Polidaktylia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polidaktylia (polydaktylia) (gr. polýs – wiele, mnogi; dáktylos – palec) – wada wrodzona polegająca na obecności dodatkowego palca bądź palców, najczęściej I lub V.

Anna Boleyn (ur. 1501/1507, zm. 19 maja 1536) – druga żona króla Henryka VIII Tudora, koronowana w 1533 r. na królową Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

Dodatkowe palce mogą być cechą zaburzeń chromosomowych (np. zespół Pataua), zaburzeń monogenowych autosomalnie dominujących lub o etiologii nieznanej. Polidaktylia może być wadą izolowaną lub stanowić część obrazu klinicznego wielu zespołów wad wrodzonych. Wśród rasy kaukaskiej jeden lub więcej dodatkowych palców stwierdza się u 1:2000 ludzi. Wada ta występuje 10 razy częściej u czarnoskórych niż u białych. Ogólna częstość występowania to 1:25000, co sprawia, że jest to najczęściej występująca wada kończyn górnych. Niekiedy występuje łącznie z palcozrostem (syndaktylia).

Zespół Pataua (ang. Patau syndrome) – zespół wad wrodzonych spowodowany trisomią chromosomu 13 (kariotyp 47,XX,+13 albo 47,XY,+13).Kapitan – lider drużyny piłkarskiej. Funkcję kapitana często pełni osoba, która jest najbardziej doświadczona lub ma największy autorytet wśród piłkarzy danej drużyny. Kapitana najczęściej wybierają na sezon inni członkowie drużyny lub jest on wyznaczany przez trenera. Kapitana można odróżnić od innych dzięki kontrastowej opasce na rękawie.
 • Polidaktylia lewej ręki

 • Polidaktylia prawej ręki

 • Polidaktylia lewej stopy

 • Polidaktylia prawej stopy

 • Polydaktylia u 27-letniego mężczyzny; w palcu nie ma stawów, przez co pozbawiony jest możliwości ruchu

 • Polidaktylia u kota – zwierzę ma u stóp 23 palce

  Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii (od 21 kwietnia 1509 do końca życia), lord Irlandii (1494–1542), król Irlandii (1542–1547), drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Doprowadził w latach 20. i 30. XVI wieku do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia niezależnego Kościoła anglikańskiego; za jego panowania dokonano kasaty klasztorów. Zasłynął 6 małżeństwami oraz ścinaniem głów niektórych swoich małżonek.Henryk II Pobożny (ur. 1196/1207, zm. 9 kwietnia 1241) – książę śląski, krakowski i wielkopolski 1238–1241 (do 1239 tylko w południowej Wielkopolsce po linię rzeki Warty). Przez cały okres panowania nad ziemią kaliską i wieluńską (rudzką) sprawował wyłącznie opiekę nad małoletnimi książętami. W latach 1238–1239 rządził w księstwie opolskim i był regentem w sandomierskim. W 1238 odziedziczył po ojcu księstwo krakowskie. Kontynuował starania o koronę królewską. W czasie najazdu mongolskiego w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich. Poległ w bitwie pod Legnicą. W diecezji legnickiej rozpatruje się możliwość jego beatyfikacji.
 • Znani ludzie z polidaktylią[ | edytuj kod]

 • Henryk II Pobożny
 • Władysław III Warneńczyk
 • Anna Boleyn – druga żona króla Anglii, Henryka VIII (informacja niepewna)
 • Hrithik Roshan – współczesny aktor z Bollywood
 • Gemma Arterton – współczesna brytyjska aktorka. Zoperowane we wczesnym dzieciństwie.
 • Raúl González Blanco – piłkarz (wieloletni kapitan Realu Madryt)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Syndaktylia
 • Polidaktylia bazalnych czworonogów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Opracowanie zbiorowe pod redakcją prof. dr. hab. Gerarda Drewy, Podstawy genetyki, ISBN 83-85564-60-8.

  Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Ręka (łac. manus) - dystalna część kończyny górnej naczelnych składająca się z trzech, licząc od części proksymalnej, odcinków:Władysław III Warneńczyk (ur. 31 października 1424 w Krakowie, zm. 10 listopada 1444 pod Warną) – król Polski i najwyższy książę litewski od roku 1434, król Węgier jako I. Ulászló od 1440, starszy syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Na tronie Litwy Władysław nie zasiadł, księciem litewskim obwołano jego młodszego brata, Kazimierza Jagiellończyka.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polidaktylia wczesnych czworonogów – występowanie powyżej 5 palców na rękach i stopach jako stan prawidłowy u pierwszych czworonogów. U tych w znacznym stopniu wodnych stworzeń nie oznacza to polidaktylii w sensie medycznym, jako zaburzenia rozwojowego polegającego na wytworzeniu się większej niż typowa dla danego gatunku liczbie palców. Stanowi to rezultat wczesnej ewolucji kończyn, zakończonych raczej płetwami niż palcami.
  Hrithik Roshan (Devanagari: ऋतिक रोशन), właściwie Hrithik Rakesh Nagrath (ur. 10 stycznia 1974 w Bombaju) – współczesny aktor bollywoodzki, kulturysta. Wywodzi się z hinduskiej rodziny filmowej: jego rodzicami są aktorka Pinky oraz reżyser i aktor Rakesh Roshan, dziadkiem natomiast kompozytor muzyki filmowej, Roshan. 20 grudnia 2000 roku ożenił się z muzułmanką Suzanne Khan (sam jest hinduistą), z którą ma dwóch synów: Hrehaana (ur. 28 marca 2006 r.) i Hridhaana (ur. 1 maja 2008 r.). Otrzymał 12 nagród i 8 nominacji do nagród.
  Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy powstały w 1902 roku. Słynie głównie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, dziewięć razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. Od 1947 roku drużyna ta rozgrywa domowe spotkania na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć byłego prezesa, za czasów którego klub zdobył najwięcej trofeów.
  Gemma Christina Arterton (ur. 2 lutego 1986 w Gravesend) – brytyjska aktorka. Wystąpiła w takich filmach jak Dziewczyny z St. Trinian , 007 Quantum of Solace, gdzie zagrała agentkę MI6 Strawberry Fields oraz w produkcji Disneya Książę Persji: Piaski Czasu.
  Bollywood – umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Nie ma jednoznacznego twórcy tej nazwy, bowiem są 4 osoby, które pretendują do miana twórcy terminu „Bollywood": Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De oraz H.R.F. Keating.
  Syndaktylia (łac. syndactylia, ang. syndactyly, z gr. συν- = "razem" + δακτυλος = "palec") – wrodzona wada polegająca na zrośnięciu dwóch lub więcej palców dłoni i (lub) stopy. Powodowana jest niezajściem apoptozy.
  Staw (łac. articulatio) – ruchome połączenie między składnikami szkieletu, zewnętrznego lub wewnętrznego (→połączenia kości). Stawy występują u stawonogów (Arthropoda) oraz kręgowców (Vertebrata). U tych ostatnich stawy są określane, ze względu na specyficzną budowę, jako połączenia maziowe (juncturae synoviales). W stawach (tak jak w łożyskach wielu maszyn) największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe kości pokryte są bardzo odporną na ścieranie chrząstką szklistą.

  Reklama