku Polaków z Zagranicy (1934–1939), Prezydent RP na uchodźstwie (1939–1947).
  Ryszard Makowski (ur. 16 sierpnia 1955 r. w Warszawie) – satyryk polski. W latach 1989-2001 członek Kabaretu OT.TO, znany z gościnnych występów z Kabaretem Pod Egidą.
  Bogatynia (niem. Reichenau) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, leżące na ziemi wchodzacej w skład historycznych Łużyc Górnych, a od 1635 roku Saksonii; obecnie miasto administracyjnie leży w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Bogatynia. Położone na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, nad potokiem Miedzianką, w polskiej części Łużyc Górnych.
  HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) - zatwierdzony przez ETSI standard telewizji hybrydowej, łączący tradycyjną emisję sygnałów telewizyjnych z multimedialnymi treściami dostarczanymi za pomocą szerokopasmowego łącza do internetu. Rozwojem i promowaniem standardu zajmuje się Konsorcjum HbbTV.
  RTCN Łosice – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Chotyczach k. Łosic. Jego wysokość wynosi 297 m.n.p.t. Nadajnik obsługuje dwa największe miasta w regionie, czyli Biała Podlaska i Siedlce. Ponadto stacje radiowe z tego obiektu są słyszalne w promieniu ponad 100 km.
  Witold Pograniczny (ur. 10 października 1940 w Warszawie, zm. 28 października 2008 tamże) – polski dziennikarz muzyczny, jeden z pierwszych redaktorów Programu III Polskiego Radia.
  Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).

  Reklama