Plain old telephone service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Plain Old Telephone Service)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POTS (ang. plain old telephone service) – najstarsza, podstawowa usługa telefoniczna, umożliwiająca analogowy przekaz głosu przez komutowane łącza telefoniczne, realizowane w paśmie VF, czyli w zakresie 300–3400 Hz.

VF (ang. Voice frequency, brak polskiej nazwy) – zakres częstotliwości fal akustycznych od 300 do 3400 Hz, wykorzystywany w telefonii do przekazywania informacji głosowych.Komutacja kanałów (komutacja łączy, komutacja obwodów) polega na przydzieleniu wybranemu połączeniu wybranej sekwencji połączonych kanałów od terminala źródłowego do terminala docelowego. W sieciach z komutacją kanałów przesyłanie danych następuje dopiero po ustanowieniu połączenia, czyli uzyskaniu specjalnej trasy pomiędzy systemem nadawcy a systemem odbiorcy. Trasa jest sekwencją kolejno połączonych kanałów. Kanały te zostają zajęte przez cały czas, w którym trwa połączenie. Zarezerwowane kanały nie mogą być używane przez inne połączenia. Samo przesyłanie informacji odbywa się w 3 fazach:

Połączenia są zestawiane poprzez wybieranie impulsowe (za pomocą tarczy numerowej, metoda starsza) lub wybieranie tonowe (przy pomocy klawiatury, metoda nowsza) i następnie komutowane w centralach telefonicznych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • publiczna komutowana sieć telefoniczna (PSTN)
 • sieć cyfrowa z integracją usług (ISDN)

 • Tarcza numerowa – to część telefonu służąca do wybierania numeru telefonu rozmówcy w celu nawiązania połączenia telefonicznego. W latach dziewiećdziesiątych XX wieku sukcesywnie zastępowana klawiaturą numeryczną.Publiczna komutowana sieć telefoniczna (sieć PSTN, (ang.) Public Switched Telephone Network) – sieć telefoniczna, utworzona i działająca początkowo wyłącznie w oparciu o technikę analogową, współcześnie w większości oparta jest o technikę cyfrową i sieć szkieletową. Dostęp użytkowników do centrali (łącze abonenckie) nadal jest głównie analogowy dla usług rozmownych lub równocześnie cyfrowy dla łączy szerokopasmowych DSL. Usługi sieci PSTN obejmują zarówno usługi analogowe POTS (ang. Plain Old Telephone Service), jak i cyfrowe ISDN (ang. Integrated Services Digital Network).
  Warto wiedzieć że... beta

  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
  Wybieranie impulsowe, wybieranie dekadowe, wybieranie pulsowe – przestarzała metoda wybierania numeru telefonu, stosowana w starych centralach telefonicznych i praktycznie nieużywanych już telefonach z tarczą. Polega ona na tym, że aparat telefoniczny wysyła w czasie wybierania numeru tyle impulsów, ile wynosi wybrana cyfra (dla cyfry „0” jest to 10 impulsów).

  Reklama