Placekicker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matt Stover (tu w barwach Baltimore Ravens) wykonujący wykop

Placekicker (kicker), kopacz - zawodnik formacji specjalnej drużyny futbolu amerykańskiego i kanadyjskiego.

Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformacji systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w konferencji NFC w 2005 roku. W tym samym roku, wystąpili oni po raz pierwszy w Super Bowl, gdzie na stadionie w Detroit ulegli drużynie Pittsburgh Steelers.Touchdown (pol. przyłożenie) – w futbolu amerykańskim, a także kanadyjskim oznacza zdobycie sześciu punktów przez dobiegnięcie gracza z piłką do pola punktowego (tzw. end zone) albo złapania piłki już w polu. Każdy touchdown oznacza dla drużyny zdobycie 6 punktów, a także możliwość zdobycia dodatkowego punktu (tzw. extra point) poprzez wykopanie piłki między słupki bramki zwanej goalpost, lub dodatkowych dwóch punktów (tzw. two-point conversion) próbując ponownie przyłożyć z małej odległości od goal line (5 jardów w CFL, 3 w AFL i 2 w NFL).

Kopacz jest odpowiedzialny za wykonywanie wykopów rozpoczynających połowy, kopów na bramkę i podwyższeń po udanych przyłożeniach.

Kopacz, w przeciwieństwie do puntera, kopie piłkę z ziemi: przytrzymywaną przez partnera nazwanego holderem z drużyny lub umieszczoną na plastykowej podstawce.

Jedyny Polak grający w NFL Sebastian Janikowski (Seattle Seahawks) gra na tej właśnie pozycji.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

Do lat 60. XX wieku piłkę uderzano wyłącznie czubem buta, a rozbieg brano prostopadle do linii końcowej boiska. Wraz ze wzrostem popularności piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych, zaczęto coraz częściej używać dużo efektywniejszego, jak się okazało, stylu piłkarskiego, czyli uderzenia wewnętrzną częścią stopy, który obecnie całkowicie wyparł kopnięcie "z czuba".

Field goal, kop na bramkę - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sposób (kopanie) i skutek (podwyższenie wyniku) zdobycia punktów przez kopnięcie piłki między słupy a ponad poprzeczkę bramki futbolowej. Udany kop na bramkę daje drużynie kopiącej 3 punkty.Futbol kanadyjski – jeden z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Sport pochodzi od angielskiego rugby. Jest on bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Wynika to z tego, że zmiany w przepisach College football, które zostały wprowadzone na początku XX. wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków. Różnice te powodują to że w futbolu kanadyjskim jest mniej przerw w meczu co pozwala na szybsze rozgrywanie piłki.

Ostatnim uznanym graczem NFL kopiąjącym starym stylem był Mark Moseley, który zakończył karierę w 1986 roku osiągając 65,6% skuteczności. Dla porównania, w NFL w sezonie 2011, kopacz sklasyfikowany na ostatnim miejscu w rankingu skuteczności strzałów na bramkę uzyskał 66,7% celności.

Baltimore Ravens – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Baltimore, w stanie Maryland. Ravens znani są w lidze dzięki swojej twardej i utalentowanej defensywie, której dwoma filarami są linebacker Ray Lewis i safety Ed Reed. Ich podstawowym rozgrywającym jest Joe Flacco, a trenerem John Harbaugh.Sebastian Janikowski (ur. 3 marca 1978 w Wałbrzychu) – zawodnik futbolu amerykańskiego grający na pozycji placekicker w drużynie Oakland Raiders. Uważany przez ekspertów ligi NFL za najsilniej kopiącego gracza. Jest lewonożny. Obecnie mieszka w Castro Valley w Kalifornii.

Współrekordzistą NFL w najdłuższym field goalu (63 jardy) jest kopiący starym stylem Tom Dempsey (ustanowił rekord w 1970 roku), który urodził się bez palców u prawej stopy i do wykonywania uderzeń używał specjalnego, spłaszczonego na przedzie buta.

Sebastian Janikowski, wielokrotny rekordzista NFL, do 18. roku życia uprawiał piłkę nożną, mając za sobą występy w juniorskiej reprezentacji Polski. Podobnie jeden z najwybitniejszych kickerów w historii ligi Duńczyk Morten Andersen, do którego należy, poza kilkudziesięcioma innymi, rekord w liczbie rozegranych w NFL meczów (382), liczbie celnych field goali (565), a także liczbie punktów (2544).

National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.Extra point, punkt dodatkowy, zwany także point after touchdown (PAT), podwyższeniem jednopunktowym - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sposób (kopanie) i skutek (podwyższenie wyniku) zdobycia punktów przez kopnięcie piłki między słupy a ponad poprzeczkę bramki futbolowej, bezpośrednio po udanym przyłożeniu.
Reklama