Polina Gagarina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polina Siergiejewna Gagarina (ros. Полина Сергеевна Гагарина; ur. 27 marca 1987 w Moskwie) – rosyjska piosenkarka, aktorka kina, telewizji i kompozytorka. Uczestniczka i zwyciężczyni projektu Star Factory-2 (2003). Reprezentantka Rosji na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku (2 miejsce).

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pierwszą klasę szkoły ogólnokształcącej ukończyła w Grecji, dokąd rodzice przeprowadzili się ze względu na grecki kontrakt matki Poliny, zawodowej tancerki baletowej. Dzięki pomieszkiwaniu w Grecji zna język grecki, posługuje się również angielskim. W 1993, po śmierci ojca Poliny, na krótko wróciła do Rosji, ponownie kontynuowała naukę w Atenach i po wakacjach 1994 zamieszkała wraz z babcią w Saratowie. Następnie wraz z matką przeprowadziła się do Moskwy, tam ukończyła szkołę muzyczną i rozpoczęła studia w MCHAT.

Konstantin Szotajewicz Meladze (ros. Константин Шотаевич Меладзе, gruz. კონსტანტინე მელაძე; ur. 11 maja 1963 w Batumi) – ukraiński kompozytor i producent muzyczny gruzińskiego pochodzenia, Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy (2012). Poprosi u obłakow – debiutancki album studyjny rosyjskiej piosenkarki Poliny Gagariny wydany 12 lipca 2007 roku nakładem wytwórni АРС Records.

W 2003 wzięła udział w drugiej edycji programu muzycznego Fabrika zwiozd, w którego trakcie zaśpiewała m.in. kilka utworów Maksima Fadiejewa. Po wygraniu talent show odmówiła pracy z muzykiem, a zamiast tego nawiązała współpracę z zespołem Playgirls. Niedługo po podpisaniu kontraktu płytowego z wytwórnią ARS Records grupa zakończyła działalność.

Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.
Polina Gagarina podczas występu na Big Love Show 2018 w Sankt-Petersburgu

W 2005 zajęła trzecie miejsce na festiwalu Nowa Fala w Jurmale. W 2007 wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany Poprosi u obłakow.

W 2008 wydała singiel „Komu, zaczem?”, który nagrała w duecie z Iriną Dubcową. W 2010 premierę miał jej drugi album studyjny pt. O siebie, a także singiel „Ja obieszczaju”.

W 2012 zaczęła współpracę z rosyjsko-gruzińskim producentem Konstantinem Meladzem, z którym nagrała cztery single: „Spiektakl okonczen”, „Niet”, „Nawiek” i „Szagaj”. Utwory zostały umieszczone na jej debiutanckim minialbumie zatytułowanym EP wydanym w 2015. W listopadzie 2014 wydała singiel „Day”.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).9 – trzeci studyjny album rosyjskiej piosenkarki Poliny Gagariny wydany 9 września 2016 roku nakładem wytwórni Gazgolder.

11 marca 2015 została ogłoszona reprezentantką Rosji z piosenką „A Million Voices” podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu. 19 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i przeszła do sobotniego finału. Zaśpiewała w nim jako 25. w kolejności i zajęła drugie miejsce z 303 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Estonii i Niemiec. Miesiąc wcześniej, w kwietniu wydała cover utworu „Kukuszka”, który nagrała na potrzeby oficjalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Bitwa o Sewastopol (ros. Битва за Севастополь). W lipcu zaprezentowała rosyjskojęzyczną wersję piosenki „A Million Voices” – „Milion gołosow”, a także wystąpiła w towarzystwie chóru dziecięcego pod dyrekcją Walerija Giergijewa podczas ceremonii losowania grup do eliminacji strefy UEFA do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Basta (ros. Ба́ста), znany także jako Noggano (ros. Ноггано), właściwie Wasilij Michaiłowicz Wakulienko (ros. Василий Михайлович Вакуленко; ur. 20 kwietnia 1980 w Rostowie nad Donem) – rosyjski raper i producent muzyczny.

W 2015 i 2016 była jurorką czwartej i piątej edycji programu Gołos. 9 września 2016 wydała trzeci album studyjny pt. 9. Promowała go singlami: „Day”, „Tancuj so mnoj” i „Stanu solncem”. Również w 2016 zaśpiewała gościnnie w utworze Bastego „Angieł wiery”, który został wydany 2 grudnia. 24 marca 2017 wydała singiel „Dramy bolsze niet”. W 2018 razem z Jegorem Kridem nagrała piosenkę „Komanda 2018”, która została wybrana na oficjalny hymn Mistrzostw świata w piłce nożnej 2018 organizowanych w Rosji. Od 2019 uczestniczy w programie Singer 2019 emitowanym w chińskiej telewizji Hunan.

Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny (ros. Московский Художественный академический театр им. М. Горького, MXAT, Moskowskij chudożestwiennyj akademiczeskij tieatr im. M. Gorˈkogo, MChAT, właściwie Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny im. Maksyma Gorkiego) – teatr założony w 1898 r. przez Władimira Niemirowicza-Danczenkę i Konstantego Stanisławskiego jako Moskiewski Teatr Artystyczny (ogólnie dostępny) – ros. Московский художественный (общедоступный) театр, Moskowskij chudożestwiennyj (obszczedostupnyj) tieatr (MChT. Powstanie MChT zainicjowało spotkanie jego założycieli: K. Stanisławskiego i W. Niemirowicza-Danczenki 19 czerwca 1897 r. w restauracji "Sławiańskij bazar".
Saratów (ros. Саратов) – miasto w Rosji, port rzeczny nad Wołgą. Liczy prawie 827,2 tys. mieszkańców (styczeń 2010). Zespół miejski obejmuje 1,115 mln mieszkańców. Stolica obwodu saratowskiego. W latach 1797-1928 stolica guberni saratowskiej Imperium Rosyjskiego i RFSRR.
W eliminacjach do MŚ 2018 ze strefy UEFA wezmą udział 54 narodowe reprezentacje europejskie, które będą walczyć o 13 miejsc w 9 grupach. Eliminacje będą trwały od 4 września 2016 do 10 października 2017. Baraże odbędą się w dniach od 9 do 11 listopada 2017 (I mecze) oraz od 12 do 14 listopada 2017 (rewanże). Losowanie grup eliminacyjnych odbyło się 25 lipca 2015 r. w Sankt Petersburgu.
Bitwa o Sewastopol (ukr. Незламна, ros. Битва за Севастополь) – ukraińsko-rosyjski dramat wojenny z 2015 roku w reż. Siergieja Mokrickiego. Film przedstawia historię wojennej drogi radzieckiej snajperki Ludmiły Pawliczenko na tle pierwszych dni agresji Niemiec na ZSRR i oblężenia Sewastopola w czasie II wojny światowej.
Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Public Television of Armenia (ARMTV).
Walerij Abisałowicz Giergijew (ros. Вале́рий Абиса́лович Ге́ргиев, ur. 2 maja 1953 w Moskwie) – rosyjski dyrygent.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.

Reklama