Playa del Rey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Playa del Rey – nadmorska dzielnica Los Angeles. Szacowana liczba mieszkańców w 2008 roku - 11 317.

Westchester – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 4 556  osób. Położona w południowej części Westside. W dzielnicy znajdują się Port lotniczy Los Angeles (LAX), Loyola Marymount University (LMU) i Otis College of Art and Design.Downtown Los Angeles to główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles, w stanie Kalifornia, leżąca w geograficznym środku obszaru metropolitalnego Los Angeles. W tej okolicy mieści się wiele instytucji artystycznych i sportowych, różnorodnych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki i unikatowych sklepów. Downtown Los Angeles stanowi centrum sieci miejskich autostrad i systemu metra w Los Angeles. Za Downtown Los Angeles uważany jest zwykle obszar ograniczony od wschodu rzeką Los Angeles i dzielnicą Lincoln Heights, od północy przez Hollywood (Route 101) Freeway i Santa Monica (I-10) Freeway oraz Harbor (SR-110) Freeway na zachodzie, niektóre źródła w tym Los Angeles Downtown News i Los Angeles Times, podają informacje według których obszar Downtown Los Angeles ma być rozszerzony o University Park i Exposition Park i obejmować University of Southern California (USC) i dzielnice Central City West.

Dzielnica od północy poprzez potok Ballona graniczy z osadą Marina del Rey, z północnego wschodu z Playa Vista, ze wschodu z Westchester od południa z miastem El Segundo. Duża część dzielnicy pozostaje niezamieszkana z powodu sąsiedztwa z portem lotniczym w Los Angeles (LAX).

Znani mieszkańcy[ | edytuj kod]

 • Sugar Shane Mosley - były amerykański bokser i były zawodowy mistrz świata organizacji WBA, kupił dwa domy blisko plaży. Żyje w nich ze swoją dziewczyną Tristą Pudani i ich dziećmi.
 • Mel Blanc - aktor głosowy, komik i muzyk. W latach czterdziestych mieszkał przy alei Ellen Avenue, obecnie znajdującej się na terenie portu lotniczego Los Angeles.
 • Jerry Buss - były właściciel Los Angeles Lakers
 • Dawn Robinson - oryginalny członek grupy muzycznej En Vogue.
 • Phil Jackson - były trener Los Angeles Lakers.
 • Anissa Jones aktorka
 • Carmen Twillie, aktorka i piosenkarka
 • Donda West - matka artysty hiphopowego Kanye Westa.
 • Anthony Michael Hall - aktor
 • Benny Mardones - piosenkarz i autor tekstów
 • Charles Bickford - aktor filmowy i telewizyjny, największe sukcesy odnosił w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.
 • William C. deMille - reżyser filmowy.
 • Lenda Murray, zawodowa kulturystka
 • Taylour Paige - aktorka i tancerka.
 • William J. Dodd - architekt.
 • Patrick Long - kierowca rajdowy.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista dzielnic i osiedli Los Angeles
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Playa del Rey Profile - Mapping L.A. - Los Angeles Times, projects.latimes.com [dostęp 2017-11-26].
  2. Ding, Kevin. "News: Jackson accepts Lakers extension." The Orange County Register. Friday November 30, 2007. Retrieved on June 13, 2009.
  3. "Donda West dies at 58; local resident and mother of hip-hop artist Kanye West." The Argonaut. November 15, 2007. Retrieved on June 13, 2009.
  4. Film Stars of Playa Del Rey; Charles Bickford, by Duke Dukesherer, Examiner.com.
  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Anthony Thomas Charles Hall (ur. 14 kwietnia 1968 w West Roxbury) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.
  Charles Ambrose Bickford (ur. 1 stycznia 1891 w Cambridge, zm. 9 listopada 1967 w Los Angeles) − amerykański aktor, trzykrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe.
  Melvin Jerome Blanc, Mel Blanc (ur. 30 maja 1908 w San Francisco, zm. 10 lipca 1989 w Los Angeles), aktor amerykański, znany jako głos bohaterów filmów animowanych wytwórni Warner Bros.
  El Segundo – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Położone nad Zatoką Santa Monica, założone 18 stycznia 1917 roku i jest jednym z Beach Cities. Liczba mieszkańców: 16 654 według spisu z 2010 roku.
  En Vogue - amerykańska żeńska grupa R&B założona w 1990 w Oakland w Kalifornii. Tworzą ją: Terry Ellis, Cindy Herron, Maxine Jones i Rhona Bennett. Zespół powstał z inicjatywy 2 producentów muzycznych: Denzila Fostera i Thomasa McElroya. Formacja wydała 5 albumów studyjnych.
  Playa Vista – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 6 010  osób. Położona w południowej części Westside. Jej granice wyznaczają w przybliżeniu Lincoln Boulevard, Ballona Creek, Marina Freeway, San Diego Freeway i Bluff Creek Drive. Od północnego zachodu graniczy z Marina del Rey, od wschodu z Culver City, od zachodu z Playa del Rey, od południa z Westchester.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Reklama