Pocisk agitacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radziecki pocisk agitacyjny - przekrój. Od góry:
5 - zapalnik
2 - ładunek wyrzucający
4 - ulotki
8 - korpus pocisku

Pocisk agitacyjnyartyleryjski pocisk przeznaczony do przenoszenia i rozrzucania ulotek propagandowych.

Przeciwnik (ang.enemy) – osoba, grupa osób (zorganizowana lub niezorganizowana), wojska lub siły paramilitarne, elementy narodowe lub sojusznicze, które prowadzą w sposób zamierzony wrogie działania wymierzone przeciwko stronie własnej i z którymi należy walczyć z użyciem, w razie konieczności, siły.Agitacja - działalność prowadząca do zjednania zwolenników dla jakiejś sprawy, idei, poglądów; propagowanie haseł albo ideologii.

Stosowany najczęściej na terenach zajętych przez nieprzyjaciela. Zbudowany jest z korpusu wypełnionego ulotkami, wkręcanego lub wstawianego dna, półcylindrów i wyrzutnika. Ulotki wyrzuca prochowy ładunek wyrzucający, zapalany pod wpływem impulsu z zapalnika czasowego. Wytwarzane ciśnienie podczas palenia się ładunku oddziałuje na wyrzutnik i poprzez półcylindry powoduje wyrzucenie dna i ulotek, które rozsypywane są w promieniu 100 – 1000 m od punktu wybuchu w zależności od prędkości wiatru.

Weiss-Rot Geschoss − niemieckie pociski agitacyjne z okresu II wojny światowej przystosowane do przenoszenia ok. stu ulotek propagandowych, które w momencie uderzenia pocisku w cel rozsypywały się. Nazwa pocisków pochodzi od ich biało-czerwonego malowania. Pociski tego typu były wystrzeliwane z haubic 105 mm.Ulotka jest drukiem służącym celom propagandowym i informacyjnym, przeznaczonym do szybkiego rozpowszechniania, o niewielkiej objętości, zazwyczaj w formie kartki, lub rozkładanej broszurki nie przekraczającej 4 stron. Przekazuje ona niezbędne informacje o działalności instytucji, firmy albo organizacji politycznej, lub zapowiada jakieś wydarzenie. Ulotki najczęściej informują o wydarzeniach kulturalnych (koncertach, repertuarze teatrów lub kin), wydarzeniach politycznych (wiecach, zgromadzeniach, marszach, protestach), zawierają informacje turystyczne, asortyment towarów lub usług, dane katalogowe bądź prospekty handlowe opisujące pojedynczy produkt lub ofertę firmy.

Niemiecki pocisk z II wojny światowej nosi nazwę Weiss-Rot Geschoss.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bomba agitacyjna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ciepliński Woźniak ↓, s. 178.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 178. ISBN 83-86028-01-7.
 • Artyleria - to jeden z podstawowych rodzajów wojsk, na uzbrojenie którego wchodzą działa (armaty, haubice, moździerze) oraz wyrzutnie rakietowe, a w przeszłości także machiny miotające. Zadaniem artylerii jest zwalczanie celów naziemnych, powietrznych i nawodnych ogniem dział i pociskami rakietowymi. Wykonując swoje zadania, artyleria służy zwykle do wsparcia innych rodzajów wojsk lub działa samodzielnie. W skład artylerii wchodzi także sprzęt i służby umożliwiające skuteczne wykonywanie zadań ogniowych: systemy kierowania ogniem, systemy rozpoznania i wykrywania celów (w tym radary artyleryjskie), służby pomiarowe i inne.Pocisk – ciało wystrzeliwane z broni miotającej. Pociski są zwykle aerodynamiczne, wydłużone, a w przekroju okrągłe, wykonane z twardych i gęstych materiałów, najczęściej metali. Przed wynalezieniem lufy gwintowanej nadającej pociskowi ruch obrotowy miały one kształt sferyczny i nazywano je kulami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wybuch – w mowie potocznej – gwałtowne wydzielenie w jednym miejscu dużych ilości energii. Wybuchowi towarzyszy zwykle nagły wzrost temperatury i wzrost ciśnienia. Wybuch powoduje powstanie fali uderzeniowej. W zależności od prędkości rozchodzenia się tej fali oraz mechanizmu wybuchu rozróżnia się deflagrację (zwaną inaczej wybuchem właściwym), eksplozję i detonację.
  Wyrzutnik - element lub mechanizm broni lufowej wyrzucający z broni łuskę wyciągniętą przez wyciąg (w broni strzeleckiej) lub wyciągający łuskę z komory nabojowej i wyrzucający jej poza broń (w broni artyleryjskiej).

  Reklama