Polana (Beskid Niski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polana (651 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego.

Nowy Żmigród (do 1968 Żmigród Nowy) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród. Liczy ok. 1,4 tysiąca mieszkańców. Dawniej posiadał prawa miejskie nadane w 1625 roku.Dania (Kaczalnik, Halka 696 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Jest najwyższym wierzchołkiem grzbietu Łysej Góry i Polany. Zachodnie stoki schodzą do Myscowej. Południowe odgałęzienie graniczy z Kiczerą (646 m n.p.m.). Wschodnie stoki opadają w kierunku doliny potoku Iwielka i wsi Chyrowa. Północne stoki schodzą do wsi Iwla przy drodze Dukla-Nowy Żmigród. Szczyt jest zalesiony.

Wierzchołek jest zalesiony. Z polan na południowo-wschodnim stoku rozległe widoki ku pasmu granicznemu. Na zachodzie sąsiaduje z Danią (696 m n.p.m.), południowe stoki schodzą do Myscowej. Na wschodzie grzbiet łączy się z Łysą Górą (641 m n.p.m.). Północne zbocza schodzą do drogi Dukla-Nowy Żmigród, między wsiami Iwla a Łysa Góra.

Dukla – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dukla. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego. Miasto położone nad Jasiołką, u podnóża góry Cergowej (716 m n.p.m.) na północnym skraju Beskidu Niskiego, 17 km od granicy ze Słowacją.Władysław Maria Antoni Krygowski (ur. 28 stycznia 1906 r. w Krakowie, zm. 4 kwietnia 1998 r. tamże) – prawnik, adwokat, pracownik i działacz polskich organizacji turystycznych, publicysta, znawca polskich Karpat, autor przewodników górskich i książek poświęconych górom, jeden z najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej turystyki górskiej i kształtowania jej etosu.

Szlaki piesze:

 • szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki. Trasa: – KątyGrzywacka Góra (567 m n.p.m.) – Łysa Góra (641 m n.p.m.) – Polana (651 m n.p.m.) – Dania (696 m n.p.m.) – Chyrowa – Pustelnia Św. Jana z Dukli
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Władysław Krygowski Beskidy.Beskid Niski Pogórze Ciężkowickie i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1967 (II wyd. 1977), s. 302-306
 • Beskid Niski. Mapa turystyczna wyd. ExpressMap, Warszawa, 2009 ​ISBN 978-83-60120-21-7
 • Paweł Luboński, Wojciech Krukar, Stanisław Kryciński, Beskid Dukielski, Pruszków: wyd. Rewasz, 1999, s. 69-72, ISBN 83-85557-62-8, OCLC 830307402.
 • Wojciech Krukar, Paweł Luboński i in., Beskid Niski: Przewodnik dla prawdziwego turysty, Wydawnictwo Rewasz, Pruszków 2007, ​ISBN 978-83-89188-63-2
 • Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan z Dukli (ur. ok. 1414 w Dukli, zm. 29 września 1484 we Lwowie) – polski święty katolicki, pustelnik, franciszkanin, pod koniec życia w surowszej gałęzi zakonu: bernardynach.
  Grzywacka Góra nad Kątami (567 m n.p.m.) – szczyt w zachodniej części Beskidu Niskiego, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Na jej wierzchołku stoi krzyż milenijny z platformą widokową. Ze szczytu rozciąga się panorama w wielu kierunkach.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Iwla – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, w dolinie Iwełki (Iwelki) dopływie Wisłoki, przy drodze Dukla - Nowy Żmigród, i na stokach wzgórza Iwli.
  Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.
  Łysa Góra (641 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego, nad prawym brzegiem Wisłoki, na południowy zachód od wsi o tej samej nazwie. Znajduje się na grzbiecie pomiędzy Grzywacką Górą a Polaną.

  Reklama