Politechnika Federalna w Zurychu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ETH Zürich Zentrum
ETH Dome.jpg

Politechnika Federalna w Zurychu (niem. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, ETHZ) – politechnika założona w 1854 w Zurychu.

Kopuła – sklepienie o kształcie czaszy, półkoliste, półeliptyczne, ostrołukowe lub cebulaste, oparte na murze lub bębnie budowane nad pomieszczeniami o planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp.Santiago Calatrava Valls (ur. 28 lipca 1951 w Walencji) – hiszpański architekt i inżynier budownictwa, który stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.

Ranking QS World University Rankings uważa Politechnikę Federalną w Zurychu za najlepszą politechnikę w Europie i jedną z najlepszych na świecie, zwłaszcza pod względem chemii, fizyki, elektroniki, mechaniki i informatyki. Należy do obszaru ETH i jest członkiem Ligi IDEA.

Oficjalne skróty nazwy w czterech językach narodowych:

Luigi Snozzi (ur. 29 lipca 1932 w Mendrisio) – szwajcarski architekt, w 1985 laureat Nagrody Beton 85, w 1993 laureat Nagrody Beton 93, Nagrody Wakkera (Monte Carasso) i Nagrody Prince of Wales in Urban Design Uniwersytetu Harvard, a w 2003 Nagrody Wakkera (Sursee).Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
 • ETHZ – Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (de)
 • EPFZ – École Polytechnique Fédérale de Zurich (fr)
 • SPFZ – Scuola Politecnica Federale di Zurigo(it)
 • SPFT – Scola Politecnica Federala da Turitg (rm)
 • Historia[ | edytuj kod]

  ETHZ została założona w 1854 przez Konfederację Szwajcarską, pierwotnie jako politechnika (Eidgenössische Polytechnische Schule). Pierwszy nabór studentów miał miejsce w 1855. Na początku swojej działalności składała się z sześciu wydziałów: architektury, inżynierii lądowej, mechanicznego, chemicznego, leśnictwa oraz interdyscyplinarnego wydziału matematyki, biologii, literatury i nauk społecznych.

  Otto Stern (ur. 17 lutego 1888 w Żorach (wówczas Sohrau), zm. 17 sierpnia 1969 w Berkeley) – niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla.Jan Weyssenhoff (ur. 27 listopada 1889 w Warszawie, zm. 11 sierpnia 1972 w Krakowie) – fizyk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, Jagielońskiego i Politechniki Lwowskiej, członek PAU i Polskiej Akademii Nauk, autor prac z dziedziny podstaw teorii względności, mechaniki kwantowej oraz statystyki fizycznej; działacz sportowy Cracovii, Wisły Kraków i PZPN.

  ETHZ jest politechniką federalną, grupującą szereg instytutów, znajdującą się pod bezpośrednią kontrolą Konfederacji Szwajcarii, w odróżnieniu od Uniwersytetu Zuryskiego, który podlega lokalnemu rządowi kantonu Zurych.

  Gmach główny ETHZ został wybudowany w latach 1861–1864 przez Gustava Zeunera. Architektem był Gottfried Semper, profesor architektury na ETHZ w tym czasie. Południowe skrzydło budynku zostało przeznaczone dla Uniwersytetu w Zurychu, dopóki nie został zbudowany jego gmach główny (1912–1914). W mniej więcej tym czasie, budynek ETHZ Sempera został rozbudowany o robiącą duże wrażenie kopułę.

  Elektrotechnika (inżynieria elektryczna) - dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.Hermann Staudinger (ur. 23 marca 1881 w Wormacji, zm. 8 września 1965 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki profesor chemii politechniki w Karlsruhe (1908-1912), Zurychu (1912-1921) i Fryburgu (od roku 1921).

  W 1909 program studiów na ETHZ został zmieniony.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pierre de Meuron Pierre (ur. 8 maja 1950 w Bazylei) – szwajcarski architekt, współzałożyciel biura Herzog & de Meuron, laureat Nagrody Pritzkera w 2001.
  Leopold Stjepan Ružička (właściwie Lavoslav Stjepan Ružička, ur. 13 września 1887 w Vukovarze, Austro-Węgry (ob. Chorwacja), zm. 26 września 1976 w Mammern, Szwajcaria) – profesor chemii organicznej uniwersytetu w Utrechcie (1926-1929) i politechniki w Zurychu (1929-1957), członek zagraniczny PAN (1959), członek honorowy PTCh (1965).
  Johannes Georg Bednorz (ur. 16 maja 1950 w Neuenkirchen) – niemiecki mineralog i fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali. Przyszedł na świat jako czwarte dziecko pochodzących ze Śląska Antona i Elisabeth Bednorzów. .
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Aldo Rossi (ur. 3 maja 1931 w Mediolanie, zm. 4 września 1997 tamże) – włoski architekt postmodernistyczny, publicysta i designer, w 1990 roku laureat Nagrody Pritzkera.
  Olgierd Wojciech Brzeski (ur. 19 lutego 1921 w Poznaniu, zm. 2 grudnia 2000 w Montrealu) – doktor chemii, założyciel Fundacji Brzeskich, honorowy obywatel Wrześni.
  Sługa Boży (łac. Servus Dei) – określenie stosowane w Kościele katolickim oznaczające osobę zmarłą, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny.

  Reklama