• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poligon Nevada

  Przeczytaj także...
  National Atomic Testing Museum w Paradise (jednostka osadnicza na południe od Las Vegas), poświęcone jest historii Poligonu Nevada. Zostało otwarte w marcu 2005 roku. Zbiory dokumentują testy atomowe od 21 stycznia 1951 roku do czasów współczesnych. Pomiędzy eksponatami znajduje się Teatr Godziny Zero – symulacja próbnego wybuchu atmosferycznego.Strefa Sił Powietrznych Nellis – obszar leżący w Nevadzie na południu hrabstwa Nye, południowym zachodzie hrabstwa Lincoln i północnych-zachodzie hrabstwa Clark. Jest największym tego typu obszarem w Stanach Zjednoczonych o powierzchni 14 200 km². W dokumentach figuruje jako Poligon Doświadczalny i Treningowy Nellis. Znajduje się tutaj Poligon Nevada, należący do Amerykańskiego Departamentu Energii Atomowej.
  Sandia National Laboratories jest amerykańskim instytutem naukowo badawczym zajmującym się badaniami naukowymi oraz opracowywaniem technologii w dziedzinie energii i broni nuklearnych. Sandia jest instytutem federalnym Rządu Stanów Zjednoczonych, na zlecenie jednak Departamentu Energii USA, zarządzany jest przez Sandia Corporation, będącą częścią koncernu Lockheed Martin
  Listopad 1951 roku, próba jądrowa na poligonie Nevada Test Site w ramach Operacji Buster–Jangle. Próba ładunku „Dog” o sile rażenia 21 kiloton. Były to pierwsze amerykańskie ćwiczenia w terenie przeprowadzone na lądzie; widoczne oddziały wojskowe znajdują się w odległości 9,7 km od centrum eksplozji.
  Lokalizacja.

  Poligon Nevada (ang. Nevada Test Site) – poligon atomowy leżący około 105 km na północny zachód od Las Vegas w hrabstwie Nye na obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. Zarządzany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

  Poligon atomowy (nuklearny, jądrowy) – teren przeznaczony i specjalnie przygotowany do przeprowadzania testów z bronią jądrową. Poligony takie zakładano w okolicach mało zaludnionych, np. pustyniach, samotnych wyspach na oceanach. Przeważająca część poligonów atomowych znajdowała się na półkuli północnej, na której zamieszkuje większość ludności naszej planety. Mimo że w chwili obecnej większość z nich już nie funkcjonuje, obszary te są do dzisiaj bardzo skażone.Mila – dawna jednostka długości o różnej wartości, zależnej od rejonu i okresu. Nazwa pochodzi z łac. mille – tysiąc. Początkowo mila oznaczała 1000 kroków podwójnych.

  Powstał 11 stycznia 1951 roku w celu testowania broni jądrowej. W przybliżeniu, 3500 km² pustyni i górzystego terenu. Badania rozpoczęły się od zrzucenia bomby o wagomiarze jednej kilotony na Frenchman Flat 27 stycznia tego samego roku. Wykonano tu wiele znanych rejestracji i zdjęć wybuchów nuklearnych. Na potrzeby wojska wybudowano tu:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.
 • 1100 budynków,
 • 400 mil (643 km) dróg asfaltowych,
 • 300 mil (482 km) dróg gruntowych,
 • 10 lądowisk dla helikopterów,
 • 2 pasy startowe.
 • W latach 1951–1992 przeprowadzono 925 eksplozji jądrowych z czego 825 podziemnych (sejsmografy wskazują, że mogło być ich więcej). Jest najważniejszym ze wszystkich amerykańskich poligonów. Tylko 129 testów przeprowadzono w innych miejscach (m.in. Pacific Proving Grounds na Wyspach Marshalla).

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Los Alamos National Laboratory - laboratorium naukowe położone w pobliżu miasteczka Los Alamos w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Organizacyjnie podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. W pracach badawczych współpracuje z Uniwersytetem Kalifornijskim. Zatrudnia ponad 9000 pracowników, a jego roczny budżet to około 2,2 mld dolarów. Ośrodek prowadzi badania nad wieloma dziedzinami nauki, między innymi nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Jego rola w badaniach nad bronią nuklearną skupia się głównie na przeprowadzaniu komputerowych symulacji wybuchów jądrowych. Znajduje się tu superkomputer Roadrunner, który w 2008 roku jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął wydajność ponad 1 PFLOPS.

  Na południu znajduje się miasteczko Mercury, w którym są laboratoria Los Alamos, Lawrence Livermore i Sandia National Laboratories. Yucca Mountain jest wygodnym miejscem do przechowywaniach odpadów promieniotwórczych. Od roku 2004 oferowane są wycieczki osób cywilnych po bezpiecznych miejscach. Zakazany jest handel i zbieranie pamiątek.

  Poligon wojskowy - zamknięty teren wojskowy używany do ćwiczeń i manewrów wojskowych, przeprowadzania testów broni oraz opracowywania i testowania taktyki wojskowej. Nazwa wywodzi się od zamkniętego na potrzeby wojska obszaru, najczęściej w kształcie wielokąta (ang. polygon). Pierwsze poligony wojskowe zaczęto tworzyć na potrzeby armii pruskiej pod koniec XVIII w.Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.

  2 czerwca 2006 roku postanowiono rozpocząć testowanie broni konwencjonalnej (Divine Strake). Mimo poparcia George’a W. Busha, Kongres Stanów Zjednoczonych jest niechętny finansowaniu prób atomowych, do czego przychylają się także rządy stanowe Nevady i Utah. Decyzją Kongresu, operacja została bezterminowo zawieszona.

  Operacja Buster-Jangle - siódma seria amerykańskich testów broni atomowej, która odbyła się pod koniec 1951 roku na Poligonie atomowym w Nevadzie. Buster-Jangle była pierwszą wspólną operacją Departamentu Obrony oraz Laboratorium Los Alamos. W testach uczestniczyło 6500 amerykańskich żołnierzy.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Operacja Doorstep (1953) – manekiny przeznaczone do testów (przed odpaleniem ładunku).

 • Operacja Doorstep (1953), lekko uszkodzony drewniany dom po eksplozji.

 • Operacja Doorstep (1953), ruiny drewnianego domu po eksplozji.

 • Operacja Doorstep (1953), próbny samochód przed eksplozją.

  Hrabstwo Nye przecina środkową część stanu Nevada. W roku 2004 liczba mieszkańców wynosiła 46 714. Stolicą jest Tonopah.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Operacja Doorstep (1953), manekiny w przybudówce piwnicznej przed eksplozją.

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • National Atomic Testing Museum
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ogólny widok na poligon – Google Maps
 • Ogólny widok na poligon (z komentarzami) – Wikimapa
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sedan – krater powstały w wyniku próbnej eksplozji nuklearnej o nazwie Sedan znajdujący się na poligonie atomowym w stanie Nevada. Krater jest widoczny z orbity okołoziemskiej gołym okiem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Odpady promieniotwórcze – odpady stałe, ciekłe lub gazowe, zawierające substancje promieniotwórcze lub skażone tymi substancjami. Utylizacja i składowanie odpadów promieniotwórczych jest obecnie najważniejszym problemem energetyki jądrowej.
  Departament Energii Stanów Zjednoczonych lub ang. The United States Department of Energy (DOE) – to urząd federalny Stanów Zjednoczonych Ameryki zajmujący się problemami energii i bezpieczeństwa materiałów nuklearnych. Do zadań DOE należą: amerykański program broni nuklearnych, produkcja reaktorów atomowych dla amerykańskiej floty, oszczędność energii, badania w zakresie energii, odpady promieniotwórcze, i krajowa produkcja energii.
  Cywil (łac. civilis, obywatelski) – potoczne określenie osoby niebędącej w czynnej służbie różnych uzbrojonych formacji mundurowych.
  Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
  Sejsmograf (gr.) – urządzenie do wykrywania i rejestracji drgań skorupy ziemskiej (przemieszczeń i wielkości) wywołanych wstrząsami naturalnymi lub sztucznymi.
  Lawrence Livermore National Laboratory – jeden z czołowych amerykańskich instytutów naukowo badawczych w zakresie nauk stosowanych. Znajduje się w Livermore w stanie Kalifornia. Jest częścią National Nuclear Security Administration (NNSA), istniejącej w ramach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Od swojego założenia w 1952 do września 2007 instytut zarządzany był przez Uniwersytet Kalifornijski, aktualnie zaś na zlecenie Departamentu Energii zarządza nim Lawrence Livermore National Security, organizacja partnerska utworzona przez Uniwersytet Kalifornijski, firmy Bechtel, Babcock & Wilcox, URS, oraz Battelle Memorial Institute wraz z Texas A&M University System.
  Broń jądrowa – rodzaj broni masowego rażenia wykorzystującej wewnątrzjądrową energię wydzielaną podczas niekontrolowanej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu – broń atomowa) lub reakcji termojądrowej syntezy lekkich pierwiastków z wodoru – bomba wodorowa – o sile wybuchu znacznie większej od broni atomowej. Podobnie do każdego innego rodzaju broni, broń jądrowa jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Według jednak amerykańskiego Departamentu Obrony, bronią jądrową jest kompletne urządzenie w jego zamierzonej ostatecznej konfiguracji, które po zakończeniu procedur i procesów uzbrojenia, fuzji oraz sekwencji odpalenia, zdolne jest do produkcji zamierzonej reakcji nuklearnej oraz uwolnienia energii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.841 sek.