• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pole karne

  Przeczytaj także...
  Rzut wolny – sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Rzut karny – rzut bezpośredni w piłce nożnej wykonywany z odległości 11 m od bramki (w systemie anglosaskim z 12 jardów) przez gracza drużyny przeciwnej.
  Rzut karny

  Pole karne na boisku do piłki nożnej wyznacza się na każdej linii bramkowej w następujący sposób:

  Dwie linie wytycza się pod kątem prostym do linii bramkowej, w odległości 16,5 m (18 jardów) od wewnętrznej strony każdego słupka bramki. Te linie rozciągają się na polu gry na odległość 16,4592 m i ich końce połączone są linią równoległą do linii bramkowej. Powierzchnia ograniczona tymi liniami i linią bramkową jest polem karnym. Linie (ok. 12 cm) tworzące pole karne również stanowią jego powierzchnię.

  Wewnątrz każdego pola karnego wyznacza się punkt karny w odległości 11 m (ściślej: 10,97 m = 12 jardów) od punktu środkowego pomiędzy słupkami bramkowymi (3,66 m (4 jardy) od słupka) i w równej odległości od nich. Łuk koła o promieniu 9,15 (10 jardów), którego środkiem jest punkt karny wyznacza się na zewnątrz pola karnego.

  Powierzchnię pola karnego (wraz z szerokością linii i słupków bramkowych równą po 12 cm) obliczymy w ten sposób:

  7,32 m – odległość pomiędzy słupkami bramkowymi 16,5 m – odległość od zewnętrznej części słupków do wewnętrznej strony linii bramkowej 12 cm (0,12 m) – szerokość słupków bramkowych 12 cm (0,12 m) – szerokość linii

  Specyfika pola karnego polega na tym, że w jego obrębie bramkarz drużyny broniącej może zagrywać piłkę ręką. Poza tym, za przewinienie na graczu drużyny atakującej karane rzutem wolnym bezpośrednim, w obrębie pola karnego sędzia dyktuje rzut karny.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Półkole pola karnego
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.