• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Liga Hokejowa - 2012/2013  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  {{Klub sportowy infobox}} Nieznane pola: "nr KRS". Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ S. A. – polski klub hokejowy z siedzibą w Nowym Targu. KS Cracovia – klub hokejowy z siedzibą w Krakowie, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Klub został założony 13 czerwca 1906 roku, natomiast sekcja hokeja na lodzie rozpoczęła działalność w 1923 roku w ramach wielosekcyjnego Klubu Sportowego „Cracovia”. Założycielami byli członkowie sekcji łyżwiarskiej. W 1949 roku zmieniono nazwę na „Ogniwo Kraków”. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Jedenastokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski oraz sześciokrotnie zajmował miejsca na podium. Wywalczył dwa Puchary Polski oraz jeden Superpuchar. Trzykrotnie rywalizował w trzeciej rundzie Pucharu Kontynentalnego. Od 2003 roku działa w ramach spółki MKS Cracovia SSA i występuje pod nazwą „MKS ComArch Cracovia”.
  Lodowiska[ | edytuj kod]

  Spośród uczestników największym lodowiskiem w Ekstralidze pod względem pojemności jest obiekt Unii Oświęcim, który może pomieścić 5000 widzów. Natomiast najmniejszym lodowiskiem dysponuje GKS Katowice. Wszystkie lodowiska są wyposażone w niezbędne zaplecze oraz spełniają wymogi rozgrywek międzynarodowych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.GKS Tychy (pełna nazwa: Górniczy Klub Sportowy Tychy) – polski klub hokeja na lodzie mężczyzn z siedzibą w Tychach, występujący w PHL.

  Zmiany w regulaminie[ | edytuj kod]

  W dniu 21 czerwca 2012 roku na posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie wprowadzono nowe zmiany obowiązującego w sezonie PLH 2012/2013:

 • W drużynie może występować sześciu zawodników zagranicznych (dotąd dopuszczonych było trzech obocokrajowców i trzech uznanych za zawodników krajowych po spełnieniu wymogów formalnych). Bramkarz zagraniczny jest liczony jako jeden zawodnik z pola (dotąd "zajmował" niejako dwa miejsca).
 • W każdym z zespole podczas meczu musi występować minimum czterech zawodników młodzieżowych.
 • Zmiany przynależności klubowej zawodników w sezonie 2012/2013 mogą następować do dnia 31 stycznia 2013 roku (dotąd terminem końcowym był 20 grudnia danego roku w sezonie).
 • Kolejki ligowe odbywać się będą w piątki oraz niedziele (oraz także wtorki).
 • W odniesieniu do rozliczeń finansowych zespołów z sędziami należności będą uiszczane przez kluby na początku miesiąca ustaloną sumą na konto (dotąd następowało to po meczach).
 • Od początku października 2012 roku dokonano zmian w regulaminie PZHL. Zgodnie z nimi do limitu zawodników zagranicznych nie będą wliczani gracze, którzy występują w PLH nieprzerwanie od 48 miesięcy (rozwiązanie to przyjęto za wskazówkami Ministerstwa Sportu i Turystyki). Przepis paragrafu #14 w regulaminie Postanowień Wspólnych stanowi: "W każdym meczu w jednej drużynie PLH może występować nie więcej niż sześciu (6) zawodników, którzy nie posiadają licencji wydanej przez PZHL nieprzerwanie od co najmniej 48 miesięcy. Ograniczenie to nie dotyczy zawodników, których pierwsza licencja zawodnicza w hokeju na lodzie została wydana przez PZHL." Wówczas uprawnionymi z tytułu tego przepisu byli: Zoltán Kubát, Josef Vítek (Sanok), Petr Lipina, Miroslav Zaťko (Jastrzębie), Tomáš Jakeš (Tychy), Peter Tabaček (Unia), Petr Valušiak (Unia, Katowice).

  Euro Ice Hockey Challenge (EIHC) – cykl międzynarodowych turniejów w hokeju na lodzie rangi reprezentacynej rozgrywanych w tym samym terminie (w czasie zharmonizowanych przerw w rozgrywkach ligowych).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W związku z wycofaniem z ligi drużyny z Torunia, w połowie listopada PZHL dokonał zmiany zasad fazy play-off. Będą w niej uczestniczyć wszystkie drużyny PLH:

 • Drużyna, która zdobędzie pierwsze miejsce na zakończenie sezonu regularnego uzyskuje automatyczny awans do półfinału play-off.
 • Pozostałe drużyny rozgrywają fazę ćwierćfinałową do trzech wygranych meczów według schematu: druga drużyna – siódma drużyna, trzecia drużyna – szósta drużyna, czwarta drużyna – piąta drużyna.
 • Gospodarzem pierwszego, drugiego i ewentualnie piątego meczu będzie drużyna, która zajęła wyższe miejsce na zakończenie sezonu regularnego.
 • Zwycięzcy par ćwierćfinałowych awansują do półfinałów play-off.
 • Drużyny, które odpadną z fazy play-off tworzą grupę 3-zespołową, w której rozgrywają mecz i rewanż systemem „każdy z każdym”.
 • Media i transmisje[ | edytuj kod]

  Prawa transmisyjne do spotkań PLH w sezonie 2012/13 posiada TVP Sport (to siódmy z kolei sezon transmisji PLH w TVP Sport).

  Ministerstwo Sportu i Turystyki – powstało jako Ministerstwo Sportu 1 września 2005 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2005 w sprawie utworzenia Ministerstwa Sportu. Od 23 lipca 2007 minister objął także dział turystyka, którym poprzednio zajmowało się Ministerstwo Gospodarki. Utworzenie Ministerstwa Sportu w miejsce zlikwidowanej Polskiej Konfederacji Sportu przewiduje ustawa z 29 lipca 2005 o sporcie kwalifikowanym. Pracownicy Polskiej Konfederacji Sportu z dniem wejścia w życie ustawy stają się pracownikami urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petr Lipina (ur. 22 sierpnia 1977) – czeski hokeista. W trakcie kariery zawodnik często określany pseudonimami Lipiec.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, których celem było wyłonienie trzech reprezentacji hokejowych na turniej olimpijski 2014 w Soczi. Podział na grupy kwalifikacyjne został przeprowadzony w oparciu o Mistrzostwa Świata z 2012 roku. Zaplanowano rozegranie siedmiu turniejów, w tym trzy z których zwycięzcy uzyskają kwalifikacje. Podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku w Kanadzie, IIHF nie przewidziała bezpośredniej kwalifikacji dla gospodarza turnieju.
  Sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Znak sponsora towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.
  Miercurea-Ciuc (węg. Csíkszereda, uproszczona wymowa Mierkurja Cziuk) – miasto w Rumunii nad rzeką Olt, stolica okręgu Harghita. Miasto jest handlowym i kulturowym centrum Szeklerszczyzny – 81% mieszkańców korzysta z języka węgierskiego i nazywa siebie Szeklerami.
  Klub Sportowy Unia Oświęcim – polski klub hokejowy z siedzibą w Oświęcimiu, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Został założony w 1957 roku jako „KS Unia Oświęcim” i pod tą nazwą działał do 1999 roku. Następnie klub przekształcono w sportową spółkę akcyjną, a do nazwy dodano człon „Dwory”. W 2006 roku powrócono do nazwy Unia, a od 2009 do 2014 roku w nazwie umieszczono sponsora firmę Aksam. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski oraz dziewięciokrotnie zajmował miejsca na podium.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.051 sek.