Pole biwakowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oberówka (woj. małopolskie)
Jezioro Sitno Moczydelskie (woj. zachodniopomorskie)
Pole namiotowe na Przystanku Woodstock (woj. lubuskie)

Pole biwakowe (pole namiotowe) – miejsce ogrodzone, umożliwiające nocleg w namiocie, które nie jest strzeżone. Na polu biwakowym znajdują się punkty poboru wody pitnej, podstawowe urządzenia sanitarne i tereny rekreacyjne. Pola biwakowe zapewniają m.in. zbiorową umywalnię i szalety.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy o powierzchni 239,8291 km² znajdujący się na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Siedziba administracyjna parku mieści się w Gorzowie Wielkopolskim.Schronisko turystyczne – budynek przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku większości obiektów – bazę noclegową i gastronomiczną oraz czasami dodatkowe usługi: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych itp.

Według danych GUS-u w 2008 roku w Polsce było 232 pól biwakowych. W ciągu całego 2008 roku ze wszystkich pól biwakowych w Polsce, skorzystało 98 382 osób, z czego 9,2% stanowili turyści zagraniczni. Połowa wszystkich turystów korzystała z pól biwakowych w sierpniu.

Studenckie bazy namiotowe – miejsca zapewniające podstawowe warunku obsługi turystów. Bazami opiekuje się PTTK poprzez Komisję Akademicką Zarządu Głównego PTTK.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • obozowisko turystyczne
 • kemping
 • studenckie bazy namiotowe
 • schronisko turystyczne
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grzegorz Gołembiewski (red.): Kompendium wiedzy o turystyce. Warszawa-Poznań: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 266. ISBN 83-01-13617-0.
  2. Turystyka w 2008 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009-08-12, s. 72, 76, 93, 95. ISSN 1425-8846.
  Kemping – obiekt turystyczny położony na większym terenie, ogrodzony i strzeżony, na którym goście zatrzymują się na pobyt w namiotach, samochodach kempingowych i przyczepach kempingowych, ale mogą także korzystać z pawilonów, domków turystycznych lub innych obiektów stałych. Kempingi umożliwiają przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów.Oberówka – polana i pole namiotowe w Gorcach. Znajdują się w Koninkach, w dolinie potoku Turbacz (dopływ Koninki), w odległości ok. 300 m od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Tobołów. Pole namiotowe znajduje się na otoczonej z wszystkich stron lasem polanie. Polana ma powierzchnię 0,40 ha i położona jest na wysokości 670-680 m n.p.m. Dawniej była koszona i wypasana, dzięki czemu zachowała się na niej duża różnorodność gatunkowa roślin. Wschodnia część polany to tzw. łąka ostrożeniowa, w której z rzadszych gatunków roślin występują storczyki: storczyk plamisty i kruszczyk szerokolistny. Na suchych miejscach występuje dziewięćsił bezłodygowy (wszystkie te gatunki są prawnie chronione). Dominującą trawą jest mietlica pospolita, wśród której licznie zakwita dzwonek rozpierzchły. Częsty jest również pięciornik złoty. Wczesną wiosną zakwitają na polanie krokusy, później zakwita masowo pierwiosnek wyniosły. Na dolnym skraju polany znajduje się nieduży staw umożliwiający rozród płazom.
  Warto wiedzieć że... beta

  Główny Urząd Statystyczny, GUS – centralny organ administracji państwowej podległy Prezesowi Rady Ministrów zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa (ustawa o statystyce publicznej oraz ogłaszany corocznie Program Badań Statystycznych). Dane mogą być udostępniane tylko w formie zagregowanej (opracowanej), która uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów (tajemnica statystyczna).

  Reklama