Pokazy laserowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Efekty laserowe
Efekty laserowe
Efekty laserowe

Pokazy laserowe – widowiska artystyczne prowadzone głównie nocą, kiedy to światło lasera jest najlepiej widoczne.

Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Laser – urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Nazwa jest akronimem od (ang.) Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation: wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W laserze łatwo jest otrzymać promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym, wąskim obszarze widma. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie i bardzo krótki czas trwania impulsu (zob. laser femtosekundowy).


Spektakl przestrzenny to bardzo efektowna część pokazu. Pozwala widzowi znaleźć się w samym centrum akcji dostarczając niezapomnianych wrażeń. W tej części pokazu, cała przestrzeń miejsca w którym pokaz jest wykonywany wypełnia się niesamowitymi efektami przestrzennymi otaczając widza wręcz namacalnym kolorowym światem.


Pokaz graficzny to element spektaklu, który pozwala na tematyczne nawiązanie do imprezy. Jego treść może być dowolnie modelowana w zależności od wymagań klienta i może zawierać najróżniejsze elementy od prostych statycznych obrazów poprzez animowane logotypy sponsorów na skomplikowanych, trójwymiarowych animacja o dowolnej tematyce. Elementy graficzne pokazu, mogą być wyświetlane na dowolnych obiektach takich jak: ekrany wodne, drzewa, budowle, horyzont sceny. Ich wielkość ograniczona jest praktycznie tylko wielkością obiektu na którym są wyświetlane.. Do pokazów laserowych używa się laserów o mocach od 100mW (losowe figury, najczęściej w rytm muzyki) do nawet 50W (duże widowiska plenerowe).

Wielkim propagatorem pokazów laserowych był Jean Michel Jarre, który łączył w swoich widowiskach lasery i dźwięk.

Pokazy laserowe często łączy się z pokazami sztucznych ogni oraz muzyką elektroniczną.

Reklama