Plama (dermatologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plamy
Plama

Plama (łac. macula) – w dermatologii, wykwit leżący w poziomie skóry, różniący się od otaczającej skóry jedynie barwą. Wyróżnia się plamy:

Argyria- srebrzyca (ISV grec: ἄργυρος argyros srebro + -ia) – zespół objawów wywołany przyjmowaniem związków srebra (najczęściej srebrnym pyłem lub srebrem koloidalnym). Głównym symptomem jest zmiana koloru skóry na niebieski lub niebiesko-szary w miejscach wystawionych na promienie słoneczne. Przebarwienia mogą obejmować zarówno wybrane obszary skóry jak i całą jej powierzchnię. Stan może mieć charakter tymczasowy i ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania srebra.Stefania Jabłońska, właśc. Stefania Szela Ginsburg-Jabłońska (ur. 7 września 1920 w Warszawie) – polska lekarka, profesor doktor habilitowany medycyny, specjalista dermatolog, laureatka Nagrody Roberta Kocha (1985). Jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców polskich. Czł. honorowy 48 towarzystw naukowych na świecie.
 • barwnikowe, związane z odkładaniem się barwnika w skórze (np. piegi, plamy café au lait);
 • zapalne związane z przekrwieniem biernym spowodowanym stanem zapalnym (np. rumień);
 • naczyniowe (np. wynaczynienia, teleangiektazje, naczyniaki płaskie);
 • złogowe (np. w srebrzycy).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Warszawa: PZWL, 2005. ISBN 83-200-3367-5.
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Piegi (łac. ephelides) – małe ciemne plamy na skórze osób o jasnej karnacji. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty.Plamy café au lait (ang. z fr. café au lait spot) – wrodzone wykwity skórne o charakterze plam, których nazwa pochodzi z francuskiego i oddaje ich jasnobrązową barwę przypominającą kawę z mlekiem (café au lait).
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Reklama