Podlaski Szlak Bociani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podlaski Szlak Bocianiznakowany szlak turystyczny w województwie podlaskim.

Lewkowo Stare (czasowo Stare Lewkowo) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka, nad Narewką, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Lewkowo Nowe.Stańczyki (niem. Staatshausen) - mała wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk. Obok wsi przepływa rzeka Błędzianka.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Tworzenie szlaku rozpoczęto w 2002 roku. Szlak prowadzi z Białowieży przez Goniądz do Stańczyków. Przebiega przez miejsca cenne pod względem przyrodniczym i łączy cztery parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański oraz Wigierski. Należy do sieci Zielonych Szlaków (Greenways).

Wigierski Park Narodowy – jeden z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany z dniem 1 stycznia 1989 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dziennik Ustaw nr 25 z dn. 21 lipca 1988, poz. 173) jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce. Obecnie jest jednym z 23 parków narodowych Polski. Park utworzony został na obszarze 14956 hektarów. W chwili powstania był czwartym co do wielkości powierzchni polskim parkiem narodowym. Aktualna jego powierzchnia wynosi 14988 ha, w tym 9458 ha to grunty leśne, 2908 ha – wody i 2622 ha inne tereny, głównie użytkowane rolniczo (2302 ha). Ochroną ścisłą objętych jest 623 ha, w tym 283 ha lasów. Obszary zagospodarowane rolniczo objęte są ochroną krajobrazową.Eliaszuki – (białorus. Ляшукі, Liaszuki) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.
Bokiny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Łapy, na północno-zachodnim brzegu Narwi.
Laskowiec – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Trzcianne. Wieś leży w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Białowieża (białorus. Белавежа-Biełavieža, w miejsc. gwarze białoruskiej Bałavež lub Biełavieš ) — duża wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej.
Suszcza – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Michałowo nad rzeką Narwią.
Baciuty (białorus. Бацюты)– wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Turośń Kościelna.
{{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Strzelcowizna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska.

Reklama