Platforma cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Platforma cyfrowa – potoczne określenie zestawu satelitarnych programów cyfrowych.

Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Informatyzacja - Następuje dopiero po komputeryzacji i polega na racjonalnym wykorzystaniu uprzednio wprowadzonych już danych do systemów informatycznych w możliwie największym dopuszczalnym zakresie przez inne systemy informatyczne.

Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nieokreślanych tym mianem.

Nadawcy telewizyjni określają w ten sposób pakiet programów radiowych i telewizyjnych oferowanych za pomocą satelity.

Największe platformy cyfrowe w Europie[ | edytuj kod]

 • Wielka Brytania brytyjska Sky Digital (10 253 000 abonentów)
 • Rosja rosyjska Trikolor TV (5 000 000 abonentów)
 • Francja francuska Nouveau CanalSat (4 552 000 abonentów)
 • Włochy włoska Sky Italia (4 760 000 abonentów)
 • Polska polski Polsat Box (3 545 000 abonentów)
 • Niemcy niemiecka Sky Deutschland (3 405 000 abonentów)
 • Polska polska Canal+ (2 300 000 abonentów)
 • Hiszpania hiszpańska Canal+ (2 065 000 abonentów)
 • Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Trikolor TV (ros: Триколор ТВ) – największa platforma cyfrowa w Rosji i jeden z największych w Europie. Nadaje kanały telewizyjne w europejskiej części Rosji oraz wiele z nich na Syberii, na Ural i na dalekim wschodzie. Platforma nadaje w europejskiej części od 2005 roku, zaś we wschodnich regionach od 2007 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Orange TV (Direct To Home) – polska telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa Orange. Nadaje za pośrednictwem satelity Hot Bird na pozycji 13°E. Na dzień 31 grudnia 2009 platforma posiadała 263 000 abonentów.
  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) - ogólnopolska organizacja pozarządowa o charakterze naukowym i zawodowym środowiska bibliotekarskiego.
  Telewizja cyfrowa – metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego do odbiorników indywidualnych, np. odbiorników satelitarnych. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu i dźwięku (w systemie MPEG-2 oraz MPEG-4) umożliwia przesłanie od 4 do 16 razy więcej programów telewizyjnych, niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma. Pierwszy telewizor cyfrowy na świecie zaprezentowano w 1981 roku w Niemczech.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Canalsat – francuska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Jest drugą co do wielkości platformą w Europie (po brytyjskiej Sky Digital (8 492 000). Obecnie posiada ok. 2 552 000 mln abonentów.
  Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.
  Polsat Box – marka usług cyfrowej telewizji satelitarnej świadczonych przez Cyfrowy Polsat. Zastąpiła markę tożsamą z nazwą firmy w sierpniu 2021.

  Reklama