Polska Metropolia Warszawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska Metropolia Warszawska – polska gazeta wydawana od 2007 w Warszawie przez wydawnictwo Polska Press, część niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau. Ukazuje się w województwie mazowieckim.

Dziennik Zachodni (pełny tytuł Polska Dziennik Zachodni) – regionalna gazeta, dziennik ukazujący się w województwie śląskim i opolskim. Jej siedziba mieści się w Sosnowcu, wcześniej mieściła się w Domu Prasy w Katowicach-Śródmieściu. Wydawany przez spółkę Polskapresse Oddział Prasa Śląska. Zajmuje się szeroką tematyką, przedstawia wydarzenia ze świata, kraju i regionu. Cechą charakterystyczną jest rysunkowy felieton Gwidona Miklaszewskiego, umieszczony na ostatniej stronie.Kurier Lubelski (pełny tytuł Polska Kurier Lubelski) - lokalny dziennik obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie. Skupia się głównie na informacjach z Lublina. Ukazuje się od 1957 roku, chociaż nazwa sięga tradycjami do roku 1830.

Początkowo miał to być dziennik ogólnopolski o nazwie „Polska” z mutacjami, którymi miały być regionalne dzienniki należące do Polskapresse, a także od nowa utworzone mutacje w województwach, w których wydawnictwo nie miało dzienników. Dlatego do nazw 7 istniejących dzienników dodano wyraz Polska. W Warszawie natomiast miał wychodzić nowo stworzony dziennik, mutacja „Polski” – „Polska Metropolia Warszawska”. Po kilku latach zrezygnowano z łączenia regionalnych dzienników w jeden dziennik ogólnopolski. „Polska Metropolia Warszawska” pozostała jako dziennik regionalny dla województwa mazowieckiego.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.

Od 3 stycznia 2011 roku „Polska Metropolia Warszawska” ukazuje się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki. Czytelnik znajdzie w niej informacje lokalne, ogólnopolskie i ze świata. Gazeta powstaje we współpracy z brytyjskim dziennikiem „The Times”, którego logo znajduje się na winiecie, a teksty są wykorzystywane we współpracy redakcyjnej.

Wiktor Świetlik (ur. 1978) – polski dziennikarz prasowy, od 2009 dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.

Redakcja w Warszawie pisze też teksty, publikowane przez pozostałe 19 dzienników regionalnych, które należą do Polska Press.

Dwa tygodnie po ukazaniu się pierwszego papierowego numeru „Polski” wystartował, istniejący do dzisiaj, portal internetowy www.polskatimes.pl.

Działy wydania ogólnopolskiego „Polski” (od 2007 roku)[ | edytuj kod]

 • Polska – dział, który rozpoczynał gazetę, a w nim najważniejsze nowości z kraju i zasługujące na uwagę wydarzenia z regionów.
 • Świat – najważniejsze wydarzenia ze świata analizowane przez dziennikarzy „Polski” i „The Times”.
 • Nauka – wszystko o nowych wynalazkach, które mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.
 • Strony regionalne – na stronach regionalnych znajdowały się relacje z najważniejszych wydarzeń, lokalna publicystyka, sylwetki osób ważnych w regionie. Dzięki współpracy redakcji regionalnych i redakcji w Warszawie istotne informacje z jednego regionu mogły być publikowane w innych regionach.
 • Opinie – w dziale Opinie obecna była przede wszystkim tematyka społeczna. Ważnym elementem działu Opinii były materiały pochodzące od czytelników – w tym miejscu wykorzystywane były blogi, fora internetowe oraz listy do redakcji.
 • Pieniądze – w dziale Pieniądze znajdowały się porady inwestycyjne, a także sylwetki polskich przedsiębiorców, ich biznesowe pomysły i recepty na sukces.
 • Kultura – w dziale Kultura znajdował się przegląd wszystkich nowości z tej dziedziny – zarówno zaliczających się do nurtu kultury masowej, jak i wysokiej.
 • Poradnik – w dziale Poradnik znajdowały się porady dotyczące szerokiego spektrum dziedzin życia.
 • Sport – w dziale znajdował się relacje z wydarzeń sportowych z każdego regionu, kraju i Europy. W poniedziałkowym wydaniu relacje sportowe zajmowały ponad 20 stron.
 • Pogoda i relaks – szczegółowa mapa regionu i Polski.
 • Wydania gazety ogólnopolskiej[ | edytuj kod]

  Od 2007 roku „Polska”, ukazywała się w następujących wydaniach:

  Dziennik Łódzki – największa gazeta województwa łódzkiego i jedna z najstarszych w Polsce. Ukazuje się od 1884 roku sześć razy w tygodniu. W 2000 roku została połączona z dziennikiem Wiadomości Dnia. Dziennik Łódzki wydawany jest przez Polskapresse Oddział Prasa Łódzka.Gazeta Wrocławska (pełny tytuł Polska Gazeta Wrocławska) – dziennik dolnośląski wydawany we Wrocławiu od 1948 r.
 • Ogólnopolska (Polska Metropolia Warszawska)
 • Polska Dziennik BałtyckiGdańsk,
 • Polska Dziennik ŁódzkiŁódź,
 • Polska Dziennik ZachodniKatowice,
 • Polska Kurier LubelskiLublin
 • Polska Gazeta KrakowskaKraków,
 • Polska Głos WielkopolskiPoznań,
 • Polska Gazeta WrocławskaWrocław.
 • 9 nowych wydań w pozostałych województwach.
 • W lutym 2009 zapadła decyzja o likwidacji wydań nie powiązanych z dziennikami regionalnymi. Od marca zlikwidowane zostały następujące gazety: „Polska Białystok”, „Polska Gazeta Opolska”, „Polska Kielce”, „Polska Koszalin”, „Polska Kujawy”, „Polska Lubuskie”, „Polska Olsztyn”, „Polska Rzeszów”, „Polska Szczecin”.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.

  W następnych latach systematycznie odchodzono od projektu ogólnopolskiej gazety. W 2015 roku zrezygnowano w nazwach regionalnych dzienników z wyrazu Polska.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 w Poznaniu, najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Andrzej Godlewski (ur. 1970 w Reszlu) – polski dziennikarz i publicysta. Od lipca 2011 zastępca redaktora naczelnego TVP1 odpowiedzialny za audycje publicystyczne i społeczne.
  Gazeta Krakowska (aktualny pełny tytuł Polska Gazeta Krakowska) - dziennik wydawany od 15 lutego 1949 r. w Krakowie, początkowo jako organ prasowy PZPR. Od 1 lipca 1975 r. do 30 grudnia 1980 r. ukazywała się pod tytułem Gazeta Południowa. Pierwszym redaktorem naczelnym był Arnold Mostowicz. W latach 1980-1981 redaktorem naczelnym był Maciej Szumowski.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama