Pocket PC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pocket PC

Pocket PCkomputer przenośny typu palmtop, mieszczący się w dłoni, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile (opartego na Windows CE z .NET).

SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.Akumulator elektryczny – rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.

Na rynku istnieją palmtopy Pocket PC z wbudowanym modułem GSM dającym im możliwość używania jako telefon komórkowy, odbiornikiem GPS i innymi urządzeniami.

Pocket PC musi spełniać wymagania narzucone przez firmę Microsoft. Niektóre z nich to:

 • procesor kompatybilny z architekturą ARM w wersji 4 (dawniej były to też architektury MIPS i SH3)
 • możliwość uruchomienia Windows CE (wersji dla Pocket PC)
 • zawierać określony zestaw aplikacji w pamięci ROM
 • zawierać ekran dotykowy
 • zawierać wbudowany zestaw przycisków
 • posiadać co najmniej jeden głośnik
 • posiadać mikrofon
 • W większości współczesnych Pocket PC rozdzielczość ekranu wynosi 480x640. Starsze modele zazwyczaj są wyposażone w ekran o rozdzielczości 240x320 pikseli. Obsługa rozdzielczości większych niż 240x320 i zmiana orientacji ekranu z pionowej na poziomą wprowadzona została w wersji Windows Mobile 2003 Second Edition. Spotyka się również modele (szczególnie starsze z wbudowaną zewnętrzną klawiaturą) posiadające ekran o rozdzielczości 240x240 pikseli.

  Jornada – seria urządzeń typu PDA, produkowanych przez Hewlett-Packard. Pod tą nazwą występowały urządzenia typu Palm-Size PC, Handheld PC, jak również Pocket PC. Pierwszym modelem była Jornada 820, wypuszczona na rynek w 1998 roku, ostatni nosił numer 928 i wyszedł w 2002, tuż przed fuzją HP i Compaq. Wtedy właśnie linia została zastąpiona bardziej popularnymi produktami z serii iPAQ. Wszystkie modele działały pod kontrolą systemu Windows CE firmy Microsoft, aczkolwiek stworzono również dystrybucje Linuksa (np. Jlime) mogące działać na niektórych z nich.DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.

  Zazwyczaj urządzenia są wyposażone w 32 do 512 MB pamięci RAM i 32 MB lub więcej pamięci ROM zawierającej system operacyjny i aplikacje dołączone do systemu. W większości modeli wykorzystywany jest także dodatkowy obszar pamięci nieulotnej Flash (zazwyczaj 1 GB do 32 GB) na dane i aplikacje użytkownika. Procesor jest taktowany zegarem od ok. 200 do ponad 1 GHz. Większość jest wyposażona w slot kart pamięci SD oraz ich odmiany miniSD i microSD (tzw. TransFlash) (umożliwia podłączenie innych urządzeń zgodnych z SDIO), a niektóre w CompactFlash. Inne z kolei w specyficzne dla danego producenta złącze pozwalające na podłączanie dodatkowych akcesoriów, np. zewnętrznej baterii, zewnętrznego slotu na inny typ kart, itp. Urządzenia wyposażone mogą być w inne rozszerzenia, np. Wi-Fi, Bluetooth, czytnik linii papilarnych, aparat cyfrowy, skaner kodów kreskowych, GPS, akcelerometr lub wyjście video do podłączenia zewnętrznego monitora.

  Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Wszystkie urządzenia Pocket PC według specyfikacji Microsoft powinny posiadać słuchawkowe gniazdo stereo, rysik, głośnik, mikrofon, kilka przycisków, akumulator i kabel do komunikacji z komputerem PC. Starsze wymagania uwzględniały również port podczerwieni IrDA.

  Urządzenia są produkowane przez wielu producentów, m.in. HP (pod marką IPAQ, a wcześniej Jornada), Dell, Toshiba, HTC, Asus, Fujitsu–Siemens, Palm (smartfony Treo). Różnią się oferowanymi możliwościami i ceną.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.

  Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje zestaw standardowych aplikacji. Wśród nich:

 • Windows Media, umożliwia odtwarzanie muzyki i wideo
 • odpowiedniki aplikacji pakietu Microsoft Office: Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile
 • Internet Explorer Mobile, przeglądarka internetowa
 • ActiveSync, program do synchronizacji z komputerem PC
 • klient poczty elektronicznej
 • komunikator internetowy Pocket MSN
 • książkę adresową, kalendarz i listę zadań Outlook Mobile
 • Dostarczane oprogramowanie do synchronizacji z komputerem PC działa tylko pod kontrolą systemów Microsoft Windows. Dostępne są jednak programy firm trzecich, które umożliwiają to w innych systemach operacyjnych.

  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszą próbą wejścia firmy Microsoft na rynek urządzeń przenośnych były komputery Palm-size PC. Działały pod kontrolą systemu Windows CE 2.0-2.11, który bardzo przypominał system Windows dla komputerów PC. Nie odniosły one jednak nigdy sukcesu.

  Komputer przenośny (ang. portable computer) - jest to rodzaj komputera przeznaczony do przenoszenia z jednego miejsca w drugie, łącznie z klawiaturą i wyświetlaczem.FinalBurn – emulator gier arcade opartych na systemach CPS-1, CPS-2, Neo-geo MVS, CAVE, PGM i innych. Posiada porty na wiele różnych platform, m.in. Pocket PC oraz telefony Motorola. Na komputery PC dostępny jest jego następca FinalBurn Alpha.

  W roku 2000 Microsoft zaprezentował system operacyjny dla Pocket PC, który był oparty o jądro systemu Windows CE 3.0. Następnie pod koniec roku 2001 pojawiła się wersja Pocket PC 2002, również oparta o jądro Windows CE 3.0. Wymagała szybszych procesorów i więcej pamięci RAM.

  W czerwcu 2003 r. została wprowadzona kolejna wersja systemu operacyjnego dla PocketPC – Windows Mobile 2003. Bazowała na jądrze Windows CE 4.2. Kolejną wersją był Windows Mobile 2003 Second Edition (jądro WinCE 4.21), zaprezentowany w połowie roku 2004. W roku 2005 Microsoft zaprezentował Windows Mobile 5 (jądro CE 5.1), Natomiast pod koniec roku 2006 zaczęły pojawiać się pierwsze urządzenia oparte na najnowszym Windows Mobile 6 (Crossbow, jądro CE 5.2)

  Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).Fujitsu Siemens Computers (FSC) to była japońsko-niemiecka spółka joint venture z branży IT. W spółce 50% udziałów posiadał Fujitsu Limited z Japonii i pozostałe 50% Siemens AG z Niemiec. Firma została założona 1 października 1999 roku, natomiast z początkiem kwietnia 2009 roku spółka została przejęta w całości przez Fujitsu i zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions.

  Zastosowania[ | edytuj kod]

  Mobilne biuro[ | edytuj kod]

  Większość współczesnych Pocket PC oferuje możliwość połączenia z siecią Internet, dzięki czemu urządzenie pozwala na stały dostęp do wiadomości poczty elektronicznej. Mimo ograniczonej (w porównaniu z pełną wersją pakietu Office) funkcjonalności, aplikacje Word Mobile, Excel Mobile oraz PowerPoint Mobile umożliwiają podgląd oraz niewielkie edycje dokumentów. Istnieje ogromna ilość (również darmowych i otwartych) aplikacji, wzbogacających funkcjonalność Pocket PC. Dostępne są słowniki, czytniki RSS, komunikatory i wiele innych. Ponieważ współczesne wersje Windows Mobile zgodne są z .NET, tworzenie aplikacji jest bardzo proste i w niewielkim stopniu różni się od tworzenia aplikacji dla systemów Windows.

  Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.

  Nawigacja[ | edytuj kod]

  Ponieważ znaczna część Pocket PC wyposażona jest we wbudowany odbiornik GPS, a do większości pozostałych, odbiornik taki można podłączyć przez Bluetooth, urządzenia takie doskonale sprawdzają się jako nawigacja tak samochodowa (najpopularniejsze aplikacje to Automapa oraz Tom-Tom) jak i piesza (Pocket Streets) czy lotnicza (OziExplorer CE).

  Infrared Data Association (IrDA) – powstała w 1993 r. grupa, skupiająca kilkudziesięciu producentów sprzętu komputerowego. Celem powstania było stworzenie i kontrolowanie międzynarodowych standardów transmisji danych w zakresie podczerwieni. Grupa ta opracowała firmowy system bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Jego elementy przeznaczone są przede wszystkim do tworzenia sieci tymczasowych, w których znajdują się komputery przenośne (laptopy, palmtopy).DOSBox – programowy emulator środowiska DOSa udostępniany na licencji GNU GPL, ukierunkowany na uruchamianie starych gier z platformy PC, które nie mogą działać poprawnie na nowych komputerach. DOSBox został napisany na licencji GNU z użyciem biblioteki SDL. Dostępny dla wielu systemów operacyjnych: Windows, Haiku, Linux, FreeBSD, Mac OS X, obecnie także Windows Mobile i Symbian OS. DosBox został również nieoficjalnie wydany pod konsolę PlayStation Portable, co pozwoliło uruchomić na tejże konsoli systemy Windows 3.11, 95, 98 oraz Linux (różne wersje).

  Rozrywka[ | edytuj kod]

  Jednym z zastosowań palmtopów z systemem Windows Mobile jest rozrywka. Urządzenia potrafią płynnie odtwarzać muzykę i filmy w różnych formatach (MPEG-4 część 2 w tym DivX i Xvid; FLV i wiele innych). Oprócz licznych gier stworzonych specjalnie dla Pocket PC istnieje także możliwość emulacji innych platform.

  Rysik (czasami z ang. stylus) – narzędzie kształtem najczęściej przypominające długopis, choć może równie dobrze w swej konstrukcji przypominać kawałek drewienka. Rysiki służą przede wszystkim do obsługiwania urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy takich jak: palmtopy, telefony komórkowe, a nawet konsole gier wideo, np. Nintendo DS, czy tabletów. Niektóre posiadają czujnik siły nacisku oraz kilka przycisków funkcyjnych (najczęściej dwa), którymi można posługiwać się jak przyciskami myszy.DOSBox – programowy emulator środowiska DOSa udostępniany na licencji GNU GPL, ukierunkowany na uruchamianie starych gier z platformy PC, które nie mogą działać poprawnie na nowych komputerach. DOSBox został napisany na licencji GNU z użyciem biblioteki SDL. Dostępny dla wielu systemów operacyjnych: Windows, Haiku, Linux, FreeBSD, Mac OS X, obecnie także Windows Mobile i Symbian OS. DosBox został również nieoficjalnie wydany pod konsolę PlayStation Portable, co pozwoliło uruchomić na tejże konsoli systemy Windows 3.11, 95, 98 oraz Linux (różne wersje).

  Emulatory:

 • Final Burn, emulator gier arcade.
 • PocketUAE, emulator Amigi, port UAE.
 • CastCE. emulator Atari ST, port Castaway.
 • Pocket Hobbit, emulator Commodore 64, port Frodo.
 • GBACe, emulator Game Boy Advance.
 • PocketDOS, emulator systemu FreeDOS na PC.
 • PocketDosBox, emulator systemu MS-DOS, port Dosbox bazuje na Dosbox 0.60.
 • DOSBoxPPC, emulator systemu MS-DOS, bazujący na wersji Dosbox 0.63.
 • PocketSNES, emulator konsoli SNES
 • MAMECe, emulator gier arcade, port emulatora MAME.
 • MorphGear, multiemulator konsoli takich jak Game Boy Advance, SNES i innych.
 • Pocket Atari, darmowy emulator ośmiobitowych komputerów Atari.
 • fpse, emulator PSX.
 • Odtwarzacze filmów i muzyki:

  SDIO (ang. Secure Digital Card Input/Output) - rozszerzenie standardu SD spotykane w urządzeniach typu palmtop, pozwalające na korzystanie z urządzeń peryferyjnych, takich jak:System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
 • TCPMP, darmowy odtwarzacz filmów i muzyki. Obsługuje wiele formatów i napisy.
 • Coreplayer, komercyjny następca TCPMP jednak w chwili obecnej jeszcze od niego uboższy.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • PDA, Tablet PC, Palm OS, BlackBerry, Windows
 • Warto wiedzieć że... beta

  CompactFlash – karta pamięci, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM, znalazła zastosowanie w takich urządzeniach jak aparaty cyfrowe, urządzenia telekomunikacyjne i inne. Standard został przedstawiony w 1994 r. przez jego twórcę - SanDisk Corporation. Karta CompactFlash była pierwszą dostępną na rynku kartą flash. Ma rozmiar 42,8 × 36,4 mm i grubość 3,3 mm (typ I) lub 5 mm (typ II). Zasilana jest napięciem: 3,3 lub 5,0 V. Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 133 MB/s. Dodatkową cechą kart CF jest fakt, iż interfejs elektroniczny jest prawie identyczny z interfejsem IDE stosowanych w komputerach osobistych do obsługi dysków - to umożliwia stosowanie kart CompactFlash jako dysków o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, niskim poborze prądu oraz małym wydzielaniu ciepła, nawet ze standardowymi płytami głównymi (wymagana jest jedynie odpowiednia przejściówka dostosowująca układ pinów). Budowane są także tzw. karty bootowalne. Zdecydowana większość kart CompactFlash dostępna obecnie na rynku to tanie, wymienne nośniki danych, wykorzystujące tanią pamięć NAND MLC flash zoptymalizowane do pracy w najpopularniejszym typie urządzeń - cyfrowych lustrzankach fotograficznych (DSLR). Compact Flash jest najdłużej dostępnym typem kart pamięci sprzedawanym do dziś. W lutym 2010 roku CFA (Compact Flash Association) zatwierdziła standard kart CF w wersji 5.0, który teoretycznie umożliwia uzyskanie pojemności karty równej 144 petabajty, co przekłada się na 147 456 terabajtów.
  Mikrofon – przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny.
  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
  iPAQ to Pocket PC (rodzaj palmtopa) po raz pierwszy wprowadzony przez Compaq w listopadzie 1999. Od przejęcia Compaq przez Hewlett Packard, produkt jest sprzedawany przez HP.
  Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo. Rzeczywisty zakres częstotliwości, w którym głośnik wytwarza falę ciśnienia proporcjonalnie do napięcia (z dopuszczalnym odchyleniem) nazywa się pasmem przenoszenia głośnika.
  UAE - emulator komputera Amiga, przeznaczony dla systemów Unix, Linux, PalmOS, Mac OS, Windows, BeOS, AROS, rodziny systemów BSD, Windows Mobile oraz dla samego AmigaOS. UAE uruchomiony pod AmigaOS umożliwia uruchamiania starszego oprogramowania odwołującego się bezpośrednio do układów specjalizowanych montowanych w Amigach z czasów firmy Commodore. Programy takie nie działają na najnowszych Amigach z systemem AmigaOS 4.0, ale dzięki UAE została zapewniona kompatybilność.
  ActiveSync - program komputerowy stworzony przez Microsoft, służący do synchronizacji przenośnych komputerów z systemem Windows Mobile i innych opartych na Windows CE. Wersja 3.0 została wprowadzona razem z pierwszymi komputerami typu Palm-size PC, a 3.1 z pierwszymi Pocket PC. Aktualna wersja to 4.5.

  Reklama