Poisk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mały Moduł Badawczy nr 2 „Poisk” (ros. Малый Исследовательский Модуль 2 «Поиск» lub МИМ 2, ang. Mini-Research Module 2 lub MRM 2) – rosyjska śluza powietrzna zamontowana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poisk konstrukcyjnie jest bardzo zbliżony do śluzy Pirs. Przyłączony został do górnego węzła modułu Zwiezda.

Sojuz 11A511U – rosyjska rakieta nośna konstrukcji radzieckiej, powstała bezpośrednio z rakiety balistycznej R-7. Jedna z najdłużej używanych rakiet kosmicznych na świecie, tzw. „koń pociągowy”, najpierw radzieckiego, a potem rosyjskiego programu kosmicznego. Rakiety tego typu wznosiły się ponad 750 razy – najwięcej pośród rakiet kosmicznych na świecie, dając jej status najbardziej niezawodnej. Używana w lotach załogowych Sojuz, Sojuz-Apollo, wojskowych misjach Jantar i Zenit, oraz w lotach do ISS (wynosi na orbitę automatyczne statki Progress).Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

Miał być początkowo dołączony do jednego z poprzecznych węzłów Uniwersalnego Modułu Dokującego. Budowę śluzy rozpoczęto w 2002 r., jednak przerwano ją po zawieszeniu, a następnie anulowaniu budowy Uniwersalnego Modułu Dokującego. Dopiero w październiku 2007 r. podjęto decyzję o kontynuacji prac. W czerwcu 2008 r. ponownie ruszyła jej budowa, która zakończyła się na początku 2009 r.

Zwiezda (ros. звезда - gwiazda) - moduł serwisowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej należący do rosyjskiej części stacji. Jest to jedyny w pełni rosyjski element stacji (drugi rosyjski moduł Zarja został sfinansowany przez NASA). Zaprojektowany i budowany początkowo jako DOS-8 – główny moduł planowanej stacji Mir 2, następcy rosyjskiej stacji Mir, a wcześniej jako zapasowy moduł bazowy Mira. Dlatego też Zwiezda jest bardzo podobna do głównego modułu stacji Mir (DOS-7). Budowa rozpoczęła się w połowie lat 80. Gdy Rosja włączyła się do projektu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zrezygnowano ze stacji Mir 2, a zbudowany moduł nazwany Zwiezda stał się trzecim z głównych modułów ISS.Mini-Research Module 1 (MRM 1, lub Rasswiet) (ros. Малый исследовательский модуль, МИМ-1, lub Рассвет) – rosyjski moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie wykorzystywany przede wszystkim do przechowywania ładunków oraz jako moduł dokujący do stacji. Został dostarczony na ISS w misji STS-132 promu kosmicznego Atlantis w maju 2010 r.

Moduł został wystrzelony 10 listopada 2009 r. o 14:22 UTC za pomocą rakiety Sojuz-U. Podobnie jak moduł Pirs, Poisk dotarł do stacji za pomocą zmodyfikowanego segmentu przyrządowo-napędowego statku Progress. Cumowanie do ISS nastąpiło 12 listopada 2009 o 15:41 UTC. 8 grudnia 2009 o 00:16 UTC segment przyrządowo-napędowy został odłączony od MRM-2, po czym spłonął w atmosferze ziemskiej.

Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).Pirs (ang. Docking Compartment 1, DC-1) – rosyjska śluza powietrzna wchodząca w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), umożliwiająca przeprowadzanie spacerów kosmicznych bez konieczności wcześniejszej dehermetyzacji głowic modułów Zarja i Zwiezda. Skonstruowana została przez RKK Energia.

Parametry techniczne[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Progress (ros. Прогресс - postęp) — rosyjski bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany na bazie statku Sojuz. Obecnie pojazdy Progress służą do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Każdy z 3-4 wystrzeliwanych w ciągu roku pojazdów pozostaje zacumowany do stacji do czasu przybycia następnego - tuż przed startem następcy, kapsuła wypełniana jest odpadkami, odczepiana od stacji, sprowadzana z orbity i ulega kontrolowanemu zniszczeniu w górnej atmosferze.

Reklama