Playlista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Playlista – oficjalna lista piosenek, jakie stacja radiowa emituje w ciągu tygodnia. Pozwala na częstą emisję wybranych utworów.

Format radiowy – oznacza konstrukcję takiej oferty programowej w rozgłośni radiowej, która spowoduje ściągnięcie jak największej liczby słuchaczy spełniających kryterium, jakim jest wybrana grupa docelowa, dla której radio się tworzy.Contemporary hit radio (CHR) (ang. radio ze współczesnymi przebojami) (występuje też pod nazwą top 40) – popularny radiowy format muzyczny stosowany przez stacje radiowe, koncentrujący się na prezentowaniu słuchaczom nowej, współczesnej muzyki rozrywkowej z różnych gatunków muzycznych. Terminu contemporary hits radio po raz pierwszy użyto na łamach magazynu muzycznego Radio & Records na początku lat 80. Ponieważ radiostacje w tym okresie zaczęły się formatować, a każdy z formatów w swoich ramach prezentował tylko wybrane gatunki muzyczne, rozgłośnie grające nowe przeboje bez względu na gatunek muzyczny nazwano CHR.

W przypadku niektórych formatów radiowych playlisty mają duże znaczenie, ponieważ są publikowane w prasie muzycznej, w celu odzwierciedlenia aktualnych trendów panujących w muzyce. Playlisty powszechnie stosowane są w radiu CHR.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama