Pole golfowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pole golfowe we Włoszech
Chopin Golf Szczytna w Szczytnej

Pole golfowe – obszar o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów, porośnięty przystrzyżoną trawą o różnej wysokości, służący do gry w golfa wedle obowiązujących w niej zasad. Znajduje się na nim 9 (pole małe) lub 18 (pole pełnowymiarowe) kolejno ponumerowanych i odpowiednio rozmieszczonych dołków. Każdy dołek ma określoną liczbę wymaganych uderzeń (tzw. PAR), które wynosi (w zależności od długości dołka) 3, 4 lub 5. Liczbę PAR poszczególnych dołków sumuje się w PAR danego pola. Każdy z dołków ma przydzielony tzw. Stroke Index (zakres od 1 do 18), czyli liczbę określającą różnicę w trudności rozgrywania pomiędzy graczem scratch a graczem bogey.

Melex – niewielki pojazd elektryczny napędzany silnikiem elektrycznym, produkowany przez firmę o tej samej nazwie od 1971 roku w Mielcu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Standardowe pole golfowe składa się z kilku różnych części służących do gry, charakteryzujących się innym poziomem przystrzyżenia trawy:

 • rough - obszar "dzikiej trawy" poza obszarem gry,
 • semi-rough - obszar trawy średniej długości, zwanej po prostu "uregulowanym roughem " w postaci wąskich pasów wzdłuż fairwaya",
 • fairway - trawa mająca zwykle od 0,5 do 2 cm długości, będąca głównym torem gry.
 • fringe - trawa o połowie długości trawy fairway a dłuższa od green, zwykle pierścień szer. ca 2' wokół greenu.
 • green - obszar charakteryzujący się bardzo krótko przystrzyżoną trawą (mniej niż 5 mm), na którym znajduje się flaga i dołek.
 • tee - obszar startowy na początku każdego dołka.
 • Wokół pola golfowego i na jego terenie, biegną zazwyczaj dróżki dla wózków golfowych i pojazdów typu melex, którymi poruszają się golfiści i obsługa pola. Obszar gry urozmaicany bywa różnego rodzaju przeszkodami dla grających, do których należą:

  Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.Banner, baner (z ang. sztandar, transparent) – forma reklamy, komunikatu lub innego przekazu. Najczęściej jest to wydrukowany na płachcie materiału przekaz informacyjny lub reklamowy.
 • sand bunkers - przeszkody z piaskiem,
 • water hazards - przeszkody wodne.
 • Samo pole, jak i przeszkody, ograniczone są kolorowymi, drewnianymi palikami: wodne - czerwonymi i żółtymi, granice pola - białymi. Ponadto na polu golfowym znajdują się tablice zawierające informacje na temat danego dołka, myjki do piłek, kosze na śmieci, ławeczki oraz bannery reklamowe rozmieszczone zazwyczaj wokół obszaru tee.

  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.Szczytna (do 1945 niem. Rückers) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szczytna. Położone jest u podnóża Gór Stołowych, nad Bystrzycą Dusznicką.

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wózek golfowy - niewielki pojazd służący golfistom do przemieszczania się po polu golfowym z wyposażeniem ułatwiającym transport akcesoriów niezbędnych do gry. Najczęściej jest to pojazd o napędzie elektrycznym.
  Obiekt sportowy – samodzielny, zwarty zespół urządzeń terenowych oraz budynków przeznaczonych do celów sportowych.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Pole golfowe w Toruniu (Tatfort Golf Club) – obszar porośnięty przystrzyżoną trawą o różnej wysokości, służący do gry w golfa w Toruniu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama