Polska Liga Hokejowa (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

15. sezon Polskiej Ligi Hokejowej był rozgrywany na przełomie 2012 i 2013 roku. Była to 56. edycja rozgrywek o mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie. Jednocześnie był to ostatni sezon ekstraligi pod nazwą Polska Liga Hokejowa (PLH). 26 kwietnia 2013 Polski Związek Hokeja na Lodzie powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Polska Hokej Liga (PHL), której celem jest organizacja i zarządzanie ligą zawodową hokeja na lodzie w Polsce.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.GKS Tychy (pełna nazwa: Górniczy Klub Sportowy Tychy) – polski klub hokeja na lodzie mężczyzn z siedzibą w Tychach, występujący w PHL.

Uczestnicy rozgrywek[ | edytuj kod]

Stan po sezonie 2011/2012[ | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Rozmieszczenie drużyn PLH na mapie Polski

Po zakończeniu sezonu 2011/2012 ustalona została ostateczna kolejność w rozgrywkach. Tytuł mistrza Polski wywalczyła drużyna Ciarko PBS Bank KH Sanok. Z ekstraligi został zdegradowany zespół MMKS Podhale Nowy Targ. Z I ligi awans uzyskał zespół HC GKS Katowice.

Euro Ice Hockey Challenge (EIHC) – cykl międzynarodowych turniejów w hokeju na lodzie rangi reprezentacynej rozgrywanych w tym samym terminie (w czasie zharmonizowanych przerw w rozgrywkach ligowych).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Zgłoszenia klubów[ | edytuj kod]

Na początku czerwca 2012 roku władze PZHL poinformowały, że do sezonu zgłosiło się osiem uprawnionych teoretycznie drużyn. W terminie do końca czerwca zostały zaplanowane Komisji ds. Licencji Klubowych.

28 czerwca 2012 Komisja ds. Licencji Klubowych PZHL przyznała licencje czterem klubom: JKH GKS Jastrzębie, HC GKS Katowice, GKS Tychy i Comarch Cracovia. Pozostałe kluby miały uzupełnić braki formalne w dokumentacji do 25 lipca 2012 roku. Po wyznaczonym również drugim terminie, 16 sierpnia 2012 roku Komisji PZHL ds. Licencji Klubowych poinformowała, że wszystkie 8 zgłoszonych klubów otrzymało licencje na sezon 2012/2013.

Ministerstwo Sportu i Turystyki – powstało jako Ministerstwo Sportu 1 września 2005 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2005 w sprawie utworzenia Ministerstwa Sportu. Od 23 lipca 2007 minister objął także dział turystyka, którym poprzednio zajmowało się Ministerstwo Gospodarki. Utworzenie Ministerstwa Sportu w miejsce zlikwidowanej Polskiej Konfederacji Sportu przewiduje ustawa z 29 lipca 2005 o sporcie kwalifikowanym. Pracownicy Polskiej Konfederacji Sportu z dniem wejścia w życie ustawy stają się pracownikami urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.

Informacje o klubach[ | edytuj kod]

Zmiany

  1. Pierwotnym kapitanem Zagłębia Sosnowiec był Piotr Sarnik. Pod koniec września przed 8. kolejką rozgrywek zrezygnował z tej funkcji. Jego następcą tymczasowo został Maciej Szewczyk.
  2. Trenerem Zagłębia Sosnowiec od początku sezonu do 02.10.2011 był Mariusz Kieca. Jego następcą został dotychczasowy asystent, Krzysztof Podsiadło. 2 listopada 2012 roku Mariusz Kieca został zwolniony z funkcji II trenera.
  3. Klub z Torunia pierwotnie występował pod nazwą sponsorską Nesta Karawela Toruń. Od października 2012 roku klub utracił sponsoring ze strony firmy Karawela.
  4. 15 października 2012 roku klub z Torunia został wycofany z rozgrywek wskutek problemów finansowych (do tej pory drużyna rozegrała 14 meczów i wyniki tych spotkań zostały zachowane).
  5. 10 listopada 2012 roku trener Sanoka przestał być Słowak, Milan Staš. Jego następcą został Štefan Mikeš.
  6. Trenerem GKS Tychy od początku sezonu do 11.12.2011 był Ján Vodila. Jego następcą został dotychczasowy asystent, Peter Křemen. Ponadto grającym asystentem został Roman Šimíček.

Składy drużyn i transfery[ | edytuj kod]

Petr Lipina (ur. 22 sierpnia 1977) – czeski hokeista. W trakcie kariery zawodnik często określany pseudonimami Lipiec. Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, których celem było wyłonienie trzech reprezentacji hokejowych na turniej olimpijski 2014 w Soczi. Podział na grupy kwalifikacyjne został przeprowadzony w oparciu o Mistrzostwa Świata z 2012 roku. Zaplanowano rozegranie siedmiu turniejów, w tym trzy z których zwycięzcy uzyskają kwalifikacje. Podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku w Kanadzie, IIHF nie przewidziała bezpośredniej kwalifikacji dla gospodarza turnieju.
Sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Znak sponsora towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.
Miercurea-Ciuc (węg. Csíkszereda, uproszczona wymowa Mierkurja Cziuk) – miasto w Rumunii nad rzeką Olt, stolica okręgu Harghita. Miasto jest handlowym i kulturowym centrum Szeklerszczyzny – 81% mieszkańców korzysta z języka węgierskiego i nazywa siebie Szeklerami.
Klub Sportowy Unia Oświęcim – polski klub hokejowy z siedzibą w Oświęcimiu, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Został założony w 1957 roku jako „KS Unia Oświęcim” i pod tą nazwą działał do 1999 roku. Następnie klub przekształcono w sportową spółkę akcyjną, a do nazwy dodano człon „Dwory”. W 2006 roku powrócono do nazwy Unia, a od 2009 do 2014 roku w nazwie umieszczono sponsora firmę Aksam. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski oraz dziewięciokrotnie zajmował miejsca na podium.
Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Polski Związek Hokeja na Lodzie (oficjalny skrót PZHL) — ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiego hokeja na lodzie zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i zagranicą.
STS Sanok S. A. – klub hokejowy z siedzibą w Sanoku, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Dwukrotny triumfator mistrzostw Polski z 2012 i 2014 oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Polski z 2010 i 2011.

Reklama