• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokrycia dachowe

  Przeczytaj także...
  Blachodachówka - stalowe pokrycie dachowe produkowane z ocynkowanych blach stalowych o grubości 0,4-1,25mm, powlekanych powłokami organicznymi o grubości od 25μm (powłoki poliestrowe) do 200μm (plastizol). Pośród powłók ochronnych stosowane są m.in: poliestr, PVDF, TC 50, PRELAQ 50, pural lub plastizol. Waga 1 m pokrycia waha się od 4,2 - 6,5kg. Stosowane są na pokrycia o nachyleniu minimum 9-12. Układa się je na drewnianych łatach. W przypadku mocowania na łatach stosuje się rozstaw 35 lub 40cm. Arkusz blachodachówki to średnio 6m dachu. Łaty przytwierdza się od dołu połaci stosując wkręty samowiercące ze specjalnymi kapturkami uszczelniającymi. Trwałość blachodachówki to średnio 30-50lat. Wióry osikowe- to najpopularniejszy typ pokrycia dachowego stosowanego przy układaniu dachów wiórowych. Są to zazwyczaj miniaturowe strugane deseczki wykonywane z drewna osikowego. Popularność akurat tego typu drewna wynika z tego że wolno wchłania ono wodę i swoim zapachem odstrasza szkodniki. Trwałość wiórów wzmacnia dodatkowo specjalny sposób ich wykonania wzdłuż włókien drewna.
  Zielony dach – (dach odwrócony) to specjalne pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw struktury z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym dozwolone jest sadzenie roślin. Inwestycja w ten rodzaj pokrycia wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze specyfiki jego instalacji na dachu. O opłacalności inwestycji w tego typu rozwiązanie świadczą jego liczne zalety ekologiczne.

  Pokrycie dachowe – zewnętrzna warstwa dachu, narażona na działanie warunków atmosferycznych. Pokrycia można wykonać zarówno z materiałów naturalnych oraz sztucznych różniących się od siebie wieloma charakterystykami.

  Łupek serycytowy – skała metamorficzna powstała z niewielkiego przeobrażenia łupka ilastego bądź mułowca w warunkach niskich temperatur (200–400°C) i niezbyt wysokich ciśnień (bardzo niski i niski stopień metamorfizmu według Winklera). Ze względu na pochodzenie często można spotkać nazwy metaiłowiec lub metamułowiec.Trzcina (Phragmites L.) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Należy do niego 4–5 gatunków. W Polsce w środowisku naturalnym rośnie jeden tylko gatunek – trzcina pospolita (Phragmites australis), jest to zarazem gatunek typowy rodzaju.

  Naturalne pokrycia dachowe[ | edytuj kod]

  Zalicza się do nich:

  Eternit (z łacińskiego aeternum – wieczność, autor Ludwig Hatschek) – nazwa handlowa, która z czasem stała się nazwą potoczną materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. Z eternitu wykonywano płyty pokryciowe – elewacyjne i dachowe – oraz rury. Jest to materiał ogniotrwały, odporny na warunki atmosferyczne oraz działanie wody i ścieków, a jednocześnie wytrzymały mechanicznie, nawet w wyrobach o ściankach niewielkiej grubości, przez co był również relatywnie lekki i dość tani. Na świecie (w tym także w Polsce) znany i stosowany od początku XX wieku. Jego prawdziwa popularność w Polsce nastała w latach 70. XX wieku. Stał się wtedy charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi jako materiał pokryciowy zarówno na siedzibach ludzkich, jak i budynkach gospodarczych, wypierając droższą od niego dachówkę.Læsø – duńska wyspa, największa wyspa położona w cieśninie Kattegat. Læsø znajduje się prawie dokładnie pomiędzy portami Frederikshavn i Göteborg.
 • Pokrycia z drewna
 • gont drewniany – to deszczułki w kształcie klina mają one długości 40–60 cm, szerokości 6–10 cm i grubości 1,5 cm. Wykonuje się go z jodły, sosny, modrzewia, dębu, kanadyjskiego lub cedru. Drewno można pociąć maszyną (gonty cięte) lub łupać ręcznie (gonty łupane),
 • wióry osikowe – to cienkie ok. 0,5 cm płaty długości 30–60 cm i szerokości 6–8 cm. Jeśli wióry są dobrze ułożone i zaimpregnowane, ich trwałość wynosi ok. 40 lat. Warunkiem tak długiej wytrzymałości pokrycia jest, że dom nie stoi w otoczeniu drzew, których liście zalegając na pokryciu mogą je zniszczyć nawet w ciągu kilku lat,
 • dranica – pokrycie z desek drewnianych o większej długości
 • strzecha – pokrycie znane od wieków, a obecnie stosowane w udoskonalonej wersji – zabezpieczonej środkami ogniochronnymi. Prawidłowo wykonana strzecha ma bardzo dobre właściwości akustyczne i termoizolacyjne
 • słoma – podstawowy materiał używany dawniej na wsi do budowy strzechy
 • trzcina – materiał naturalny, służący do wykonania strzechy,
 • Pokrycia z kamienia
 • łupek – to rodzaj naturalnej kamiennej dachówki, od setek lat stosowanej do krycia dachów. Pokrycie z płytek kamiennych, przytwierdzanych do desek ułożonych na więźbie, dość ciężkie. Stosowane w rejonach w pobliżu złoży łupka (Francja, Wielka Brytania, Skandynawia),
 • tzw. zielony dach – warstwa roślinności na podłożu organicznym, ułożona na płycie żelbetowej i warstwach izolacji. Jest to pokrycie ciężkie i wymagające dużej dokładności wykonania, stosowane dla uatrakcyjnienia bryły budynku.
 • Sztuczne pokrycia dachowe[ | edytuj kod]

 • dachówka – pokrycie układane z elementów ceramicznych lub cementowych, popularny w tradycyjnym budownictwie. Stosuje się dachówki różnych kształtów i kolorów, w zależności od technologii wypalania i dodanych barwników.
 • blacha dachowa – blacha miedziana lub stalowa ocynkowana, niekiedy dodatkowo powlekana tworzywem sztucznym, np. poliestrem). Arkusze blachy dachowej układa się na deskowaniu i zagina na łączeniach. Odmianą blachy dachowej jest blacha trapezowa oraz blachodachówka.
 • gont bitumiczny (dachówka bitumiczna) – to pasy modyfikowanej papy asfaltowej, powycinane w prostokąty, trójkąty, trapezy, sześciokąty. Ze względu na to, że mają małe wymiary i są elastyczne, poleca się je na strome, skomplikowane, łamane dachy.
 • papa – pokrycie stosowane na dachy o małym spadku i stropodachy. Jest to materiał tani i dający możliwość szybkiego ułożenia, ale niezbyt estetyczny i o niewielkiej trwałości. Stosowany zwłaszcza na budynki tymczasowe, w wypadku stropodachów pokrycie papą obecnie wypierane jest przez bezspoinowe masy bitumiczne.
 • eternit – pokrycie uważane za bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka ze względu na zawartość azbestu.
 • nylon dekarski – pokrycie dachowe stworzone na bazie elastycznych polimerów. Łączy on w sobie cechy samodzielnej powłoki dachowej oraz materiału do naprawy dachów.
 • powłoki natryskowe – wodne emulsje elastomerowe, po nałożeniu tworzące jednolite, elastyczne pokrycie dachowe. Cechuje je długa żywotność, szybkość aplikacji i możliwość stosowania na wszystkich rodzajach już istniejących pokryć dachów płaskich i stromych.
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cement – to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane z surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina) wypalonych na klinkier w piecu cementowym a następnie zmielenie otrzymanego spieku z gipsem, spełniającym rolę regulatora czasu wiązania. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonów. Wykorzystywany jest do łączenia materiałów budowlanych. W zależności od składu klinkieru, sposobu produkcji, cementy dzielą się na:
  Miedź (Cu, łac. cuprum) – pierwiastek chemiczny, z grupy metali przejściowych układu okresowego. Nazwa miedzi po łacinie (a za nią także w wielu innych językach, w tym angielskim) pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano ten metal. Początkowo nazywano go metalem cypryjskim (łac. cyprum aes), a następnie cuprum. Posiada 26 izotopów z przedziału mas 55-80. Trwałe są dwa: 63 i 65.
  Dranica – drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych. Ręcznie łupana deska z drewna iglastego. Wymiary dranicy:
  Azbest – określenie pewnych grup mineralnych mających postać włókien o stosunku długości do średnicy włókna co najmniej 100:1.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Strzecha – pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny wykonywane na dachach o dużym spadku. Obecnie przeżywa renesans w budownictwie regionalnym (zajazdy) jak i w budownictwie mieszkalnym.
  Dachówka – wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarach, używany do wykonywania pokryć dachowych. Do krycia kalenic i szczytów dachów stosuje się dachówki o odpowiednim kształcie, zwane gąsiorami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.