• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podpalenie

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Herostrates albo Herostratos (gr. Ἡρόστρατος) – szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie, owładnięty obsesją zyskania wiecznej sławy. Uznał, że miejsce w historii może mu zapewnić tylko wielka zbrodnia.
  Daniel Handler (ur. 28 lutego 1970 w San Francisco) – amerykański pisarz, scenarzysta i akordeonista. Najszerzej znany jest pod pseudonimem Lemony Snicket, którym podpisał swoją serię książek dla dzieci i młodzieży Seria niefortunnych zdarzeń, jak również jej prequel – Seria Niewłaściwych Pytań i kilka innych książek z tego uniwersum.
  Efekt podpalenia budynku

  Podpalenie – umyślne podłożenie ognia mające na celu wywołanie pożaru.

  Szacuje się, że ok. 40% pożarów w Polsce to podpalenia.

  Nałogowe podpalenie określane jest mianem piromanii.

  Historyczne podpalenia[ | edytuj kod]

 • 356 r. p.n.e. – podpalenie Świątyni Artemidy w Efezie przez Herostratesa
 • 64 r. – rzekome podpalenie Rzymu przez cesarza Nerona
 • 1933 r. – podpalenie Reichstagu w Berlinie
 • Podpalenie w sztuce[ | edytuj kod]

 • Seria niefortunnych zdarzeń – seria książek autorstwa Daniela Handlera
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Sawicki: Statystyka pożary/podpalenia/ofiary w Polsce (pol.). ptedp.pl. [dostęp 2014-03-12].
  Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus, po adopcji przez Klaudiusza Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, ur. 15 grudnia 37 w Ancjum, zm. 9 czerwca 68 w Rzymie) – cesarz rzymski w latach 54-68, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, późniejszej żony cesarza Klaudiusza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ogień – suma obserwowalnych zjawisk towarzyszących na ogół fizykochemicznemu procesowi spalania, a przede wszystkim:
  Seria niefortunnych zdarzeń (ang. A Series of Unfortunate Events) – seria książek dla młodzieży, której autorem jest Daniel Handler, ukrywający się pod pseudonimem Lemony Snicket. Pierwszy tom cyklu, Przykry Początek został wydany przez wydawnictwo HarperCollins w 1999 roku, ostatni, The End (po polsku Koniec Końców), został wydany 13 października 2006 roku.
  Piromania - chorobliwa żądza podpalania lub do zabaw z ogniem, która występuje przy niektórych zaburzeniach psychicznych takich jak np. padaczka czy psychopatia. Jest to zaburzenie występujące rzadko.
  Świątynia Artemidy w Efezie (Artemizjon w Efezie) – dla starożytnych Greków jeden z siedmiu cudów świata. Znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej (obecnie Turcja).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.