Polkowice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polkowicegmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, na części Wzgórz Dalkowskich, Doliny Szprotawy i Wysoczyzny Lubińsko-Chocianowskiej.

Komorniki (niem. Eichbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

Siedziba gminy to Polkowice.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 26 002 osoby. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku gminę zamieszkiwało 27 715 osób.

Historia[ | edytuj kod]

Gmina Polkowice z siedzibą władz we wsi Polkowice (do 1945 miasto) powstała po II wojnie światowej na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (tzw. II okręg administracyjny – Dolny Śląsk). 28 czerwca 1946 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu głogowskiego – weszła w skład nowo utworzonego woj. wrocławskiego. 6 lipca 1950 gmina wraz z całym powiatem głogowskim weszła w skład nowo utworzonego woj. zielonogórskiego.

Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.Gmina Lubin – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

Według stanu z 1 lipca 1952 gmina składała się z 14 gromad: Bądzów, Gaiki, Guzice, Jerzmanowa, Komorniki, Kurów Mały, Moskorzyn, Obiszów, Polkowice, Polkowice Dolne, Potoczek, Sucha Górna, Tarnówek i Trzebcz. 5 października 1954 z gminy Polkowice w powiecie głogowskim w woj. zielonogórskim wyłączono gromady Guzice, Komorniki, Trzebcz, Tarnówek, Moskarzyn, Polkowice, Polkowice Dolne i Sucha Górna włączając je do powiatu lubińskiego w woj. wrocławskim.

Sobin – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Liczy około 1000 mieszkańców. W ostatnich latach we wsi przybyło wielu nowych mieszkańców, głównie z miast: Polkowice, Lubin W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Gmina została zniesiona jesienią 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin.

1 stycznia 1967 Polkowice otrzymały prawa miejskie.

Gminę Polkowice reaktywowano 1 stycznia 1973 roku, tym razem w powiecie lubińskim w woj. wrocławskim. W jej skład weszło 19 sołectw: Biedrzychowa, Dąbrowa, Guzice, Jabłonów, Jędrzychów, Kazimierzów, Komorniki, Moskorzyn, Nowa Wieś Lubińska, Parchów, Pierzkowice, Pogorzeliska, Polkowice Dolne, Sobin, Sucha Góra, Szklary Górne, Tarnówek, Trzebcz i Żuków.

Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.Powiat polkowicki - powiat w Polsce (na północnym zachodzie województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Polkowice.

9 grudnia 1973 roku (z wejściem w życie od 4 października 1973) z gminy Polkowice wyłączono: a) wsie Jabłonów, Nowa Wieś Lubińska, Parchów i Pogorzeliska włączając je do nowo utworzonej gminy Chocianów, oraz b) wieś Szklary Górne włączając ją do gminy Lubin; do gminy Polkowice przyłączono natomiast wsie Barszów i Żelazny Most z gminy Rudna w tymże powiecie.

Gmina Jerzmanowa – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.Polkowice (niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3), na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie legnickim.

W 1999 roku znalazła się w nowo utworzonym powiecie polkowickim w województwie dolnośląskim.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.
Gmina Radwanice (dawn. gmina Jakubów) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Województwo wrocławskie – województwo ze stolicą we Wrocławiu, jedno z siedemnastu istniejących do reformy administracyjnej w 1975, ze stolicą we Wrocławiu.
Gmina Grębocice – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

Reklama