Polsat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polsatpolski kanał telewizyjny uruchomiony 5 grudnia 1992 roku o 16:30. Polsat jest pierwszym kanałem komercyjnym, który otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie i zarazem jest głównym kanałem Telewizji Polsat. Według stanu z kwietnia 2021 Polsat jest trzecim najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym w Polsce z udziałami w rynku na poziomie 8,29%.

Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.Szablon:Festiwal muzyczny infobox Sylwetrowa Moc Przebojów – sylwestrowe widowisko muzyczne organizowane i emitowane na antenie telewizji Polsat od 2006 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Telewizja Polsat rozpoczęła emisję testową 1 grudnia 1992, zaś cztery dni później, 5 grudnia 1992 o 16:30, rozpoczęła oficjalne nadawanie sygnału z Holandii ze studia w Hilversum z analogowego nadajnika satelity Eutelsat II F 3, położenie na orbicie 16°E. Decyzja o nadawaniu programu z Holandii wynikła z konieczności: był to jedyny sposób by dotrzeć do polskiego widza bez naruszenia obowiązującego w Polsce prawa. Pierwszą pokazaną pozycją był serial animowany „Wędrówki Pyzy”. Produkcję zapowiedziała Karina Szafrańska. Pierwotnie kanał nazywał się PolSat. 1 października 1994 literę „S” w nazwie zmieniono w „s”. Tego samego dnia zmieniono logotyp stacji ze słońcem. Od 6 grudnia 1992 do 27 lutego 2005 logo Polsatu znajdowało się w lewym górnym rogu ekranu. Od 28 lutego 2005 przeniesiono je w prawy górny róg ekranu.

{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". Polsat Play – kanał tematyczny Telewizji Polsat, skierowany głównie do mężczyzn. Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.

Nazwę kanału wymyślił satyryk Tadeusz Drozda, pierwsze logo stacji zaprojektował Jacek Błach, a muzykę do oprawy graficznej skomponował Grzegorz Ciechowski.

Początkowo zasięg techniczny Polsatu obejmował 20% populacji. Była to grupa niewielka, ale pod wieloma względami bardzo atrakcyjna dla reklamodawców. Właściciel i główny założyciel telewizji, Zygmunt Solorz-Żak, pierwotnie planował, że po regulacji przepisów radiowo-telewizyjnych, siedzibę telewizji usytuuje we Wrocławiu, jednak ostatecznie główna siedziba telewizji została ulokowana w Warszawie.

Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.Grzegorz Pawlak (ur. 19 lutego 1961 w Kutnie) – polski aktor teatralny i głosowy, bardzo rzadko występujący przed kamerami. Jest też lektorem.

5 października 1993 stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce. 27 stycznia 1994 telewizja otrzymała koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną, przez co przełamała monopol telewizji publicznej na ogólnopolskie nadawanie naziemne.

Polsat początkowo nadawał swój program w dwóch blokach, popołudniowym i nocnym. Program nadawał przez 4 godziny, a następnie 8 godzin dziennie. 1 października 1994 zwiększył czas swojego programu do 16 godzin dziennie. Motywem muzycznym oprawy kanału w latach 2003-2004 stanowił utwór Vlada Kuryluka pt. "My Little Sister". Od 6 września 1999 do końca 2009 nadawał 23 godziny na dobę (6:00 – 5:00). Od początku 2010 program nadawany jest całodobowo, jednakże raz w miesiącu o godz. 1:00 następuje zakończenie programu z powodu przerwy technicznej.

n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca od 12 października 2006 do 21 marca 2013. Operatorem tej platformy była spółka ITI Neovision będąca członkiem grupy TVN.Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

Od 15 września 2020 sygnał telewizji Polsat jest emitowany w internecie w należących do nadawcy stacji serwisach internetowych VOD Polsat Go oraz Polsat Box Go

Od samego początku emitowano także eventy, koncerty i gale. Od 2006 roku emitowana jest Sylwestrowa moc przebojów, a w latach 2015–2019 oraz od 2021 – Polsat SuperHit Festiwal. W latach 1996–2002 emitowano też (głównie w ramach Disco Polo Live) Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie, w roku 1999 – galę Telekamery, a okazjonalnie – gale jubileuszowe Polsatu.

Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną. Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.

Informacje techniczne[ | edytuj kod]

Nadawanie[ | edytuj kod]

Polsat rozpoczął analogowe nadawanie satelitarne na Hot Birdzie 1 (11,432 H) w marcu 1995 roku. Kanał wyłączył analogowe nadawanie satelitarne w nocy z 11 na 12 listopada 2001, ustępując miejsce TV4.

19 grudnia 2011 Polsat przeszedł całkowicie na nadawanie w formacie 16:9. 23 lipca 2013 Polsat jako jeden z trzech ostatnich ogólnopolskich nadawców naziemnych, obok telewizji publicznej, wyłączył swoje ostatnie naziemne nadajniki analogowe.

Wędrówki Pyzy – serial animowany produkcji polskiej. Wyprodukowany w latach 1977-1983. Serial zawiera 13 odcinków. Oparty na podstawie książki Hanny Januszewskiej.Polsat Film – kanał tematyczny telewizji Polsat, który jest kanałem o tematyce filmowej. Można na nim zobaczyć wiele produkcji filmowych. Jest dostępny na platformie cyfrowej Cyfrowy Polsat. Dyrektorem kanału została Agnieszka Andrzejczak. Początkowo stacja miała się nazywać Polsat Kino.

Dostępność[ | edytuj kod]

Program jest dostępny cyfrowo poprzez nadajniki naziemne (DVB-T), na cyfrowych platformach satelitarnych Polsat Box, Platforma Canal+ i Orange TV oraz w sieciach kablowych. Od 5 maja 2017 roku stacja będzie dostępna na platformach satelitarnych tylko w jakości HD. 15 września 2020 sygnał telewizji Polsat został udostępniony w internecie w należących do nadawcy stacji serwisach internetowych VOD Polsat Go i Polsat Box Go. Od 1 lipca 2021 roku Polsat HD jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

Polsat Seriale – tematyczna stacja Telewizji Polsat, która została uruchomiona 6 kwietnia 2020 roku o godz. 6:00. Emituje polskie filmy i seriale, zarówno produkcji Telewizji Polsat, jak i innych polskich nadawców. Stacja jest dostępna na satelitarnych platformach Cyfrowy Polsat i Platforma Canal+ oraz w sieciach kablowych. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Eutelsat — spółka akcyjna, z siedzibą we Francji, zajmująca się dostarczaniem usług satelitarnych różnego rodzaju. Do 2001 była to międzyrządowa organizacja państw Europy Zachodniej, mająca zaspokajać potrzeby telekomunikacyjne tychże krajów.
DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).
Polsat Box Go – polski serwis SVOD należący do Cyfrowego Polsatu (operatora platformy Polsat Box), którego uruchomienie planowane jest na 1 września 2021 roku. Powstanie on poprzez połączenie dotychczasowego serwisu Ipla, uruchomionego w 2008 roku oraz Cyfrowy Polsat GO. Świadczyć on będzie usługi jedynie w trybie płatnym – tzw. SVOD.
Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Grupa Polsat Plus – grupa spółek mediowych i telekomunikacyjnych, których podmiotem nadrzędnym jest Cyfrowy Polsat. Flagowymi markami holdingu są Polsat Box i Plus. Do sierpnia 2021 grupę kapitałową zwyczajowo określano nazwą jej spółki dominującej.

Reklama