Poli(alkohol winylowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poli(alkohol winylowy) (PVA, PVAL lub PVOH z ang. polyvinyl alcohol) to polimer winylowy o wzorze [−CH2−CH(OH)−]n. Formalnie jest polimerem alkoholu winylowego, jednak otrzymywany jest z poli(octanu winylu).

ResearchGate to międzynarodowy, bezpłatny serwis społecznościowy, skierowany do naukowców wszystkich dyscyplin. Na portalu zarejestrowało się ponad 1,4 miliona użytkowników ze 196 państw. ResearchGate został założony w 2008 roku przez Ijada Madischa i Sörena Hofmayera, studentów medycyny. Siedziba firmy znajduje się w Berlinie.Polimery (gr. polymeres - wieloczęściowy, zbudowany z wielu części) – substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami.

Stosowany jest jako składnik klejów, lakierów, apretur włókienniczych, do wyrobu aparatury chemicznej, jako stabilizator farb emulsyjnych, zagęszczaczy farmaceutycznych, do produkcji rękawic ochronnych, nici chirurgicznych, folii, płyt i rur odpornych na działanie benzyny, olejów, także do wyrobu włókien.

Jest również półproduktem do produkcji poliacetali.

Stosowany jest ponadto w farmaceutyce jako substancja czynna w kroplach do oczu.

Jest cieczą nienewtonowską.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nam-Jeong Kim, Non-Newtonian Rheological Properties of Poly(vinyl alcohol) hydrogel, ResearchGate, styczeń 2009.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Polymer Handbook, J. Brandrup, E. H. Immergut, E. A. Grulke (red.), Willey VCH, 2003, ​ISBN 978-0-471-47936-9
  • Reklama