Polska Rada Biznesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Sobańskich w Warszawie, siedziba Polskiej Rady Biznesu

Polska Rada Biznesu – polskie stowarzyszenie biznesowe, zrzeszające właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm międzynarodowych działających w Polsce.

Stefan Lewandowski (ur. 30 maja 1930 w Gdańsku, zm. 2 grudnia 2007 w miejscowości Hamm koło Dortmundu) – polski lekarz, chirurg ortopeda i lekkoatleta, średniodystansowiec, zwany "latającym doktorem".Januariusz Wojciech Gościmski (ur. 9 listopada 1936, zm. 20 marca 2014 w Warszawie) – polski inżynier mechaniki precyzyjnej.

Historia[ | edytuj kod]

Decyzję o utworzeniu Polskiej Rady Biznesu podjęto na spotkaniu grupy przedsiębiorców w kwietniu 1992 roku w Warszawie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu prezesów zarządów największych polskich firm i działających w Polsce firm zagranicznych. Podstawę tej decyzji stanowiło przekonanie, iż najpoważniejszym przedsiębiorcom i pracodawcom potrzebna jest reprezentacja będąca wiarygodnym i liczącym się partnerem w kontaktach z administracją państwową. Postanowiono, iż stowarzyszenie będzie miało charakter apolityczny, a jego członkami mogą zostać właściciele lub prezesi zarządów dużych prywatnych przedsiębiorstw polskich lub działających w Polsce firm zagranicznych, którzy spełnią kryteria członkostwa i wyrażą gotowość osobistego uczestniczenia w pracach stowarzyszenia.

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Zebranie założycielskie Polskiej Rady Biznesu odbyło się 30 maja 1992 roku w Kielcach. Sformułowano na nim pierwszy program Stowarzyszenia, wskazano podstawowe kierunki i formy działalności oraz ustalono warunki członkostwa.

Członkowie założyciele Polskiej Rady Biznesu:

 • Krzysztof Białowolski
 • Piotr Büchner
 • Andrzej Czernecki
 • Willy Delvaux
 • Mirosław Drzewiecki
 • Zofia Gaber
 • Januariusz Gościmski
 • Wojciech Kruk
 • Jan Kulczyk
 • Feliks Kulikowski
 • Stefan Lewandowski
 • Zbigniew Niemczycki
 • Kazimierz Pazgan
 • Jerzy Starak
 • Jarosław Ulatowski
 • Jan Wejchert
 • Witold Zaraska
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wojciech Julian Kostrzewa (ur. 18 października 1960 w Warszawie) - polski ekonomista, od stycznia 2005 roku prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.
  Jan Bohdan Wejchert (ur. 5 stycznia 1950, zm. 31 października 2009) – polski przedsiębiorca, założyciel grupy ITI i TVN.
  Zbigniew Jakubas (ur. 25 kwietnia 1952 w Lublinie) – polski przedsiębiorca i inwestor, właściciel Grupy Kapitałowej Multico.
  Nagroda Polskiej Rady Biznesu jest przyznawana od 2012. Jest to jedno z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień dla najwybitniejszych postaci polskiej przedsiębiorczości i sektora działalności społecznej.
  Kazimierz Pazgan (ur. 4 marca 1948 w Starej Kamienicy, zm. 22 czerwca 2019 w Zabrzu) – polski przedsiębiorca, działacz gospodarczy, Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Kamionce Wielkiej w dniu 26 czerwca 2019 r.
  Jan Kulczyk (ur. 24 czerwca 1950 w Bydgoszczy) – przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House), z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie.

  Reklama