To jest dobry artykuł

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Od czasu debiutu za transmisję i przygotowania do konkursu w kraju odpowiada polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

Saszan, właściwie Roksana Pindor (ur. 1 sierpnia 1994 w Żyrardowie) – polska wokalistka, blogerka i autorka tekstów.Natalia Szroeder (ur. 20 kwietnia 1995) – polska piosenkarka i autorka tekstów, znana m.in. ze współpracy z raperem Marcinem „Liberem” Piotrowskim, z którym w 2013 roku nagrała przeboje „Wszystkiego na raz” i „Nie patrzę w dół”. Piosenkarka prowadzi także solową działalność artystyczną, jej debiutancki singel zatytułowany „Jane” ukazał się w 2012 roku.

Najlepszym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce zajęte przez Edytę Górniak z piosenką „To nie ja!” w finale konkursu w 1994.

Z powodu słabych wyników osiągniętych poprzez reprezentantów, TVP nie została dopuszczona do udziału w konkursie w 2000 i 2002. W 2011 wycofała się z uczestnictwa w 57. konkursie, tłumacząc decyzję przygotowaniami do dwóch imprez sportowych rozgrywanych w 2012: Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i Letnich Igrzysk Olimpijskich. Powróciła do konkursu po dwóch latach przerwy, wysyłając reprezentanta na konkurs w 2014.

Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna.

Historia Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Telewizja Polska zaczęła emitować konkurs w 1965. W latach 1965–1970 transmitowała „na żywo” koncerty finałowe, w latach 1985–1990 retransmitowała konkurs z kilkutygodniowym opóźnieniem, a od 1991 ponownie transmitowała koncerty „na żywo”. Z uwagi na przynależność Polski do OIRT w latach 1946–1993, organizacji konkurencyjnej wobec EBU, TVP nie wystawiała kandydatów do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Jarek Wist, właściwie Jarosław Wiszowaty (ur. 7 kwietnia 1981, w Inowrocławiu) – polski muzyk, wokalista, autor muzyki i tekstów piosenek, współtwórca oraz wokalista projektu Swinging with Sinatra. Kowalski - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka. Popularnością w kraju cieszyły się takie kompozycje zespołu jak Monte Cassino, Marian, Spragniony Karoliny, Irlandia zielona, oraz Piosenka o Jędrku Lepieju.

Lata 90.[ | edytuj kod]

Edyta Górniak – reprezentantka Polski w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji, na zdj. w 1992

Dołączywszy do EBU w 1993, TVP podjęła decyzję o debiucie w Konkursie Piosenki Eurowizji i wysłaniu reprezentanta na finał 39. konkursu organizowanego w Dublinie. Propozycję startu odrzuciła m.in. Edyta Bartosiewicz. Propozycję przyjęła Edyta Górniak, której zaproponowano nagranie piosenki stworzonej przez Włodzimierza Korcza z tekstem Wojciecha Młynarskiego. W międzyczasie wokalistka pracowała nad innymi propozycjami, w tym „To nie ja!” autorstwa Stanisława Syrewicza i „Śpijcie, dzieci nocy” Piotra Rubika. Do obu kompozycji tekst napisał Jacek Cygan. Po konsultacji z TVP zdecydowano, że konkursową piosenką będzie „To nie ja!”. 23 kwietnia delegacja wyleciała do Dublina, gdzie wkrótce rozpoczęto próby sceniczne do występu. W notowaniach bukmacherskich zajmowała wówczas szóste miejsce. Podczas ostatniej próby kamerowej, która odbyła się 29 maja i była transmitowana na żywo do wszystkich krajów uczestniczących w głosowaniu, Górniak zaśpiewała fragment piosenki w języku angielskim, co tłumaczyła bólem spowodowanym zapaleniem krtani, tchawicy i gardła. Wykonanie naruszyło ówczesny regulamin konkursu, który nakazywał uczestnikom śpiewanie wyłącznie w języku ojczystym. Protest wobec udziału Polski wyraziły delegacje z sześciu krajów (Hiszpanii, Szwecji i Grecji, Islandii, Estonii i Finlandii). Reprezentantka została dopuszczona do występu w finale. Zdobyła łącznie 166 punktów, w tym maksymalne noty (12 punktów) od komisji jurorskich z pięciu krajów, dzięki czemu zajęła drugie miejsce z 60-punktową stratą do zwycięzców. Podczas występu miała na sobie sukienkę kupioną w Hongkongu za ok. 30 milionów starych złotych. Na scenie towarzyszył jej żeński chórek, w którym śpiewała Alicja Borkowska i dwie irlandzkie wokalistki, Robyn Grant i Pauline Bolger. Występ wzbudził podziw zebranych delegacji konkursowych, organizatorów oraz m.in. prezydent Irlandii Mary Robinson. W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej propozycje konkursowe weszli: Irena Santor, Włodzimierz Korcz, Anna Maria Jopek, Tadeusz Woźniak, Maciej Chmiel, Szymon Majewski, Małgorzata Szniak, Marek Gaszyński, Marek Niedźwiecki, Tomasz Justyński, Anna Rutkowska, Jacek Olechowski, Agnieszka Gach, Ilona Skrętna, Maria Teodorowicz i Elżbieta Chełstowska. Przewodniczącym jury był Janusz Kosiński. Po finale konkursu Stanisław Syrewicz został oskarżony przez izraelskiego piosenkarza Joniego Nameriego o popełnienie plagiatu jego piosenki „A Man in Love” (hebr. ‏גבר מאוהב‎) z 1987. Kompozytor odparł zarzuty, tłumacząc, że melodię skomponował w 1984 dla zespołu Chicago, a nagranie demo pozostawało w tzw. publishingu.

Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003 – polskie selekcje do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Skonto Olympic Hall w Rydze (Łotwa). Finał eliminacji odbył się 25 stycznia 2003 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, a wygrał je zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic”.

W 1995 TVP wzięła udział w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji odbywającym się w Dublinie. Początkowo planowano, by reprezentantką Polski została Alicja Borkowska, która rok wcześniej była chórzystką podczas występu Edyty Górniak. Redakcja działu rozrywki TVP, której ówczesnym szefem był Andrzej Horubała, zdecydowała, że w konkursie wystąpi Justyna Steczkowska z piosenką „Sama” autorstwa Mateusza Pospieszalskiego i Wojciecha Waglewskiego. Reprezentantka wystąpiła w konkursie jako „Justyna”. Przed rozegraniem finału była typowana przez dziennikarzy do zajęcia ostatniego miejsca w konkursie. 13 maja wystąpiła otworzyła stawkę konkursową i zajęła 18. miejsce, zdobywając 15 punktów. Podczas występu towarzyszyły jej siostry, Krystyna i Magda Steczkowskie i orkiestra, którą dyrygował Noel Kelehan. W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie propozycje konkursowe weszli: Andrzej Marzec, Małgorzata Gelo, Marek Bieliński, Ewa Zychowicz, Irena Santor, Marek Łańcucki, Edyta Górniak, Mariusz Jagoda, Janusz Rzeszewski, Justyna Kucharska, Czesław Niemen, Mirosława Zamojska, Janusz Stokłosa, Agnieszka Jakołcewicz, Robert Janson i Wiesława Siudara, a sekretarzem jury został Jan Chojnacki.

Andrzej Mogielnicki (ur. 15 grudnia 1948 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski (ur. 25 grudnia 1970 w Kielcach) – polski muzyk, kompozytor i podróżnik, założyciel Kapeli z Miasta Kielce.

W 1996 TVP wzięła udział w finale 41. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo. Początkowo rozważano, by reprezentantką Polski była Violetta Brzezińska. W trakcie audycji w Programie III Polskiego Radia ogłoszono, że w konkursie wystąpi Kasia Kowalska z utworem „Chcę znać swój grzech...”, który napisała we współpracy z Robertem Amirianem. 11 maja wraz z resztą delegacji przyleciała do Oslo, gdzie wkrótce rozpoczęła próby sceniczne do występu. 18 maja zajęła 15. miejsce w finale, zdobywszy 31 punktów od jurorów. Podczas występu na scenie towarzyszyli jej Adam Cegielski, Bogdan Hołownia, Dorota Miśkiewicz i Anna Serafińska, a także orkiestra, którą dyrygował Wiesław Pieregorólka. Konkurs komentowała Dorota Osman. W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej propozycje konkursowe weszli: Justyna Steczkowska, Kayah, Grzegorz Ciechowski, Ewa Bem i Urszula. Sekretarzem jury był Jan Chojnacki.

Magda Femme, właściwie Magdalena Pokora (ur. 22 maja 1971 w Zduńskiej Woli) – polska wokalistka muzyki pop. Autorka tekstów i kompozytorka. Początkowo związana była z Ich Troje, by po opuszczeniu tego zespołu zająć się karierą solową.Jan Radwan (łac. Ioannes Radvanus, ur. XVI w. zmarł w roku 1592) – poeta polsko-litewski z okresu renesansu, kalwinista.

W 1997 TVP przeprowadziła wewnętrzne eliminacje do 42. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w Dublinie. Zaproszenie do reprezentowania Polski odrzuciła m.in. Natalia Kukulska z utworem „Powieki kryją świat”. Przedstawicielką kraju została Anna Maria Jopek z piosenką „Ale jestem”, którą napisali Tomasz Lewandowski i Magda Czapińska. Kandydaturę nadesłała do TVP Gina Komasa, ówczesna szefowa nagrań w Polskim Radiu. Pod koniec kwietnia rozpoczęła próby kamerowe do występu w finale konkursu. Po próbach typowana była przez dziennikarzy do zajęcia miejsca w ścisłej czołówce. 3 maja wystąpiła w koncercie finałowym i zajęła 11. miejsce z 54 punktami na koncie. Podczas występu towarzyszyli jej: Wojciech Pilichowski, Robert Amirian, Krzysztof Przybyłowicz, Agnieszka Betley i Dorota Miśkiewicz. Orkiestrą dyrygował Krzesimir Dębski. Konkurs komentowali Jan Wilkans (dla TVP1) i Artur Orzech (dla Polskiego Radia Bis). W skład polskiej komisji jurorskiej, oceniającej finałowe propozycje konkursowe, weszli: Wioleta Machowiec, Jacek Skubikowski, Patrycja Markowska, Robert Janson, Magda Makarewicz, Wojciech Karolak, Olga Kurek, Paweł Brodowski, Danuta Błażejczyk, Michał Borkowski, Anita Lipnicka, Grzegorz Szczerba, Joanna Rawik, Jacek Makowski, Hanna Banaszak i Artur Jaworski. Sekretarzem jury, podającym wyniki głosowania w finale konkursu, został Jan Chojnacki, a notariuszem – Robert Błaszczak. W wywiadach Jopek podkreśla, że po udziale w konkursie otrzymała kilka propozycji podpisania kontraktów wydawniczych.

Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

W 1998 TVP wzięła udział w 43. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant został wyłoniony poprzez wewnętrzne eliminacje. Wyboru dokonała pięcioosobowa komisja jurorska. Do siedziby telewizji nadesłano 45 propozycji; kandydatury przesłało 38 wykonawców, w tym zespół De Su, Kasia Stankiewicz i Mietek Szcześniak. Zdecydowano, że na konkurs zostanie wysłany zespół Sixteen z piosenką „To takie proste” autorstwa Jarosława i Olgi Pruszkowskich. 9 maja w Birmingham reprezentanci wystąpili jako siódmi w kolejności w finale konkursu. Zajęli 17. miejsce, zdobywszy 19 punktów, w tym 10 punktów od jury z Rumunii. Podczas występu orkiestrą dyrygował Wiesław Pieregorólka. Po konkursie wokalistka zespołu Renata Dąbkowska udzieliła wywiadu, w którym określiła występ na Eurowizji jako „klęskę”. Podczas konkursu w 1998 wprowadzono głosowanie audiotele. W każdym kraju powołana została ośmioosobowa komisja jurorska, której wyniki głosowania brano pod uwagę w przypadku problemów technicznych w głosowaniu telefonicznym. W skład polskiej komisji jurorskiej weszli: Janusz Kosiński (przewodniczący jury), Marek Michalski, Patrycja Kosiarkiewicz, Olgierd Chrobak, Anetta Jaworska-Rutkowska, Jerzy Gach, Majka Jeżowska, Maria Kopek i Paweł Kostrzewa. Sekretarzem jury, który podał w finale wyniki polskiego głosowania, był Jan Chojnacki, a notariuszem – Robert Błaszczak.

Button Hackers – polski zespół muzyczny który tworzą: Paweł Steczek (instrumenty klawiszowe) i Marcin Jajkiewicz (wokal).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

W 1999 Polska uczestniczyła w 44. Konkursie Piosenki Eurowizji rozgrywanym w Jerozolimie. Reprezentant został wyłoniony wewnętrznie przez TVP. W przeciwieństwie do poprzednich lat najpierw wyłoniono konkursowy utwór, a dopiero później szukano jego wykonawcy. Na przesłuchania zostało zaproszonych kilku wykonawców, którzy mieli zaśpiewać piosenkę „Przytul mnie mocnoSeweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego. W przesłuchaniach uczestniczyli m.in. Andrzej Piaseczny i Kasia Stankiewicz. Zdecydowano, że wykonawcą piosenki w konkursie będzie Mieczysław Szcześniak. 29 maja wystąpił w finale konkursu z 12. numerem startowym i zdobył 17 punktów w głosowaniu telewidzów, plasując się na 18. miejscu. W skład polskiej komisji jurorskiej, powołanej w przypadku problemów z przyjmowaniem głosów telewidzów, weszli: Leszek Gnoiński, Anna Budzyń, Andrzej Kuryło, Magda Karłowicz, Jacek Rokiciński, Monika Makowska, Andrzej Piaseczny i Anetta Jaworska. Sekretarzem jury podającym w finale wyniki polskiego głosowania został Jan Chojnacki, natomiast skrutatorem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem głosowania – Robert Błaszczak. W wywiadzie dla portalu JazzSoul.pl Szcześniak przyznał, że udział w konkursie „nauczył go, by już nigdy nie dał się przekonać, żeby śpiewać w miejscach, które nie są przeznaczone dla niego”. W trakcie internetowego czatu ujawnił, że jego start w konkursie był pomysłem wytwórni płytowej, z którą miał wówczas podpisany kontrakt.

Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Mela Koteluk (właśc.: Malwina Koteluk, ur. 3 lipca 1985 w Sulechowie) – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 zdobyła 2 miejsce VI edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron, będącą płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. Zagrała również koncert retransmitowany przez to radio. 25 kwietnia 2013 została laureatem Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut roku i Artysta roku.

Lata 2000.[ | edytuj kod]

Zgodnie z ówczesnym regulaminem konkursu, TVP nie mogła wystawić reprezentanta na 45. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2000 ze względu na słaby wynik osiągnięty przez Mieczysława Szcześniaka podczas finału w 1999. Telewizja transmitowała koncert finałowy konkursu. Po rocznej przerwie TVP wzięła udział w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kopenhadze. Wyboru reprezentanta dokonała sekcja rozrywki TVP na czele z Markiem Sierockim, który zlecił wybranym kompozytorom napisanie piosenki na konkurs. Jedną z nich stworzył Romuald Lipko, który zaproponował nagranie piosenki Natalii Kukulskiej, jednak ta odrzuciła ofertę. Zaproszenie TVP przyjął Andrzej „Piasek” Piaseczny, który odmówił jednak wykonania piosenki Lipki ze słowami Andrzeja Mogielnickiego. Stworzył inną piosenkę, do której napisania został zaproszony kompozytor Robert Chojnacki. 2 marca 2001 TVP poinformowała, że konkursową piosenką reprezentanta Polski będzie utwór „Z kimś takim”. Pod koniec miesiąca ogłoszono, że podczas konkursu wystąpi z anglojęzyczną wersją piosenki – „2 Long”, do której tekst napisał John Porter. 12 maja wystąpił w finale konkursu. Otrzymał 11 punktów, plasując się na 20. miejscu. Podczas występu towarzyszyły mu chórzystki: Beata Bednarz, Patrycja Gola i Katarzyna Pysiak. Po finale konkursu został uznany najgorzej ubranym uczestnikiem Eurowizji 2001. W skład rezerwowej polskiej komisji jurorskiej oceniającej finałowe występy zasiedli: Monika Makowska, Robert Karpiński, Maja Rajczuk-Żukowska, Tomasz Stańczyk, Małgorzata Olszewska, Michał Żebrowski, Urszula i Marek Łańcucki. Przewodniczącym jury był Andrzej Witkowski, sekretarzem – Maciej Orłoś, a notariuszem – Dorota Rynkiewicz.

JazzSoul.pl – polski muzyczny portal internetowy stworzony 15 marca 2011 roku w Warszawie przez pasjonatów muzyki – Mateusza Rymana i Damiana Tomczyka. Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Zgodnie w ówczesnym regulaminem, udział polskiego nadawcy w 47. Konkursie Piosenki Eurowizji został uniemożliwiony z powodu zajęcia słabego wyniku przez Andrzeja Piasecznego w widowisku w poprzednim roku. Podobnie jak przed dwoma laty, polski nadawca zdecydował się jednak na transmisję konkursu. W 2003 TVP postanowiła po raz pierwszy zorganizować publiczne eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Do selekcji zgłoszono 43 kompozycje. Komisja sędziowska, powołana przez TVP, wyłoniła 14 finalistów, którymi zostali: Zdobywcy Pewnych Oskarów, Gosia Orczyk, Stachursky, Varius Manx, Wilki, Bracia, Ich Troje, Ocean Front, IRA, Magda Femme i Spotlight, Blue Café, Georgina Tarasiuk, Adieu i Krzysztof Antkowiak, Ha-Dwa-O! i Jan Benedek. Po ogłoszeniu finalistów z konkursu została zdyskwalifikowana Georgina Tarasiuk, która zgłosiła się do eliminacji w wieku 13 lat, czym złamana regulamin stanowiący o tym, że mogą w nim brać udział wykonawcy, którzy ukończyli 16 lat. Liczba uczestników została zredukowana do 14 finalistów. W finale krajowych selekcji pierwsze miejsce zdobył zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic”, dzięki czemu formacja została reprezentacją Polski w 48. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rydze. Tekst piosenki nawoływał do pokoju i do zaprzestania wojen na świecie. Finał eliminacji obejrzało łącznie prawie 7,27 miliona telewidzów, co dało stacji wynik ok. 48% udziału na rynku tego dnia. Po koncercie finałowym pojawiły się doniesienia, jakoby z powodu problemów technicznych uniemożliwiono oddawanie głosów na innych uczestników selekcji. Podczas odczytywania oficjalnych wyników selekcji Artur Orzech ogłosił, że telewidzowie oddali niemal 35 tys. głosów. Jak się później okazało, system komputerowy zliczający głosy nie był przygotowany do otrzymania dużej liczby SMS-ów wysyłanych w ciągu 15 minut, przez co producenci zdecydowali się na ogłoszenie cząstkowych wyników na podstawie głosów, które spłynęły w czasie transmisji widowiska. W trakcie koncertu otrzymano 27 049 SMS-ów. W efekcie głosy publiczności docierały jeszcze dwa dni po konkursie, a łączna ich suma wyniosła około trzystu tysięcy. Nie zmieniło to ostatecznych wyników, jednak zmniejszyło do 3% przewagę zwycięzców nad zdobywcami drugiego miejsca. Pomimo wyjaśnień, zespół był krytykowany w mediach, a wyniki finału uznano za „sfałszowane” oraz „ustalone z góry”. W międzyczasie zespół Ich Troje wziął udział w niemieckich eliminacjach do konkursu, do których zgłosił się z piosenką „Liebe macht Spaß” nagraną we współpracy z niemiecką wokalistką Elli Mücke. Zajęli szóste miejsce w finale. Wystąpili w selekcjach w celu promocji płyty, którą zamierzali wydać na niemieckim rynku muzycznym. Przed występem w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wyruszył w europejską trasę promocyjną, którą zafundowała wytwórnia formacji, Universal Music Polska. Jak oznajmił Wiśniewski, TVP nie była zainteresowana wsparciem finansowym reprezentantów, przez co muzycy zastanawiali się nad rezygnacją z udziału w konkursie. 24 maja wystąpili w finale konkursu i zajęli siódme miejsce po zdobyciu 90 punktów, w tym m.in. maksymalnej noty 12 punktów od widzów z Niemiec i po 10 punktów z Austrii i Malty. W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej konkursowe propozycje w finale, której wyniki wykorzystane byłyby w przypadku problemów z głosowaniem telewidzów, weszli: Marta Gach, Piotr Rzeczycki, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Wydrzycki, Agnieszka Olszewska, Tomasz Augustyniak, Aneta Strypikowska i Zygmunt Kukla. Przedstawicielem jury był Janusz Kosiński, sekretarzem – Maciej Orłoś, a notariuszem – Joanna Wrzochalska-Zarębska. Jurorzy umieścili w pierwszej trójce rankingu piosenki z Estonii, Belgii (zwycięzca polskiego głosowania) oraz Portugalii. Telewidzowie z Polski przyznali łącznie 129 076 głosów, w tym 19 894 nieważnych, bo oddanych na Ich Troje.

Chcę znać swój grzech... – singel Kasi Kowalskiej. Artystka wykonała ten utwór na Konkursie Piosenki Eurowizji 1996 w Oslo.Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka wykonująca muzykę pop. Zadebiutowała albumem Intuicja z 2006 roku.

We wrześniu 2003 TVP rozpoczęła etap nadsyłania propozycji, które miały szansę wziąć udział w krajowych eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji. Pod koniec stycznia 2004 stacja zorganizowała Krajowe Eliminacje. Do telewizji nadesłano 75 propozycji, a siedmioosobowa komisja jurorska dopuściła do finału 15 kandydatów, którymi zostali: Golden Life, Łzy, Alicja Janosz, Magda Steczkowska i Indigo, Katarzyna Klich, Marcin Rozynek, Janusz Radek, Sistars, Goya, Planeta, Łukasz Zagrobelny i Offside, Kowalski, Krzysztof Kiljański i Blue Café. W finale selekcji największą liczbę 51 736 głosów od telewidzów otrzymała piosenka zespołu Blue CaféLove Song”, dzięki czemu wygrała eliminacje. Finał eliminacji obejrzało łącznie 6,5 miliona telewidzów. Dzięki zajęciu przez Polskę miejsca w czołówce Eurowizji 2003, Polska miała zapewnione miejsce w finale konkursu w 2004. W marcu zespół Blue Café przygotował nową wersję piosenki, wzbogaconą o hiszpańskojęzyczny bridge. W kwietniu wyruszyli w europejską trasę promocyjną. 15 maja wystąpili w finale konkursu z 19. numerem startowym. Otrzymali 27 punktów od telewidzów, kończąc udział na 17. miejscu. Po finale polskie media krytykowały poziom konkursu oraz występ reprezentacji Polski. Pod krytykę poddano np. kreację Tatiany Okupnik, przez który wokalistka uzyskała tytuł drugiej najgorzej ubranej uczestniczki konkursu.

Jakub Molęda znany także jako Kuba Molęda (ur. 3 kwietnia 1984 w Olkuszu) – polski piosenkarz i kompozytor popowy. Aktor musicalowy związany z Teatrem Muzycznym Roma.PIN – polski zespół muzyczny z Chorzowa założony w 2003 roku przez wokalistę Andrzeja Lamperta (dwukrotnego laureata Szansy na sukces, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach), gitarzystę Sebastiana Kowola i klawiszowca, Aleksandra Woźniaka (kompozytora, producenta muzycznego, tekściarza). W zespole grają również basista Erwin Rudy i perkusista Adam "Leon" Jendrzyk. Muzycy określają swoją muzykę jako "soft rock".

Pod koniec września 2004 pojawiły się doniesienia o planach zorganizowania krajowych eliminacji do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005. Zainteresowanie udziałem wyraził wówczas m.in. zespół Virgin. Na przełomie listopada i grudnia pojawiły się pogłoski o planie wycofania się stacji z udziału w widowisku, później TVP potwierdziła chęć uczestnictwa. Za uczestnictwo w konkursie telewizja miała zapłacić EBU ok. 1 miliona złotych. W styczniu TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wybrany wewnętrznie przez 28-osobową komisję jurorską. Decyzja o wyborze reprezentanta przez komisję jurorską zniechęciła niektórych wykonawców z uczestnictwa, w tym np. zespół Virgin oraz Janusza Artura Stefaniaka, który zgłosił się z piosenką „Intymne myśli (You Know What I Mean)” do francuskich eliminacji. Chęć udziału w selekcjach wyrazili natomiast m.in. niemiecki kompozytor Ralph Siegel oraz maltański muzyk Gerard James Borg. Termin zgłaszania kandydatów trwał do 20 stycznia. Do siedziby TVP nadesłano 63 propozycje, z czego część nie spełniania czasowych wymogów eurowizyjnej kompozycji, przekraczając regulaminowe trzy minuty trwania. Kandydatury nadesłali m.in. Offside (z utworem „Wiatr od słońca”), Patrycja Markowska, Felicjan Andrzejczak, Analog, Marco Bocchino oraz Jakub i Maciej Molędowie. Nazwisko reprezentanta zostało podane 29 stycznia 2005 podczas specjalnego odcinka programu TVP Stratosfera. W trakcie programu ogłoszono, że na konkurs do Kijowa pojedzie zespół Ivan i Delfin z utworem „Czarna dziewczyna”, zawierającą tekst w językach polskim i rosyjskim. Na piosenkę zagłosowało 15 z 28 członków komisji jurorskiej, której sekretarzem był Jacek Cieślak. Utwór zdobył łącznie 141 punktów, w tym najwyższą notę 12 pkt od ośmiu sędziów. Drugie miejsce zdobyła piosenka Moniki Jarosińskiej i Zenona Boczara „First Kiss”, a trzecie – utwór zespołu Abra „Le luxe”. W pierwszej „dziesiątce” znaleźli się także: Agata Torzewska („Ma vie”), Ewa Kowalska i Przyjaciele („Euro Smile”), Leonie („Miracle”), Krzysztof Antkowiak („Roses All Around”), Drum Machina („Jumpin’”), Lady Tullo („Full of Life”) i Zuzanna Szreder („Did I...?”). Podczas programu gościnnie wystąpili byli reprezentanci kraju w konkursie: Justyna Steczkowska, Ich Troje i Blue Café. Wybór komisji spotkał się z mieszanym odbiorem w ogólnopolskich mediach: przeciwnicy wyboru krytykowali, że piosenka reprezentuje gatunek disco polo, a zwolennicy twierdzili, że „na tego typu festiwal ten zespół się nadaje w sam raz... Tam nie ma po co wysyłać zbyt zaawansowanej muzyki”. Wśród zagranicznych fanów konkursu również nastąpił podział: dla jednych „Czarna dziewczyna” była „doskonałym utworem na festiwal Eurowizji”, drudzy twierdzili, że „utwór nie ma żadnych szans na sukces w krajach, takich jak np. Hiszpania czy Wielka Brytania”. W marcu reprezentanci przedstawili nową aranżację utworu, zawierającą dodatkowe wokale wspierające oraz dłuższą część rosyjskojęzyczną. W maju rozpoczęli próby kamerowe na scenie w Kijowie, które były pozytywnie oceniane przez dziennikarzy zgromadzonych w centrum prasowym i publiczność obecną na próbach. 19 maja wystąpili jako ostatni, 25. w kolejności w półfinale konkursu. Zajęli 11. miejsce po zdobyciu 81 punktów, przez co nie awansowali do finału. Do awansu zabrakło im czterech punktów. Na scenie zespołowi towarzyszyły dwie tancerki (Radosława Bogusławska i Aneta Bocwińska-Bartoszuk) i Gosia Andrzejewicz, która grała na akordeonie. Reprezentacja ubrana była w tradycyjne stroje romskie. Podczas transmisji konkursu TVP po raz pierwszy skorzystała z technologii AC3 Digital, dzięki której transmitowała dźwięk w wysokiej jakości. Po finale konkursu występ reprezentantów był szeroko komentowany w mediach. W 2012 występ trafił do rankingu „20 najciekawszych występów eurowizyjnych ostatnich lat” przygotowanym przez portal Eurosong.hr.

Szymon Majewski (ur. 1 czerwca 1967 w Warszawie) – polski dziennikarz, showman, prezenter radiowy i telewizyjny, satyryk i aktor.Mary Robinson (irl. Máire Mhic Róibín, ur. 21 maja 1944 w Ballinie) – irlandzka polityk, pierwsza kobieta, która objęła urząd prezydenta Irlandii.

W 2005 TVP potwierdziła udział w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach. W listopadzie poinformowała o wyborze reprezentanta kraju poprzez finał krajowych eliminacji. W grudniu udział w selekcjach wyraził zespół Ich Troje, który reprezentował kraj podczas konkursu w 2003. Do siedziby telewizji napłynęło 113 zgłoszeń. Do stawki finałowej koncertu zakwalifikowano 15 wykonawców, którymi zostali: Ich Troje, Brathanki, Maciej Silski, Sławomir Uniatowski, Agata Torzewska, Queens, Dezire, Ha-Dwa-O!, Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, The Jet Set, KTO TO, Danzel, Leonie Kuizenga i Mosqitoo, a na liście rezerwowej znaleźli się: Jerzy Grunwald, The Crakers, Sara May, Offside i Anabel Conde. Kandydatury przesłali też np. Mandaryna, Ivan i Delfin, Szymon Wydra czy Marcin Czyżewski. Finał selekcji Piosenka dla Europy 2006 został rozegrany 28 stycznia 2006 w studiu telewizyjnej „Jedynki”. O zwycięzcy zdecydowali telewidzowie, którzy głosowali w systemie audiotele, oraz sześcioosobowa komisja jurorska. Głosy widzów i jurorów, przyznawane w tzw. systemie eurowizyjnym (tj. 12, 10, 8-1 punktów), były oddawane w stosunku 50:50. Największą liczbę 17 pkt otrzymały dwie piosenki: „Follow My Heart” zespołu Ich Troje i „Na kolanaKasi Cerekwickiej. Ówczesny regulamin określał, że w przypadku remisu ważniejsze są głosy przyznane przez publiczność, dlatego program wygrał zespół Ich Troje, który zajął pierwsze miejsce w głosowaniu widzów. W kwietniu reprezentanci rozpoczęli promocyjną trasę po Europie. Przed występem w konkursie przygotowali nową wersję językową piosenki, wzbogaconą o język niemiecki i rosyjski. W maju rozpoczęli próby sceniczne przed konkursem. W trakcie występu członkowie zespołu ubrani byli w kostiumy inspirowane strojami europejskiej arystokracji XVIII wieku. Anna Świątczak miała na sobie również wenecką maskę, a Magda Femme i Justyna Majkowska trzymały w rękach maskaradowe maski, które symbolizowały skrywanie prawdziwych uczuć, o jakich była mowa w tekście utworu. Pod koniec występu Michał Wiśniewski przytulił się do brzucha ciążowego żony, Anny Świątczak. Występ był negatywnie komentarzy przez greckich dziennikarzy. 18 maja wystąpili jako 12. w kolejności podczas półfinału konkursu. Zdobyli 70 punktów i zajęli 11. miejsce, przez co nie awansowali do finału. Do awansu zabrakło im sześciu punktów. Po udziale w konkursie Michał Wiśniewski podziękował fanom oraz Polonii za oddane głosy.

Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.Merkur Spiel-Arena, dawniej znana jako LTU Arena (2004–2009), ESPRiT Arena (2010, 2011–2018), oraz Düsseldorf Arena (podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011) – stadion piłkarski w Düsseldorfie w Niemczech. Może pomieścić do 54 600 osób podczas meczów piłki nożnej, oraz do 66 500 osób podczas koncertów. Obiekt posiada rozsuwany dach.
The Jet Set podczas występu w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

W 2006 TVP potwierdziła uczestnictwo w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. Pod koniec listopada opublikowała listę uczestników polskich eliminacji Piosenka dla Europy 2007, których wybrała trzyosobowa komisja jurorska. Finalistami zostali: Vino, The Jet Set, Charizma, Kuba i Maciej Molędowie, Natasza Urbańska, Bikini, Button Hackers, Ania Szarmach, Hania Stach i Mikael Erlandsson. Na liście rezerwowej znaleźli się: Lidia, Zee, Kabri, Sandra Oldenstam i Plastic. Finał zaplanowano na 3 lutego 2007. Faworytem internautów do wygrania selekcji była piosenka zespołu The Jet SetTime to Party”. Propozycja zwyciężyła w programie, zdobywszy największą liczbę głosów od telewidzów. Przed występem w konkursie reprezentanci Polski udali się w europejską trasę promocyjną, obejmującą występ m.in. w trakcie finałów konkursowych eliminacji w Hiszpanii, Łotwie, Litwie i Ukrainie, podczas koncertu Cyprus 12 point na Cyprze oraz w trakcie irlandzkiego talk-show The Late Late Show i w rosyjskim programie C1R. W maju Sasha Strunin i David Serame rozpoczęli próby do eurowizyjnego występu. Podczas przygotowań wokalistka opisała prezentację jako „zachowaną w stylu Moulin Rouge”. 10 maja wystąpili w półfinale z 14. numerem startowym i zdobyli 75 punktów, plasując się na 14. miejscu, nie zdobywając awansu do finału. W wywiadzie udzielonym serwisowi Plejada.pl Strunin powiedziała, że występ w konkursie był dla niej „ogromnym stresem, bo reprezentowanie własnego państwa to wielka odpowiedzialność”.

Michał Gasz, ps. Gashoo (ur. 7 kwietnia 1980 w Knurowie, mieszka w Mikołowie) – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor.Plastic – polska grupa muzyczna (duet) wykonująca muzykę elektroniczną. Muzyka tworzona przez grupę opiera się na nowoczesnych brzmieniach electro-popu i nawiązuje do muzyki lat 80. minionego stulecia.
Isis Gee podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

W grudniu 2007 TVP potwierdziła udział w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanego w Belgradzie i poinformowała, że krajowy reprezentant zostanie wybrany 23 lutego 2008 podczas koncertu selekcyjnego Piosenka dla Europy 2008. Termin nadsyłania zgłoszeń do siedziby nadawcy minął 2 stycznia 2008. Ostatecznie nadesłano łącznie ok. 100 propozycji, do stawki finałowej zakwalifikowanych zostało dziesięciu kandydatów: Maciej Starnawski i Urban Noiz, Afromental, Queens, Isis Gee, Edi Ann, Kasia Nova, Margo, Man Meadow, Sandra Oxenryd i Krzysztof Zalewski. Na listę rezerwową trafili: Plastic, Grzegorz Kloc, Michał Karpacki, Zenon Boczar i Kashmir. Oprócz tego tzw. „dzikie karty” od TVP otrzymali: Natasza Urbańska, Izabela Kopeć i Żywiołak. Wśród zgłoszeń znalazły się także piosenki m.in. zespołu Video i Jarka Wista. Przed rozegraniem finału pojawiły się pogłoski o zmanipulowaniu wyników i wewnętrzny wybór Urbańskiej na reprezentantkę kraju, co zostało zdementowane przez TVP. O wynikach w programie decydowali telewidzowie i jurorzy (w stosunku głosów 50:50), którzy przyznali maksymalną liczbę 24 punktów utworowi Isis GeeFor Life”. Przed udziałem w konkursie reprezentantka wystąpiła w irlandzkim talk-show The Late Late Show with Craig Ferguson. 20 maja wystąpiła jako 10. w kolejności w półfinale Eurowizji. Zdobywszy „dziką kartę” od jurorów, awansowała do finału rozgrywanego 24 maja. Wystąpiła w nim jako z 10. numerem startowym i zdobyła łącznie 14 punktów (10 od Irlandii i 4 od Wielkiej Brytanii), zajmując przedostatnie, 24. miejsce. Na scenie towarzyszył jej mąż Adam Gołębiowski, grający na fortepianie, a także czteroosobowy zespół smyczkowo-wokalny w składzie: Joanna Maksymowicz, Małgorzata Liberska, Patrycja Kawęcka i Beata Łapuk. Polski nadawca transmitował pierwszy półfinał oraz finał konkursu.

Time to Party – trzecia piosenka zespołu The Jet Set. 3 lutego 2007 głosami telewidzów zespół wygrał konkurs Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji i 10 maja 2007 z tą piosenką reprezentował Polskę w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Helsinkach. Nie przeszedł jednak do finału, ponieważ zajął 14 z 28 miejsc.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.
Lidia Kopania podczas występu w koncercie Piosenka dla Europy 2009, luty 2009

Po zajęciu przedostatniego miejsca w finale konkursu w 2008 TVP rozważała wycofanie się w udziału w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Moskwie. Telewizja sugerowała wówczas zmianę regulaminu konkursu oraz przywrócenie do niej komisji jurorskiej, aby ograniczyć geograficzno-polityczne głosowanie telewidzów. W połowie listopada TVP potwierdziła udział w konkursie w 2009. Poinformowała wówczas, że reprezentant zostanie wybrany w trakcie krajowych eliminacji Piosenka dla Europy 2009. Zgłoszenia przyjmowano od 28 listopada do 16 stycznia 2009. 23 stycznia TVP opublikowała listę 12 finalistów, którymi zostali: Marco Bocchino i Aleksandra Szwed, Katarzyna Skrzynecka, Ira, Lidia Kopania, Renton, Stachursky, Det Betales, Mikromusic, Artur Chamski, Tigrita Project, Dali i Man Meadow. Kilka dni później TVP zdyskwalifikowała Katarzynę Skrzynecką, jedną z głównych faworytek do wygrania selekcji, i zespół Mikromusic za złamanie zasad regulaminowych mówiących, że konkursowa piosenka nie może być publikowana, emitowana lub/i wykonywana publicznie przed 1 października 2008. O wynikach selekcji zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska. Przed rozegraniem finału faworytem do wygrania była piosenka Lidii KopaniiI Don’t Wanna Leave”, która 14 lutego faktycznie zwyciężyła w finale selekcji, zdobywszy 22 punkty, w tym 12 pkt od widzów i 10 pkt od jury. Wybór spotkał się z mieszaną reakcją ze strony widzów – doceniali, że piosenka zawiera tekst w języku angielskim, ale krytykowali słabe warunki wokalne Kopanii oraz fakt, że Polska kolejny raz wystawia na konkurs balladę. Od 28 lutego do 18 kwietnia odbyła europejską trasę promocyjną. 29 kwietnia w warszawskim Teatrze „Baja” zorganizowano konferencję prasową z udziałem polskiej delegacji eurowizyjnej, która podsumowała przygotowania do konkursu. W maju delegacja przyleciała do Moskwy. Podczas pobytu Kopania rozchorowała się, co miało negatywny wpływ na jej warunki głosowe. 14 maja wystąpiła jako piąta w kolejności w drugim półfinale konkursu. Zdobyła 43 punkty i zajęła 12. miejsce, nie kwalifikując się do finału. Podczas występu na scenie towarzyszył jej trzyosobowy chórek (Patrycja Gola, Krzysztof Pietrzak i Jan Radwan) oraz tancerze (Dasza Akatowa i Maciej Pruszyński). Na scenie wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez Macieja Zienia. Reżyserem występu był Bolesław Pawica, choreografię przygotowała Anna Milej, a za realizację koncepcji wizualnej odpowiadał Artur Szyman.

47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

W 2009 TVP potwierdziła udział w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji i ogłosiła, że reprezentant zostanie wybrany poprzez krajowe eliminacje, których finał zostanie rozegrany 14 lutego 2010. Finalistów selekcji wybrała 10-osobowa komisja jurorska. Pod koniec listopada 2009 ogłoszono, że w finale wystąpią: Anna Cyzon, Aneta Figiel, Dziewczyny i PIN, który kilka dni później wycofał się z udziału. Stawkę konkursową uzupełniło siedmiu wykonawców, którzy otrzymali „dzikie karty” od TVP, czyli: Vir, Sonic Lake, Nefer, Leszcze, Iwona Węgrowska, Zosia Karbowiak i Marcin Mroziński. Udziału Mrozińskiego w eliminacjach domagali się fani konkursu, którzy wystosowali internetową petycję skierowaną do TVP. O zwycięzcy eliminacji decydowali telewidzowie, którzy mieli możliwość oddawania głosów po rozpoczęciu pierwszego występu konkursowego. Przed rozegraniem finału głównym faworytem fanów do zwycięstwa była piosenka Marcina MrozińskiegoLegenda”. 14 lutego 2010 propozycja zwyciężyła w finale selekcji, zdobywając 33,61% głosów telewidzów, zostając propozycją reprezentującą Polskę w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji. 14 marca reprezentant wystąpił z bałkańską wersją „Legendy” podczas koncertu BH Eurosong 2010 w Sarajewie. Po występie poinformował, że nowa aranżacja piosenki była jedynie „ukłonem w stronę organizatorów”. Również w marcu wydano odświeżoną wersję piosenki, wzbogaconą o dodatkową warstwę melodyczną i instrumenty. Od 23 kwietnia do 14 maja w porannym programie TVP2 Pytanie na śniadanie emitowano cotygodniowy cykl „Mroziński do Oslo”, w którym relacjonowano przygotowania reprezentanta do występu w konkursie. 14 maja wokalista uczestniczył w przyjęciu „Warsaw Eurovision Party”. Kilka dni wcześniej wziął udział w nagraniu pocztówki prezentowanej przed występem Polski w konkursie. Zdjęcia odbyły się w okolicach Zamku Królewskiego w Warszawie w obecności m.in. członków Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji „OGAE Polska”. Jak podkreśla, w trakcie przygotowań do występu na Eurowizji nie mógł liczyć na wsparcie logistyczne i finansowe ze strony TVP, a na potrzeby udziału w konkursie zaciągnął kredyt na kilkanaście tysięcy złotych. 18 maja wyleciał do Oslo, gdzie 19 maja rozpoczął próby sceniczne do występu w konkursie. 25 maja zaprezentował się jako dziewiąty w kolejności w pierwszym półfinale Eurowizji. Uzyskał 44 punkty, zajmując 13. miejsce, przez co nie awansował do finału. W trakcie występu na scenie towarzyszyły mu tancerki (Paulina Andrzejewska i Oliwia Kukułka) i chórzystki (Weronika Bochat, Mirella Kostrzewa i Małgorzata Czaczkowska), które były ubrane w białe przewiewne bluzki oraz czarne spódnice z zielonymi pasami. Kreacje zaprojektował Rafał Orłowski. Motywem przewodnim występu były jabłka. W jednym z wywiadów reprezentant wyjaśnił, że owoce „symbolizują grzech Adama i Ewy”, ale – jak wyjaśnił – „tym razem to nie Adam ugryzł jabłko, lecz Ewa”, dlatego „oboje zostali obciążeni grzechem i muszą walczyć o Adama”. Za reżyserię występu odpowiadał Dariusz Lewandowski.

Chicago - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1967 roku. Przez pierwsze dwa lata zespół występował pod nazwą Chicago Transit Authority.Tamara Gee (kiedyś Isis Gee), właśc. Tamara Diane Gołębiowska, z domu Wimer (ur. 11 października 1972 w Seattle) – polsko-amerykańska piosenkarka, autorka muzyki i tekstów, producent muzyczny, reprezentantka Polski podczas 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku.

Na początku listopada 2010 TVP potwierdziła udział w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Düsseldorfie i rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do udziału w krajowych eliminacjach. Termin nadsyłania propozycji minął 21 grudnia. Zgłoszono 200 propozycji. Finalistów programu wybrała ośmioosoobwa komisja jurorska, która wybrała pięciu finalistów. Ich nazwiska podano 29 grudnia, byli to: Anna Gogola, Magdalena Tul, Roan, SheMoans i The Positive, który później wycofał się z rywalizacji w eliminacjach. TVP przyznała także sześć „dzikich kart”, które otrzymali: Formuła RC, Zosia Karbowiak, Alizma, Ika, Ada Fijał i The Trash. O udział w krajowych selekcjach ubiegał się też m.in. Artur Chamski. Finał eliminacji odbył się 14 lutego. Przed rozegraniem finału główną faworytką do wygrania była piosenka Magdaleny TulJestem”. W finale zdobyła łącznie 44,47% poparcie telewidzów (ponad 59 tys. głosów), dzięki czemu zwyciężyła. Po wygraniu selekcji pojawiły się informacje, jakoby piosenka „Jestem” miała zostać zastąpiona anglojęzyczną wersją, „First Class Ticket to Heaven”. Reprezentantka zdecydowała się na pozostanie przy wykonaniu utworu w języku polskim. Na początku kwietnia wydała nową wersję piosenki, „Present”, która służyła jedynie do celów promocyjnych. 1 maja wraz z resztą delegacji rozpoczęła próby sceniczne w Esprit Arena. Podczas pierwszych prób Magdalena Tul wystąpiła w białym kombinezonie, który miał ważył ok. 6 kilogramów. W trakcie kolejnych prób miała na sobie inną kreację; obie stylizacje zaprojektował Kuba Bonecki. Podczas jednej z konferencji prasowych wokalistka otrzymała singiel „Jestem” nagrany w języku afrikaans w interpretacji Aristy. Przed konkursem była typowana jako jeden z krajów, które powinny awansować do finału. 10 maja otworzyła pierwszy koncert półfinałowy konkursu i zdobyła 18 punktów, zajmując ostatnie, 19. miejsce. Podczas występu towarzyszyły jej tancerki (Iga Turek i Joanna Gogolińska) oraz chórzyści (Anna Sochacka, Kalina Kasprzak, Artur Bomert). Po zakończeniu koncertu pojawiły się doniesienia, jakoby w trakcie transmisji pojawiły się problemy techniczne podczas pierwszych pięciu prezentacji, co miało skutkować trudnościami z oddaniem głosów przez telewidzów. W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie występy weszli: Piotr Klatt (przewodniczący jury), Maria Szabłowska, Marek Dutkiewicz, Radzimir Dębski i Justyna Steczkowska. Jednego z jurorów zastąpił później Łukasz Zagrobelny. Punkty jurorskie podała Odeta Moro-Figurska. Po udziale w konkursie Tul przyznała, że „jest rozczarowana, bo dała z siebie wszystko” oraz że „nie była zadowolona z występu”. W wywiadach twierdziła, że podczas występu miała problemy techniczne.

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Empires – singiel Alicji Szemplińskiej wydany 23 lutego 2020 nakładem Universal Music Polska. Utwór napisali i skomponowali Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Laurell Barker.
Cleo podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

19 listopada 2011 TVP oficjalnie zrezygnowała z uczestnictwa w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w 2012. W oświadczeniu dla prasy rzeczniczka prasowa TVP, Joanna Stempień-Rogalińska, uzasadniła decyzję „kierowaniem sił i środków na rzecz obsługi Euro 2012 i Igrzysk Olimpijskich”. Ponadto TVP nie transmitowała żadnego z koncertów konkursowych. 23 listopada 2012 TVP ogłosiła, że nie weźmie udziału w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji, nie podając dokładnych powodów decyzji. Tak jak w 2012, nie przeprowadziła transmisji telewizyjnej z konkursu. 5 grudnia 2013 TVP poinformowała, że weźmie udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kopenhadze. Reprezentant kraju został wybrany wewnętrznie przez komisję jurorską, powołaną przez TVP, która składała się z ekspertów oraz dziennikarzy muzycznych. Na początku lutego 2014 pojawiły się plotki, jakoby na konkurs miała jechać Halina Mlynkova, jednak informacje zostały zdementowane przez menedżment piosenkarki. 25 lutego 2014 w programie TVP1 Świat się kręci ogłoszono, że na konkurs pojedzie duet Donatan i Cleo z piosenką „My Słowianie”. 8 maja reprezentacja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i awansowała do finału. Zajęła w nim 14. miejsce z 62 punktami na koncie. W finale konkursu propozycja została dużo lepiej oceniona przez widzów (uplasowała się w pierwszej „piątce” w 16 krajach i zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i Ukrainie) niż komisje sędziowskie (w pierwszej piątce tylko w Niemczech; w Wielkiej Brytanii i Irlandii na ostatnim miejscu). W rankingu uwzględniającym jedynie głosy widzów Polska zajęłaby piąte miejsce, a w rankingu jurorów – 23. miejsce. Oprócz wokalistki, podczas występów na scenie pojawiły się trzy tancerki zespołu ludowego „Mazowsze” (Alesia Turonak, Sylwia Klan, Anna Łapińska) i dwie fotomodelki (Aleksandra Ciupa, Paulina Tumala). Choreografia i wygląd fotomodelek zostały określone przez Torbjörna Eka ze szwedzkiego dziennika „Aftonbladet” jako „seksistowskie”. Określenie podważyła m.in. Cleo. W skład polskiego panelu sędziowskiego weszli: Mietek Szcześniak, Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski, Magdalena Tul, Dorota Szpetkowska i Paweł Sztompke.

Halina Mlynkova (czes. Halina Mlynková) (ur. 22 czerwca 1977 w Nawsiu) – polska piosenkarka pochodząca z Zaolzia. W latach 1998-2003 wokalistka zespołu Brathanki.Tulia – debiutancki album studyjny polskiego zespołu muzycznego Tulia, wydany 25 maja 2018 nakładem wytwórni Universal Music Polska. Album reprezentuje stylistykę folkową.
Monika Kuszyńska podczas prób do występu w drugim półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2015
Polska delegacja podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2015

W październiku 2014 TVP potwierdziła udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Konkursowy utwór i jego wykonawca zostały wybrane wewnętrznie przez komisję ekspertów, powołaną przez telewizję. Przed ogłoszeniem wyboru reprezentanta w mediach spekulowano, że w konkursie wezmą udział Margaret, Mela Koteluk lub Dorota „Doda” Rabczewska, która w wywiadzie dla Polskiego Radia przyznała, że otrzymała taką propozycję, co zostało jednak zdementowane przez TVP. W lutym ogłoszono, że reprezentantką kraju ma być Anna Wyszkoni, czemu zaprzeczyła. Na początku marca Edyta Górniak poinformowała, że zgłosiła chęć udziału w konkursie, jednak jej kandydatura została odrzucona przez TVP z powodu wcześniejszego podpisania umowy z innym artystą. 9 marca 2015 TVP w programie Świat się kręci oficjalnie podano nazwisko polskiego reprezentanta w konkursie. Decyzją TVP, na konkurs została oddelegowana Monika Kuszyńska z piosenką „In the Name of Love”. Jak podkreśliła, utwór napisała wraz z mężem, Jakubem Raczyńskim, specjalnie na potrzeby udziału w konkursie, a inspiracją do stworzenia był slogan konkursu – Building Bridges. Po ogłoszeniu nazwiska reprezentantki Polski słowa wsparcia przekazali jej m.in. byli reprezentanci kraju w konkursie, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Marcin Mroziński, Magdalena Tul oraz Cleo i producent muzyczny Donatan, a także m.in. „Doda”, dziennikarze muzyczni Marek Sierocki i Artur Orzech oraz dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. Krytyczne zdanie o decyzji TVP wyraził natomiast m.in. Tomasz Lubert, który uznał, że podczas wybierania reprezentanta TVP „kierowała się litością”. Podobne opinie wokalistka skomentowała stwierdzeniem, że „Polacy muszą skończyć z zaściankowym myśleniem, bo w ten sposób dyskryminują niepełnosprawnych”. W kwietniu wzięła udział w nagraniu „pocztówki” prezentowanej przed konkursowym występem, a także wystąpiła z piosenką podczas eurowizyjnych imprez promocyjnych w Rydze i Amsterdamie oraz na konferencji prasowej ORF Vienna 12 points w Krakowie. 14 maja rozpoczęła próby kamerowe do występu w półfinale Eurowizji. 21 maja wystąpiła z ostatnim, 17. numerem startowym w drugim półfinale konkursu i awansowała do finału, rozgrywanego 23 maja. Zaśpiewała w nim jako 18. w kolejności i zdobyła 10 punktów, plasując się na 23. miejscu sposób 27 finalistów. Podczas występów miała na sobie suknię projektu siostry, Marty Kuszyńskiej, a na scenie towarzyszył jej Jakub Raczyński, grający na fortepianie, oraz trzyosobowy chórek (Aleksandra Tabiszewska, Natalia Bajak, Jan Radwan). W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej konkursowe propozycje weszli: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury), Maria Szabłowska, Tomasz Żąda, Witold „Donatan” Czamara i Natalia Szroeder. Jurorem rezerwowym była Dorota Szpetkowska. W początkowym składzie zespołu zamiast Szroeder i Żądy mieli znaleźć się Joanna „Cleo” Klepko i Michał Wiśniewski, a jurorem rezerwowym była Dorota Mróz.

Świat się kręci – autorski rozrywkowy program telewizyjny Agaty Młynarskiej, nadawany od 2 września 2013 roku w TVP 1 od poniedziałku do piątku o 18:30.Zygmunt Kukla (ur. 27 sierpnia 1969 w Rzeszowie) – dyrygent, aranżer, kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego .W latach 1991–1995 był dyrygentem musicalu Metro Janusza Józefowicza.

Na początku października 2015 TVP potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w maju 2016. Choć pierwotnie reprezentant kraju miał zostać wybrany wewnętrznie przez zarząd stacji, 26 stycznia 2016 dyrektor TVP1 Jan Pawlicki poinformował, że polski przedstawiciel zostanie wybrany poprzez krajowe eliminacje. W grudniu TVP wysłała zapytania do kilku wytwórni muzycznych o wytypowanie ze swojego katalogu potencjalnych propozycji. Do telewizji nadesłano 88 zgłoszeń, spośród których pięcioosobowa komisja jurorska wybrała dziewięciu finalistów. 16 lutego w programie Świat się kręci ogłoszono listę uczestników eliminacji, którymi zostali: Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Napoli, Taraka, Aleksandra Gintrowska, Kasia Moś i Dorota Osińska. Do konkursu zgłosili się także m.in.: Marta Podulka, Madox, Stashka, Kasia Nova, Monika Urlik, Piękni i Młodzi i Iza Kowalewska. Spekulowano także o ponownym starcie Cleo, czemu wokalistka zaprzeczyła. Finał selekcji odbył się 5 marca. Przed rozegraniem finału faworytkami do wygrania były Edyta Górniak i Margaret. O wynikach selekcji decydowali telewidzowie w głosowaniu SMS-owym. Największą liczbę 35,89% głosów otrzymała piosenka Michała SzpakaColor of Your Life”, drugie miejsce zajęła Margaret (24,72%), a trzecie – Edyta Górniak (18,49%). Wyniki były szeroko komentowane w sieci ze względu na przegraną dwóch głównych faworytek, Margaret i Edyty Górniak. Przed występem w konkursie Michał Szpak wystąpił podczas eurowizyjnych koncertów promocyjnych w Amsterdamie, Tel Awiwie i Londynie. Na początku maja przyjechał do Sztokholmu, gdzie rozpoczął próby kamerowe do występu konkursowego. 12 maja wystąpił w drugim półfinale i z szóstego miejsca awansował do finału. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 od jurorów (25. miejsce) oraz 222 od widzów (3. miejsce).

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (PZLPiT „Mazowsze”) – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.
Kasia Moś podczas prób do występu w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie, maj 2017

Pod koniec 2016 TVP potwierdziła udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. 23 grudnia poinformowała, że reprezentant zostanie wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji, który finał zaplanowano na 18 lutego 2017. 11 lutego opublikowała listę 10 uczestników krajowych eliminacji, którymi zostali: Kasia Moś, Martin Fitch, Carmell, Agata Nizińska, Rafał Brzozowski, Isabell Otrębus-Larsson, Lanberry, Aneta Sablik, Paulla i Olaf Bressa. Propozycje nadesłali również m.in.: Kasia Popowska, Ada Szulc i Helolove, trio Zee, Gasz i Wolf, Iwona Węgrowska, Aneta Sablik, Bartek Wrona, Gosia Andrzejewicz, Maria Niklińska, Robert Chojnacki, Sylwia Przybysz i Szymon Wydra & Carpe Diem. Chęć udziału wyraziły też m.in. Anna Cyzon i Anna Karwan, jednak nie zgłosiły swych kandydatur. Zwycięzcę konkursu wybrali telewidzowie w głosowaniu SMS-owym i pięcioosobowa komisja jurorska. Pierwsze miejsce zajęła Kasia Moś z piosenką „Flashlight”, zdobywając największą liczbę 19 punktów, w tym 10 od jurorów i 9 od widzów, drugie miejsce zajął Rafał Brzozowski, a trzecie – Carmell. Przed występem w konkursie Kasia Moś odbyła trasę promocyjną po Europie: wystąpiła jako gość w finale ukraińskich eliminacji Widbir, a także zaśpiewała na koncertach promocyjnych w: Amsterdamie, Londynie, Madrycie, Tel Awiwie i Rydze. 9 maja wystąpiła w pierwszym półfinale Eurowizji i z dziewiątego miejsca awansowała do finału rozgrywanego 13 maja. Zaśpiewała w nim jako druga w kolejności i zajęła 22. miejsce po zdobyciu 64 punktów, w tym 41 pkt od telewidzów (12. miejsce) i 23 pkt od jurorów (23. miejsce).

Ivan i Delfin – polsko-rosyjski zespół muzyczny założony w 2002 roku w Warszawie przez Wojciecha Olszewskiego i Łukasza Lazera, rozwiązany w 2007 roku. Najpopularniejszą piosenką grupy jest przebój lata 2004 – "Jej czarne oczy".Piosenka dla Europy 2008 – polskie preselekcje do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Belgrade Arena w Belgradzie (Serbia). Finał eliminacji odbył się 23 lutego 2008 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie, a wygrała je Isis Gee z utworem „For Life”.
Lukas Meijer i Gromee podczas prób do występu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2018

W maju 2017 TVP ujawniła plany finansowe na rok 2018, w których uwzględniła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji rozgrywanym w Lizbonie. Reprezentant kraju został wyłoniony za pośrednictwem krajowych eliminacji, których finał odbył się 3 marca 2018. Od początku grudnia 2017 do 1 lutego 2018 przyjmowano zgłoszenia do konkursu – nadesłano ich łącznie 200. 8 lutego ogłoszono, że finalistami zostali: Saszan, Monika Urlik, Isabel Otrębus, Ifi Ude, Future Folk, Gromee i Lukas Meijer, Marta Gałuszewska, Pablosson, Maja Hyży i Happy Prince. Kandydatury zgłosili także m.in.: Agata Nizińska, Leszek Stanek, United States of Emotion, Tre Voci, Ramona Rey, Krzysztof Kreft, Tomasz Dolski, Dorota Osińska, Lidia Kopania, Bartek Wrona i Stashka. O wynikach selekcji decydowali telewidzowie i pięcioosobowa komisja jurorska w stosunku głosów 50:50. Po zsumowaniu głosów, największą liczbę 20 punktów zdobyli Gromee i Lukas Meijer za piosenkę „Light Me Up”, otrzymując 12 punktów w głosowaniu widzów oraz 8 pkt od jurorów (3. miejsce). Drugie miejsce zajął zespół Happy Prince, a trzecie – Monika Urlik. Reprezentacja Polski wystąpiła 10 maja jako z 11. numerem startowym w drugim półfinale i zajęła 14. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału.

Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.
Tulia podczas prób do występu w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2019

Na początku maja 2018 TVP wstępnie potwierdziła chęć udziału w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. W listopadzie EBU potwierdziła udział kraju w konkursie. W grudniu pojawiły się doniesienia, jakoby reprezentantką kraju miała być Natalia Szroeder, co później zostało zdementowane. 23 stycznia 2019 TVP ogłosiła wewnętrzny wybór reprezentanta oraz rozpoczęła nabór propozycji. Kandydatury nadesłali m.in. Clödie (z piosenką „Devil in Disguise”), Lidia Kopania, Szymon Wydra & Carpe Diem („Higher Arms”), Magdalena Tul, Isabell Otrębus czy Saszan. Początkowo reprezentant Polski miał zostać ogłoszony do 8 lutego, później poinformowano o przedłużeniu terminu ogłoszenia decyzji do 15 lutego. Tego samego dnia TVP ogłosiła, że polskim delegatem na konkurs będzie zespół folkowy Tulia. 8 marca premierę miała konkursowa piosenka wokalistek, „Fire of Love (Pali się)”, będąca odświeżoną, dwujęzyczną wersją ich piosenki „Pali się” wydanej na albumie pt. Tulia z listopada 2018. Po premierze teledysku do piosenki zespół spotkał się z zarzutami o cenzurę sztuki i dyskryminację religijną w związku z usunięciem z klipu m.in. ujęcia prezentującego przydrożny krzyż. Menedżment zespołu tłumaczył, że „regulamin Eurowizji zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż”. Jacek Kurski, prezes TVP, zażądał przywrócenia oryginalnej wersji teledysku. W sprawie wypowiedziała się również wytwórnia Universal Music Polska, która przyznała, że nie nadzorowała bezpośrednio prac nad montażem teledysku, a także zespół Tulia, który poinformował, że montaż teledysku nie był wykonywany osobiście przez grupę, a zmiany w klipie miały na celu dopasowanie czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej, a wycięcie krzyża nastąpiło zupełnym przypadkiem. Przed występem w konkursie wokalistki odbyły minitrasę promocyjną po Europie, obejmującą występy na imprezach eurowizyjnych w Amsterdamie, Londynie i Madrycie. 14 maja wystąpiły z czwartym numerem startowym w pierwszym półfinale konkursu i zajęły 11. miejsce, nie kwalifikując się do finału.

60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Sama - drugi singel Justyny Steczkowskiej, nagrany i wydany w 1995 roku nakładem wytwórni Pomaton EMI, promujący album Złota kolekcja: Moja intymność z 2003 roku.

Lata 2020–2029[ | edytuj kod]

1 października 2019 TVP wstępnie potwierdziła chęć udziału w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. 2 stycznia 2020 TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony w ramach specjalnego wydania programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020. Spośród 500 zgłoszeń wyłoniono 21 uczestników eliminacji, którymi zostali: Patryk Skoczyński, Emilia Sanecka, Julia i Wiktoria Szlachta, Kasia Dereń, Amelia Andryszczyk, Sargis Davtyan, Maja Hyży, Damian Kulej, Paulina Czapla, Weronika Curyło, Stashka, Saszan, Alicja Szemplińska, Aleksandra Nykiel, Marek Kaliszuk, Nick Sinckler, Basia Gąsienica Giewont, Albert Černý, Norbert Legieć, Marzena Ryt i Adrian Makar. Kandydaci zostali podzieleni na trzy odcinki eliminacyjne, a jurorzy – Cleo, Michał Szpak i Gromee – w każdym z nich wyłonili po jednym z finalistów. Finalistami zostali Kasia Dereń, Alicja Szemplińska i Albert Černý z zespołu Lake Malawi. 23 lutego wystąpili w odcinku finałowym, w którym wykonali po dwie piosenki – cover wybranego przeboju z Konkursu Piosenki Eurowizji oraz autorską propozycję eurowizyjną. Pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów i komisji jurorskiej (w składzie: Grzegorz Urban, Konrad Smuga, Anna Cyzowska–Andura) zajęła Alicja Szemplińska z utworem „Empires”. 18 marca poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa.

Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

12 marca 2021 podczas programu Pytanie na śniadanie poinformowano, że na Eurowizję 2021 pojedzie Rafał Brzozowski z piosenką „The Ride”, z którą wystąpi 20 maja podczas drugiego półfinału. Startując z numerem szóstym, reprezentant Polski zdobył 35 punktów, w tym 18 od jurorów (14. miejsce) oraz 17 od widzów (13. miejsce), co przełożyło się na 14. miejsce w drugim półfinale i brak awansu do finału.

Tomasz Lubert (ur. 22 czerwca 1972 w Gdańsku) – polski kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

20 września 2021 TVP ogłosiła wewnętrzny wybór reprezentanta oraz rozpoczęła nabór propozycji . Od 20 września 2021 do 20 listopada 2021 przyjmowane są zgłoszenia do konkursu.

Uczestnictwo[ | edytuj kod]

Polska uczestniczy w konkursie od 1994. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich polskich reprezentantów, tytuły konkursowych utworów oraz wyniki osiągnięte w poszczególnych latach.

Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.Gromee (właściwie Andrzej Gromala; ur. 14 grudnia 1978 w Krakowie) – polski DJ, producent muzyczny, remixer, autor tekstów i artysta malarz. Tworzy głównie muzykę klubową, ale interesuje się też innymi gatunkami muzyki. Jako producent współpracuje z dużymi studiami nagraniowymi na świecie, a w jego solowym projekcie śpiewali między innymi Andreas Moe, Anderz Wrethov, Terry B, Sadiq Onifade (WurlD), May-Britt Scheffer, Mahan Moin, Tommy Gun, Ali Tennant i Jayden Feldes. W 2013 roku otworzył własną wytwórnię fonograficzną Kingztown Music, a w 2015 podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.
In the Name of Love – singel Moniki Kuszyńskiej, wydany 9 marca 2015 nakładem wytwórni muzycznej Warner Music Poland, zapowiadający drugi album studyjny piosenkarki. Utwór napisała sama wokalistka do muzyki swojego męża, Jakuba Raczyńskiego.
Michał Żebrowski (ur. 17 czerwca 1972 w Warszawie) – aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny, dyrektor naczelny Teatru 6. piętro.
Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Kijowie. Finał odbył się 18 lutego 2017 roku w holu siedziby TVP przy ul. Woronicza 17.
Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

Reklama