Polokwane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polokwane (dawniej Pietersburg, wymowa afrikaans: [pitɛrsbœrχ]) – miasto w Republice Południowej Afryki, stolica prowincji Limpopo. Biali stanowią w mieście 40% mieszkańców. Położone na wysokości 1312 m n.p.m., znajdowało się na głównym odcinku szlaku wiodącego na północ, do Zimbabwe.

Burowie (także Boerowie; w języku niderlandzkim boer, wym. [bur], oznacza chłopa, rolnika, farmera) – potomkowie głównie holenderskich, flamandzkich i fryzyjskich kalwinistów, niemieckich luteran i francuskich hugenotów, którzy osiedlali się w Afryce Południowej w XVII i XVIII wieku. W mniejszej liczbie mają korzenie skandynawskie, polskie, portugalskie, włoskie, hiszpańskie, szkockie, angielskie, irlandzkie i walijskie. Apartheid (z języka afrikaans od apart = osobno i sufiksu -heid) – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.

Założone zostało przez przybyłych tu w 1886 roku Burów oraz nazwane Pietersburg na cześć generała Petrusa Jacobusa "Piet" Joubera.

Podczas wojen burskich miasto stało się stolicą republiki Transwalu. W 1901 roku miasto zostało zdobyte przez Brytyjczyków.

W roku 2002 rząd południowoafrykański rozpoczął ogólnokrajową zmianę nazw miast, których nazwy przypominały politykę apartheidu. Nazwany przez białych Pietersburg został więc przechrzczony w 2003 roku na obecną nazwę Polokwane. Nazwa ta pochodzi z języka pedi i oznacza w dosłownym tłumaczeniu "pewne miejsce".

Spółgłoska szczelinowa języczkowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [χ].Limpopo to południowoafrykańska prowincja położona na północy kraju. Zajmuje obszar 122 839 km², który jest zamieszkiwany przez 4 994 326 mieszkańców (2001). Stolica znajduje się w Polokwane. Nazwa została nadana w 2002 roku i pochodzi od rzeki Limpopo. Do 1994 roku obszar ten był częścią dawnej prowincji Transwal. Limpopo graniczy na północy z Botswaną i Zimbabwe na wschodzie z Mozambikiem. W północnej jej części znajduje się założony w 1898 roku Park Narodowy Krugera.

W roku 1984 Polokwane zamieszkiwało 79 000 ludzi (z których 14 000 stanowili biali). Obecnie miasto liczy 440 111 mieszkańców (2003).

Polokwane jest ośrodkiem wydobywczym diamentów. Dzięki położeniu na wysokości 1312 metrów miasto posiada przyjemny klimat z przeciętnymi temperaturami 27 °C w lecie i 20 °C w zimie. Liczba opadów w lecie oscyluje pomiędzy 400 a 600 mm.

Polokwane było jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 w RPA.

XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej były rozgrywane w Republice Południowej Afryki w dniach od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku. Mistrzem świata została Hiszpania, która w finale pokonała Holandię po dogrywce. Organizatorzy turnieju zajęli 3 miejsce w grupie i zostali pierwszymi w historii gospodarzami, którzy zakończyli udział w turnieju na pierwszej fazie rozgrywek.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Municipal Demarcation Board
 2. 2008/2009 Annual Report (ang.). City of Polokwane. s. 4. [dostęp 2010-06-15].
 3. Znaczenia nazw miast południowoafrykańskich
 4. Account Suspended, www.polokwane.org.za [dostęp 2018-04-19].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe), dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy, biali zaś 2%.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.
  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Petrus Jacobus Joubert (Piet Joubert , ur. 20 stycznia 1834 – zm. 28 marca 1900) – transwalski polityk, główny dowódca wojsk (1880-1900), prezydent Transwalu.

  Reklama